تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
رژیم موز

راهنما و دستورالعمل رژیم موز + مزایا و معایب رژیم

Rate this post

رژیم موز و شیر در ژاپن توسط همسر یک داروساز برای کمک به آن داروساز برای کاهش وزن ابداع شد. بعد از اینکه معلوم شد داروساز، هیتوشی واتانابه، در این رژیم لاغری 18 کیلوگرم وزن کم کرده است، این رژیم مشهور شد. آیا نتایج رژیم موز با انتظارات مطابقت دارد؟ در این مقاله آنچه لازم است درباره رژیم موز بدانید و اینکه آیا این رژیم سالم است یا نه تشریح شده است.

برنامه غذایی رژیم موز

در مقایسه با سایر رژیم‌های کاهش وزن، این رژیم سخت گیرانه نیست. به گفته مخترع آن، سومیکو واتانابه، کسانی که از این رژیم پیروی می‌کنند، نباید صبحانه چیزی جز شیر و موز بخورند. ناهار شامل موز و سالاد است و میان وعده‌ها نباید چیزی بیشتر از موز نباشد. از نوشیدنی ها فقط نوشیدن آب مجاز است. شام می‌تواند هر چیزی باشد اما دسر باید فقط موز باشد.

قوانین مصرف غذا در رژیم موز

قوانین رژیم موز

قوانین رژیم موز

طبق این رژیم، هیچ محدودیتی برای خوردن موز وجود ندارد. هر تعداد موز را می‌توانید برای صبحانه میل کنید و نیازی به کنترل مصرف موز در طول روز نیست. در حالی که غذاهای غیر موز باید در وعده ناهار به مقدار متعادل مصرف شوند، هیچ محدودیتی در مورد غذای شام وجود ندارد. به غیر از لیوان شیر صبح، آب تنها مایعی است که مجاز است. در مجموع، غذاهای مجاز در این رژیم عبارتند از:

  • شیک موز
  • موز
  • شیر (ترجیحاً بدون چربی یا کم چرب)
  • آب (فقط دمای اتاق)
  • سالاد
  • یک شام متوسط ​​و کم کالری

الزامات غیر غذایی رژیم موز

علاوه بر باید و نبایدهای مربوط به نوع غذا، این رژیم غذایی شرایط دیگری را نیز برای کاهش وزن توصیه می‌کند. به عنوان مثال شام باید قبل از ساعت 8 شب خورده شود و فرد حداکثر تا نیمه شب به رخت خواب برود. برنامه این رژیم غذایی با برنامه کاری و درسی برخی افراد در تضاد است، اما زمان غذا خوردن و خواب برای افرادی که برنامه‌های کاری غیر معمول دارند قابل تطابق است. برخی از وب سایت‌های رواج دهنده این رژیم غذایی نیز از شما می‌خواهند موزها را آهسته بجوید و به طعم آن‌ها توجه داشته باشید.

آیا موز غذای کاملی است؟

نباید در مورد ارزش غذایی موز اغراق کرد اما هنوز این میوه خواص بسیاری دارد. موز سرشار از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین C و B6 است. یک موز معمولی تقریباً 3 درصد از نیاز روزانه شما به پروتئین را برآورده می‌کند. این مقدار به ازای هر موز زیاد نیست، اما اگر رژیم را رعایت می‌کنید، باید بیش از چند عدد موز در روز بخورید.

آیا موز غذای کاملی است؟

آیا موز غذای کاملی است؟

فیبر رژیمی

همانطور که در مقاله رژیم فیبر توضیح دادیم، موز سرشار از فیبر غذایی است. فیبر رژیمی ‌برای کسانی که اندازه دور کمر زیادی دارند مفید است. فیبر رژیمی در روده تجزیه نمی‌شود. در واقع این فیبر باعث می‌شود کالری غذای دیگری که خورده اید کمتر جذب شود و بنابراین کمتر چاق کننده باشد. متخصصان تغذیه بر این عقیده اند که اکثر افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند و در حال حاضر از رژیم غذایی معمولی غربی استفاده می‌کنند، باید مصرف فیبر غذایی خود را افزایش دهند.

نشاسته مقاوم موز

موز همچنین دارای نوعی فیبر است که به نشاسته مقاوم معروف است. دستگاه گوارش انسان در تجزیه نشاسته مشکل دارد. تجزیه نشاسته مقاوم، همانطور که از نامش پیداست، باز از نشسته معمولی سخت‌تر است . همانطور که موز در معده قرار می‌گیرد، فیبر مقاوم تخمیر می‌شود. این فیبر روند طبیعی چربی سوزی بدن را تسریع می‌کند. فیبرهای غذایی و نشاسته‌های مقاوم نیز باعث پر شدن حجم معده می‌شوند که باعث می‌شود فرد برای مدت طولانی تری سیر بماند.

خطرات رژیم موز

این رژیم هم مخاطرات خود را دارد. در حالی که به نظر می‌رسد افزایش فیبر غذایی و ویتامین C ضرری ندارند، اما مخالفان این رژیم به فقدان شواهد تجربی برای اثرگذاری رژیم غذایی اشاره می‌کنند. تحقیقات علمی در مورد رژیم موز کمتر انجام شده است. همچنین باید توجه داشت که موز نمی‌تواند به تنهایی نیازهای تغذیه ای شما را تامین کند، زیرا به طور کلی مواد مغذی موجود در محصولات گوشتی، به ویژه ویتامین B12، در موز به مقدار بسیار اندکی وجود دارد.

عدم کنترل

مسئله دیگری که برخی در مورد رژیم غذایی رعایت کرده اند این است که موز آنقدر سالم است که می‌توانید هر مقدار که دوست دارید بخورید. در حقیقت، در رابطه با کالری موز، موزها به طور کلی هر کدام شصت تا 180 کالری دارند. خوردن ده موز در روز می‌تواند منجر به دریافت 1800 کالری بدون برآوردن نیازهای معمول پروتئین و کلسیم افراد شود. در واقع، هر رژیمی‌که آزادی نامحدودی را برای خوردن هر چیزی که می‌خواهید از هر غذایی به شما ارائه می‌دهد، باید مشکوک باشد، زیرا تقریباً هر غذایی که می‌خورید اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند چاق کننده باشد. همچنین در این رژیم توصیه به مصرف آبی که به دمای اتاق رسیده شده است اما علت آن مشخص نیست.

بررسی رژیم غذایی موز

رژیم موز در سال 2008 سر و صدای زیادی به پا کرد. در ژاپن وقتی رژیم موز رواج پیدا کرد که در این کشور موز زیادی مجود نداشت. بیش از 750 هزار کتاب در این زمینه فروخته شده است و این کتاب در ایالات متحده به دلیل شهرت آن بین متخصصان رژیم در تلویزیون و اینترنت محبوبیت خاصی پیدا کرده است. موز، آب و شیر به عنوان غذاهایی مطلوب کاهش وزن در سراسر اروپا، استرالیا و آفریقای جنوبی شناخته شده اند و مورد توجه روزنامه‌های سراسر جهان قرار گرفته است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *