تاریخ امروز:مارس 2, 2024
رژیم لاغری

دستورالعمل کامل رژیم لاغری حرفه ای و بدون عوارض: 5 کیلو در ماه

5/5 - (2 امتیاز)

اینکه هرنوع رژیم غذایی از جمله انواع رژیم لاغری سالم و امن را در زندگی دنبال کنید قطعاً در رده اهداف بلند مدت متناسب با زندگی مدرن و سرشار از مواد غذایی با ارزش خوراکی پایین و سرشار از چربی اشباع شده قرار دارد. این رژیم قرار است در فرایند پیشگیری از سوء تغذیه ناشی از رژیم‌های لاغری نامناسب غیراصولی (انواع رژیم‌های معروف به رژیم یویویی یا تک بعدی) و کنترل بیماری‌های غیرمسری NCDs به فرد کمک کند.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

جالب است بدانید که مدرنیزم با شتابی سرسام آور در حال تحمیل غذاهای فرآوری شده در سبدغذایی فرد، توسعه سریع شهرنشینی و تغییر سبک زندگی شده که همین موضوع الگوهای رژیمی متفاوت و بعضاً غیراستاندارد را شکل داده است.

مردم دنیا بیش از گذشته، مصرف کننده غذاهای پرانرژی (پرکالری)، پرچرب، با قندآزاد و نمک هستند و از طرف دیگر، عده زیادی هم اصلاً به اندازه کافی میوه، سبزی و سایر رژیم‌های مبتنی بر فیبر مثل غلات را در بشقاب غذایی خود جا نمی‌دهند.

البته ناگفته نماند که یک رژیم غذایی یا هرنوع رژیم لاغری متعادل، سالم و مبتنی بر مواد خوراکی متنوع بستگی به ویژگی‌های فرد دنبال کننده رژیم دارد و ارتباط نزدیکی با زمینه فرهنگی، مواد خوراکی دردسترس و عادات غذایی او دارد. مهم است که سن، جنسیت، سبک زندگی و میزان فعالیت بدنی فرد را در این انتخاب نادیده نگیریم.

درنظر گرفتن اصول تغذیه در انتخاب مواد غذایی مناسب برای یک رژیم غذایی سالم همیشه باید در مرکز توجه قرار بگیرد.

رژیم غذایی مناسب فرد بزرگسال چیست؟

خوب است بدانید که رژیم غذایی سالم برای فرد بزرگسال شامل مواد غذایی زیر می‌شود:

میوه و سبزیجات، حبوبات، مغزهای خوراکی و غلات (ذرت فرآوری نشده، جو دوسر، گندم و برنج قهوه‌ای)

  • ● دستکم 400 گرم میوه و سبزی در روز با در نظر گرفتن اینکه کالری میوه و سبزی‌ها متنوع است و هرکدام میزان متفاوتی از مواد مغذی را به بدن شما می‌رسانند. این دسته بندی شامل انواع سیب زمینی (ساده و شیرین)، کاساوا (سبزی ریشه دار گرمسیری شبیه ترب) و ریشه‌های نشاسته‌ای می‌شود.
  • ● کمتر از 10% انرژی کلی روزانه باید از قندهای آزاد (قند موجود در انواع غذاها، نوشیدنی‌ها، عسل، شربت‌ها، انواع آب میوه و عصاره آب میوه) باشد که معادل 50 گرم یا حدوداً 12 قاشق چایخوری می‌شود. این مقدار برای مصرف یک فرد سالم با دریافت حدود 2 هزار کالری در روز مناسب است که البته چنین عددی کمتر از 5% انرژی کلی دریافتی برای جذب مزایای بیشتر است.
  • ● کمتر از 30% انرژی دریافتی کلی از چربی‌ها؛ چربی‌های غیراشباع (ماهی، آووکادو و مغزهای خوراکی، روغن آفتابگردان، سویا، کانولا و زیتون) اولویت بیشتری در مقایسه با چربی‌های اشباع شده (گوشت قرمز، کره، روغن پالم و نارگیل، خامه، پنیر، روغن حیوانی) دارند.
  • ● کمتر از 5 گرم نمک یا معادل یک قاشق چایخوری در روز.

بنابراین، هر نوع رژیم لاغری که انتخاب می‌کنید- در ادامه قرار است با انواع آن بیشتر آشنا شوید- باید مبتنی بر همین اصول باشد.

آشنایی با انواع رژیم لاغری

اگر به این قسمت مقاله رسیده‌اید و حالا عزمتان را جزم کرده‌اید تا برای امتحان هم که شده یکی از انواع رژیم لاغری را در برنامه غذایی خود بگنجانید، لازم است تأکید کنیم که دسته‌ای از رژیم‌های کاهش وزن، برای «کم کردن اشتها» و دسته دیگری هم باهدف «محدود کردن کالری، کربوهیدرات دریافتی و چربی» هستند.

ناگفته نماند که رژیم لاغری منتخب و برتر وجود ندارد و همانطور که در ابتدای مقاله هم نوشتیم، همه رژیم‌های غذایی زمانی اثرگذار هستند که متناسب با ویژگی‌های فردی و شرایط فرهنگی و آداب غذایی فرد تنظیم شوند. بااین اوصاف:

«رژیم غذایی فرد الف ممکن است برای فرد ب مناسب نباشد»

مهم: رژیم غذایی زمانی نتیجه می‌دهد که بتوانید با علاقه و در بلند مدت آن را دنبال کنید.

رژیم گیاهخواری vegetarian diet

رژیم لاغری مبتنی بر گیاهخواری

رژیم گیاهخواری اساسا با سبزیجات تنظیم شده است.

رژیم گیاهخواری یا رژیم سبزیجات چند سالی می‌شود که طرفداران بیشتری پیدا کرده و جالب است بدانید که طی یک مطالعه، مشخص شد بیش از 18% جمعیت جهان را گیاهخواران تشکیل می‌دهند. جدای از جنبه اخلاقی این رژیم غذایی که بر اساس حذف کامل پروتئین گوشتی از بشقاب غذایی است، رژیم گیاهخواری با هدف کاهش خطرات ابتلا به بیماری‌های مزمن، حفظ کاهش وزن و بهبود کیفیت رژیم لاغری فرد تنظیم می‌شود.

رژیم خام خواری raw food diet

این رژیم لاغری که به خام خوری یا گیاه‌خام خوری هم معروف است بر پایه غذاهای خام و فرآوری نشده تنظیم می‌شود. وقتی صحبت از خام بودن غذا می‌شود منظور ما خوراکی است که بیش از 40-48 درجه سانتی گراد حرارت ندیده باشد. در رژیم خام خواری، هیچ غذایی نباید تصفیه شده یا پاستوریزه و در معرض آفت کش ها قرار گرفته باشد و در کل با هیچکدام از روش‌های فرآوری غذا، به دست مصرف کننده نرسد.

رژیم گیاه‌خام خواری هم مثل رژیم گیاهخواری بر پایه سبزیها، انواع میوه، مغزهای خوراکی و دانه‌های گیاهی تنظیم می‌شود.

رژیم میوه fruit diet

میوه خورها با دنبال کردن رژیم میوه خود را موظف به رعایت یک رژیم گیاهی بسیار محدود می‌کنند. این رژیم شامل همه محصولات حیوانی از جمله لبنیات هم می‌شود و اگر مایل به رعایت چنین رژیمی هستید باید عرض کنیم که هدف شما در درجه اول باید «خوردن میوه‌های خام» باشد. لازم است که میزان متعادلی از سبزی‌ها، میوه‌های خشک، مغزهای خوراکی و دانه‌های گیاهی را در بشقاب رژیمی خود بگنجانید.

جالب است بدانید که برخی از میوه خوارها به جای خوردن میوه‌های چیده شده، فقط به سراغ میوه‌هایی می‌روند که روی زمین افتاده است. گروه دیگری هم اصلاً دانه‌های گیاهی را نمی‌خورند چون معتقداند این دانه‌ها در آینده، میوه می‌دهند.

رژیم لاغری فلکسترین Flexitarian Diet

رژیم فلکسترین از انواع رژیم لاغری

در رژیم فلکسترین میتوانید کنار سبزیجات، پروتئین حیوانی هم میل کنید.

از جمله رژیم‌های کاهش وزن پرطرفدار که بیشتر بر پایه مصرف غذاهای گیاهی است و در کنار آن، میزان متعادلی از محصولات حیوانی را هم می‌توانید کنار غذای اصلی خود قرار دهید. رژیم فلکسترین در مقایسه با انواع رژیم‌های گیاهخواری یا تمام‌گیاهخواری، انعطاف بیشتری دارد. ناگفته نماند که اگر مایلید مقدار مشخصی از پروتئین حیوانی را هم در رژیم لاغری خود بگنجانید، این رژیم مناسب شما خواهد بود.

رژیم پر پروتئین high-protein diet

اگر قصد دارید یک رژیم لاغری مفید داشته باشید، دنبال کردن رژیم پرپروتئین ضمانت خوبی برای رسیدن به هدف است. خوب است بدانید که این رژیم غذایی باعث افزایش احساس سیری در طول روز می‌شود و همین، کاری می‌کند تا کالری کمتری نیاز داشته باشید. یک رژیم غذایی پرپروتئین معمولاً شامل مقدار زیادی پروتئین حیوانی و میزان اندکی کربوهیدرات می‌شود.

رژیم بدون قند No-Sugar Diet

البته که تصور زندگی بدون شکر و آبنبات و پیراشکی و خلاصه هر نوع خوردنی شیرین سخت است! پس باید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید به رژیم خود پایبند بمانید و از انجام آن، دلزده نشوید. رژیم بدون قند از جمله انواع رژیم‌های کاهش وزن است که باید صبورانه و آهسته آن را شروع کنید؛ کاهش تدریجی مصرف مواد قندی به جای حذف کامل آن، طی چند هفته اول انجام رژیم باید هدف اصلی شما باشد.

رژیم سوئدی Nordic or Scandinavian diet

جانخورید ولی مردمان اسکاندیناوی اهل گوشت و کلوچه‌های کره‌ای نیستند! به عبارت ساده‌تر، کشورهای نروژ، سوئد، هلند، دانمارک و ایسلند که جزئی از کشورهای اسکاندیناوی هستند از یک سنت غذایی بسیار کهن با مرکزیت غذاهای گیاهی پیروی می‌کنند.

بااین اوصاف، رژیم نردیک که معروف است به رژیم سوئدی یک روش نوین برای غذاخوردن مبتنی بر همین سنت دیرینه است. شما با رعایت این رژیم لاغری کاملاً وفادار به کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین کم چرب، چربی‌های سالم، با مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده، قند و گوشت قرمز خواهید بود. همچنین تأکید بر انتخاب غذایی با کمترین اثر انسانی بر محیط زیست است.

رژیم کرب سایکلینگ Carb cycling diet

فرد در این رژیم لاغری میزان کربوهیدرات کمتر یا بیشتری را در روزهای متناوب مصرف می‌کند. ناگفته نماند که رژیم کرب سایکلینگ ممکن است مزایایی داشته باشد که از جمله آنها کاهش وزن، افزایش عملکرد ورزشی و کنترل نشانه‌های بیماری‌های مزمن است.

رژیم لاغری کرب سایکلینگ

کاهش وزن و افزایش عملکرد ورزشی از جمله ویژگی های رژیم کرب سایکلینگ است.

خوب است بدانید که این رژیم غذای طوری برنامه ریزی می‌شود که فرد بتواند میزان کربوهیدرات مصرفی خود را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه تغییر بدهد. مثلاً ممکن است یک روز رژیم پرکربوهیدرات و کم چربی را رعایت کند و روز دیگر برعکس این سیستم باشد.

رژیم 1200 کالری 1200Calorie Diet

عده‌ای هم علاقه مند به دنبال کردن رژیم 1200 کالری برای چربی سوزی و کاهش وزن سریع هستند. باتوجه به اینکه حذف کالری یکی از روش‌های مؤثر کاهش وزن است ولی بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که کاهش شدید کالری دریافتی در بلندمدت و با هدف کم کردن وزن، مضر است.

خوب است بدانید که در این رژیم لاغری، میزان کالری دریافتی از مواد غذایی کم می‌شود و می‌توانید تا 1200 کالری دریافتی داشته باشید. از این رژیم به عنوان رژیم کم کالری هم نام می‌برند که کمترین میزان کالری مورد نیاز برای یک فرد بزرگسال را برای حفظ وزن شامل می‌شود.

رژیم 1800 کالری 1800 Calorie Diet

رژیم 1800 کالری را اصطلاحا رژیم سه وعده ای با سه میان وعده هم می نامند. شما با انتخاب این رژیم غذایی در طول روز انرژی مداومی خواهید داشت. رژیم مورد نظر به شکلی باید برنامه ریزی شود که همه مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را با وعده های غذایی اصلی و میان وعده ها تأمین کند.

همچنین باید اضافه کنیم که رژیم 1800 کالری به شما فرصت خوردن میان وعده و نشاسته بیشتر را در مقایسه با رژیم های کم کالری فراهم میکند تا نیاز بدن به پروتئین و کربوهیدرات بهتر تأمین شود.

رژیم 2000 کالری 2000 calorie diet

با توجه به نیازهای غذایی متنوعی که هر فرد برای خود در نظر میگیرد، رژیم 2000 کالری را از بین انواع رژیم های لاغری به عنوان یک رژیم مناسب برای افراد بزرگسال در نظر میگیرند.

این مقدار کالری بر اساس نیازهای غذایی برآورد شده برای بسیاری از بزرگسالان تأیید و طبق اهداف برنامه ریزی غذایی دستورالعمل رژیمی سالهای 2020-2025 تنظیم شده است.

علاوه بر این، این رژیم غذایی به عنوان شاخصی برای پیشنهاد برچسب های غذایی در نظر گرفته می شود. درواقع همه برچسب های مواد مغذی این عبارت را دارند که « نیاز مصرفی روزانه بدن براساس رژیم 2000 کالری است. نیاز مصرفی روزانه شما ممکن است بالاتر یا پایین تر از کالری مورد نیاز شما در روز باشد.

بنابر همین نیاز روزانه، هرفردی مثلا مقدار سدیم و چربی متفاوتی را در یک غذای مشخص تا بالاترین سطح پیشنهادی در روز مصرف میکند.

رژیم سالاد salad diet

گروهی هم از طرفداران رژیم مبتنی بر سبزیجات و میوه‌ها هستند و رژیم سالاد را برای کاهش وزن انتخاب می‌کنند. البته جالب است بدانید که ممکن است برخی برداشت اشتباهی از رژیم مورد نظر داشته باشند و به جای کم کردن وزن، برعکس، وزن اضافه کنند! چرا این اتفاق می افتد؟ ممکن است از موادی استفاده می‌کنند که پرکالری و چربی است.

اگر شما هم از علاقه مندان رژیم‌های لاغری هستید و دوست دارید با این رژیم جذاب هم تجربه‌ای داشته باشید باید دو نوع سالاد را به شما معرفی کنیم:

سالاد سبزیجات- ترکیبی از سبزبرگ هایی مثل گل کلم، کلم، کاهو، اسفناج. این نوع سالاد شهرت و محبوبیت بیشتری بین مردم دارد و عموماً همین نوع را در مصارف غذایی روزانه‌شان می‌گنجانند.

سالاد غیرسبز- این نوع سالاد فقط شامل سبزبرگ ها نمی‌شود. نوع مرسوم آن همراه است با حبوبات، لبنیات (پنیر و ماست کم چربی)، ماهی تن، سالاد آسیایی.

رژیم بدنسازی The Bodybuilding Diet

هدف اصلی در بدنسازی، عضله سازی است و با دو روش وزنه برداری و تغذیه با مواد مغذی به دست می‌آید. فرد چه بخواهد برای سرگرمی و با هدف شخصی کار کند یا برای رقابت، بدنسازی بسیاری از مواقع تبدیل به سبک زندگی می‌شود که رژیم بدنسازی هم بخشی از همین سبک زندگی خواهد شد.

رژیم لاغری بدنسازی

این رژیم با هدف افزایش حجم در تمرینات بدنسازی دنبال می شود.

وقتی پای رژیم غذایی به میان می‌آید یعنی تمامی تمرینات شما باید با تمرکز بر رژیمی که دنبال می‌کنید انجام شود. بنابراین انتخاب غذای اشتباه به برنامه‌های رژیمی و ورزشی شما آسیب می زند. خوردن غذاهای پرکالری و سرشار از پروتئین مهم‌ترین بخش رژیم مورد نظر است.

رژیم قلیایی alkaline diet

این رژیم لاغری، غذاهای سالم را به جای غذاهای اسیدی که میزان اسیدیته بدن را افزایش می‌دهند در برنامه خود گنجانده است. غذاهایی مثل انواع سبزیجات، دانه‌های خوراکی و حبوبات و توفو از جمله خوراک‌هایی هستند که می‌توانید به عنوان رژیم قلیایی از آنها استفاده کنید.

لازم است بدانید که این رژیم از جمله رژیم‌های غذایی سختگیرانه است و اگر تصمیم جدی برای کاهش وزن دارید می‌توانید آن را دنبال کنید. همچنین با رعایت رژیم قلیایی از بدن خود در برابر بیماری‌های خطرآفرینی مثل انواع سرطان محافظت خواهید کرد.

رژیم مایر Mayr Method diet

قدمت این رژیم به صدسال می‌رسد و از جمله رژیم‌های لاغری محبوب به شمار می‌رود. خوب است بدانید که رژیم مایر اغلب یک روش سریع و ساده برای کاهش وزن است که بسیاری از شخصیت‌های برجسته هنری و مربیان معنوی آن را در سالهای اخیر توصیه کرده‌اند.

برنامه و هدف اصلی در رژیم مایر بهبود سلامت دستگاه گوارش با تمرکز بر روده‌ها است تا نتیجه به دست آمده، لاغری دلخواه باشد. ناگفته نماند که اگر قصد دنبال کردن این رژیم را دارید باید خود را ملزم به حذف یا کاهش یک سری مواد غذایی از رژیم غذایی‌تان بکنید.

در کنار سلامت گوارش، تمرین‌های غذاخوردن مثل جویدن اصولی غذا و پرهیز از انجام فعالیت‌های دیگر حین غذاخوردن هم از دیگر اهداف رژیم مایر است.

رژیم برزیلی Brazilian Diet

اگر قصد دنبال کردن رژیم برزیلی را دارید باید عرض کنیم که دو نوع از این رژیم وجود دارد؛ نوع سریع و نوع عادی. نسخه سریع حالت تهاجمی دارد و به سلامت شما آسیب می زند که البته توصیه نمیکنیم این نسخه را حتی امتحان هم بکنید. ولی نوع عادی شامل میوه ها و سبزیجات تازه می شود و شما در یک برنامه غذایی با 4-5 وعده میتوانید به رژیم خود پایبند بمانید. با رعایت اصول رژیم برزیلی نتایج عالی خواهید گرفت.

رژیم چینی Chinese Diet

رژیم چینی و غذاخوردن با چاپ استیک!

چینی ها بیش از هرچیز به مزه غذا اهمیت می دهند.

فرهنگ غذایی چینی ها نقطه مقابل آداب غذایی مردمان آمریکا است؛ مزه برای خوراک چینی بیش از هرچیزی اهمیت دارد. بنابراین تا وقتیکه غذایی خوشمزه باشد جایگاه ویژه ای روی میز غذا خواهد داشت. جالب است بدانید که در رژیم چینی دغدغه ای مثل کالری و میزان چربی وجود ندارد. شاید تعجب کنید اگر اضافه کنیم چینی ها هرچقدر هم عاشق غذاخوردن باشند ولی اضافه وزن ندارند! پس یک پدیده مطرح است و اگر قصد رعایت این رژیم لاغری را دارید حتما شگفت زده خواهید شد.

رژیم مدیترانه ای Mediterranean diet

این رژیم غذایی جالب، الگوی غذایی مشخصی است که براساس سنت غذایی یونان، ایتالیا و سایر کشورهای دریای مدیترانه تنظیم شده. در رژیم مدیترانه ای فرد به استقبال غذاهایی مثل غلات، سبزیجات، عدس و نخود، میوه، مغزهای خوراکی، گیاهان و ادویه ها می رود و از طعم بی نظیر روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی در بشقاب رژیمی خود بهره می برد.

ناگفته نماند که ماهی، غذاهای دریایی، لبنیات وگوشت ماکیان( انواع پرندگان اهلی) هم در رژیم مدیترانه ای جا دارد و البته خوردن گوشت قرمز و شیرینی ها فقط گاهی باید درنظر گرفته شود.

جالب است بدانید که توجه به این رژیم غذایی از دهه پنجاه میلادی شروع شد. سالهایی که بیماری های قلبی چندان در کشورهای مدیترانه ای شایع نبود درحالیکه آمریکا از جمله کشورهای درگیر این بیماری به شمار می رفت. برهمین اساس رژیم لاغری مدیترانه ای یکی از روش های مؤثر برای کنترل بیماری ها و حملات قلبی به شمار می رود

رژیم کانادایی Canadian diet

جالب است اول اشاره ای به رژیم مدیترانه ای بکنیم که یکی از کامل ترین و سالم ترین برنامه های غذایی در انواع رژیم لاغری به شمار می رود. همانطور که بالاتر برای شما توضیح دادیم، در این رژیم غذایی شما برای خوردن سبزیجات، میوه ها، غلات، حبوبات، آجیل یا مغزهای خوراکی، دانه های گیاهی، ماهی و روغن زیتون کاملا آزاد هستید اما لازم است میزان دریافتی گوشت قرمز و شیرینی های مصنوعی را کم کنید.

بااین مقدمه چینی اضافه میکنیم اگرچه اسم این رژیم منحصرا برای کشورهای دریای مدیترانه است ولی برنامه غذایی آن به دلیل تشابهات غذایی با فرهنگ غذایی کانادا به راحتی قابل دنبال کردن است. در واقع رژیم کانادایی با همین هدف و دنبال کردن ارزش غذایی رعایت شده در رژیم مدیترانه ای شکل گرفته است و نشان دهنده تعاملات بین فرهنگی در جهان است.

رژیم ژاپنی  Japanese diet

این رژیم سنتی مبتنی بر تمامی گروه های غذایی غنی شده با ماهی، غذاهای دریایی و غذاهای گیاهی می شود که کمترین میزان از پروتئین حیوانی، قندافزوده و چربی را در خود جای می دهد. رژیم ژاپنی در زبان این کشور به نام واشوکو washoku خوانده می شود که در آن شما ظرفهای کوچکی از خوراک ساده، تازه با افزودنی های فصلی خواهید داشت.

ناگفته نماند که الگوی غذایی ژاپنی سرشار از مواد مغذی است و فواید خوراکی چشمگیری برای بدن دارد که از جمله مهم ترین آنها کاهش وزن، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و طول عمر است.

رژیم سرکه سیب  (ACV) Apple cider vinegar diet

سرکه سیب صدها سال است که به عنوان عامل سلامتی شناسایی شده. بنابر پژوهش های انجام شده فواید بسیاری مثل کاهش سطح قند خون برای آن درنظر گرفته شده است. اما آیا رعایت رژیم سرکه سیب میتواند تأثیری در کاهش وزن و لاغری داشته باشد؟ آیا گنجاندن این مایع اثرگذار تأثیری در فرایند لاغری و کنترل وزن دارد که در کنار خواص چشمگیر آن، مهم و قابل اطمینان باشد؟

رژیم کرفس Celery diet

خوب است بدانید که  آب کرفس طی شش ماه گذشته طرفداران زیادی را از آن خودش کرده است و بسیاری مدعی شده اند که رژیم کرفس یک رژیم غذایی فوق العاده برای کاهش وزن است و نقش چشمگیری در بهبود عملکرد بخش های زیادی از بدن دارد؛ کاهش فشار خون و کلسترول بالا از جمله آنهاست.

اما چقدر این گفته ها درست است. آیا رژیم مورد نظر میتواند تأثیری در آب کردن چربی شکم و بهبود سیستم ایمنی بدن داشته باشد؟

رژیم قهوه Coffee Diet

جالب است بدانید که بعضی رژیم ها، رژیم های لاغری نوظهور هستند که اتفاقا خیلی سریع هم در حال همه گیر شدن هستند. رژیم قهوه از جمله آنهاست و شامل نوشیدن چندین فنجان قهوه در روز می شود. این رژیم قرار است میزان دریافتی کالری روزانه شما را محدود کند.

رژیم قهوه به عنوان رژیم لاغری اگرچه مفید است ولی زیاده روی نباید کرد!

رژیم قهوه به عنوان رژیم لاغری اگرچه مفید است ولی زیاده روی نباید کرد!

گزارش هایی در مورد رعایت این رژیم منتشر شده است که خبر از اثرات کوتاه مدت آن در لاغری موفقیت آمیز افراد داده است. بااین حال مضرات چشمگیری هم برای رژیم قهوه مشخص شده است.

خوب است بدانید که هدف اصلی در رژیم قهوه مصرف همه انواع غذاها به جز غذاهای فرآوری شده و کالری در کنار نوشیدن چند فنجان قهوه در روز است. البته اثر لاغری آن مشخص شده است ولی تضمینی وجود ندارد که دوباره به همان وزن اول خود بازنگردید. از طرف دیگر، زیاده روی در نوشیدن قهوه، پیامدهایی هم دارد.

رژیم تن ماهی the tuna diet

بدنساز آمریکایی دیو دراپر Dave Draper این رژیم کم کالری، کم کربوهیدرات و پرپروتئین را به جامعه طرفداران رژیم های لاغری معرفی کرد. در رژیم تن ماهی شما باید به طور جدی، در درجه اول به مدت سه روز آب و ماهی تن بخورید. در مرحله بعدی میتوانید لبنیات کم چرب را اضافه کنید، سراغ میوه ها بروید و همچنین حبوبات و سبزی ها را برای مدت نامشخص میل کنید.

میزان درشت مغذی های دریافتی شما در زمان رعایت رژیم تن ماهی باید شامل 40% پروتئین، 30% کربوهیدرات و 30% چربی باشد. البته این رژیم لاغری روشی برای شکستن عادات غذایی نادرست و رسیدن به کاهش وزن است ولی پژوهش علمی محکمی درمورد درستی آن وجود ندارد.

رژیم پنیر لیقوان Cheese Diet

درمورد این رژیم خوش نمک کم چرب باید عرض کنیم که هیچ نسخه مشخص و رسمی در موردش وجود ندارد. به زبان ساده باید اضافه کنیم که رژیم پنیر لیقوان یک برنامه غذایی شامل خوردن پنیر با وعده های غذایی به مدت سه روز می شود. برخی از دنبال کنندگان این رژیم از میوه ها و سبزی ها هم در کنار آن میل میکنند.

بهتر است در زمان پایبندی به رژیم پنیر لیقوان از نوشیدن الکل، آب میوه، نوشیدنی های گازدار و سایر نوشیدنی های دارای مواد شیرین کننده خودداری کنید.

در مورد مزایای رعایت این رژیم لاغری باید عرض کنیم که:

♦ احتمالا به سرعت وزن کم میکنید.

♦ رژیم آسانی است و نیاز به پخت و پز ندارید.

♦ پروتئین بالایی دارد.

رژیم چای سبز green tea diet

یکی از سالم ترین نوشیدنی های زمین، چای سبز است. بنابراین شما قرار است رژیم چای سبز را به این دلیل انتخاب کنید که یک نیروگاه همیشه فعال از انواع آنتی اکسیدان ها و بسیاری از فواید گیاهی در بدنتان راه اندازی کنید و بدین ترتیب، بدن را در بهترین مسیر سلامتی قرار دهید.

به ادعای بسیاری، رژیم چای سبز حتی میتواند باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن شود. همچنین نباید از خواص چشمگیر برگهای این گیاه درمانی غافل ماند.

بااینکه یکی از ترکیبات چای سبز، کافئین است ولی یک فنجان دم کرده این گیاه در مقایسه با یک فنجان قهوه، کافئین کمتری دارد؛ به ترتیب 24-40 میلی گرم در مقایسه با 100-200 میلی گرم کافئین. این میزان در چای سبز، اثر خفیفی میگذارد.

رژیم سوپ کلم Cabbage Soup Diet

بسیاری از رژیم های غذایی بر درصدی از درشت مغذی ها تمرکز می دهند ( مشخصا یعنی کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها) و مجموعه متنوعی از مواد غذایی را دربر میگیرند. اما رژیم سوپ کلم، هامنطور که از اسمش پیداست، یک رژیم کاملا منحصر به فرد است چون فقط قرار است با یک ماده غذایی روبه رو باشید؛ کلم.

این رژیم لاغری به رژیم قلب مقدس و رژیم سوپ جادویی TJ هم معروف است. همچنین توجه داشته باشید که قرار نیست آن را برای مدتی طولانی دنبال کنید بلکه چنین رژیم هایی برای دوره ای مشخص، مثل هفت روز، تجویز می شوند تا یک کاهش وزن هدفمند تا 5/4 کیلوگرم داشته باشید.

رژیم موز Banana Diet

جالب است بدانید که رژیم موز بیش از هر کشور دیگری در ژاپن طرفدار پیدا کرده است! این رژیم کاری کرده تا میوه فروش ها بدون اینکه بدانند، موجودی موز خود را تمام کنند!

این رژیم لاغری به « رژیم موز آسا Asa Banana diet» هم معروف است. رژیم صبحگاهی موز یک برنامه غذایی ساده با تکیه بر مواد مغذی میوه موز است که کمک میکند خیلی سریع وزن کم کنید.

براساس این رژیم فرد ملزم است در وعده صبحانه، فقط موز بخورد ولی اجازه دارد برای وعده صبحانه، شام و میان وعده ها هر غذایی که دلش میخواهد بخورد. با رعایت رژیم موز افراد به حرکت وادار می شوند تا در سفر کاهش وزن خود، نتیجه دلخواه را بگیرند.

سخن پایانی

به طور کلی در دنیای انواع و اقسام رژیم‌ لاغری، نکات اصلی وجود دارد که باعث می‌شود هم‌پوشانی زیادی بین این رژیم‌ها صورت بگیرد. همین نکته سبب ایجاد شباهت بین رژیم‌های مختلف می‌شود. پس اگر در رژیم‌های مختلف، شباهت بسیاری دیدید، تعجب نکنید! این یک اتفاق طبیعی است!

منبع: who، healthline، medicalnewstoday

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *