تاریخ امروز:مارس 26, 2023
رژیم قلیایی

دستورالعمل لاغری با رژیم قلیایی + مزایا و معایب

Rate this post

امروزه کاهش وزن برای بسیاری از مردم تبدیل به اولویت شماره یک شده است و این تمایل بر سلامت و زندگی افراد تأثیر زیادی دارد. خوشبختانه، روشهای متعددی برای تبدیل شدن به یک نسخه بهتر از خود وجود دارد. طیف گسترده ای از رژیم های لاغری و تمرینات وجود دارد که به ایجاد بدنی قوی و سالم کمک می‌کند. در این فراوانی برنامه‌های تغذیه ای، انتخاب رژیم متعادل و موثر که به شما در مبارزه با اضافه وزن کمک می‌کند، بسیار دشوار است. در این مقاله با رژیم قلیایی و فواید آن برای سلامتی آشنا می‌شوید.

رژیم قلیایی چیست؟

رژیم قلیایی از دسته رژیم‌های مد در میان افراد مشهور است و بر اساس یک قانون اجتناب از غذاهایی است که باعث تولید اسید در بدن شما می‌شود. ایده این است که غذاهایی که می‌خورید می‌تواند سطح Ph (واحد اندازه گیری اسیدها و بازها) را در بدن شما تغییر دهد. اعتقاد بر این است که غذاهای اسید ساز سطح pH بدن شما را مختل کرده و باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. رژیم گیرندگان از میوه، سبزیجات و مقدار متوسطی از ​​پروتئین استفاده می‌کنند.

بنابراین، این رژیم به چه صورت است؟ غذایی که می‌خورید یک اثر متابولیک در بدن شما به جا می‌گذارد و طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند که این اثر بر اسیدیته بدن تأثیر می‌گذارد. اثر هر غذا می‌تواند اسیدی، خنثی و قلیایی باشد. ضاثرات ایعات اسیدی مضر هستند و می‌توانند منجر به مشکلات مختلف برای سلامتی شوند و قلیایی اثر معکوس دارد و بدن شما را در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. بنابراین، انتخاب غذاهای قلیایی بیشتر به منظور بهبود سلامت شماست و لیست غذاهای موجود در این رژیم به لاغری کمک می‌کند. بنابراین، به بیان ساده، در حالی که به رژیم قلیایی پایبند هستید، باید قید غذاهای اسیدی را بزنید و غذاهای قلیایی را انتخاب کنید.

در رژیم قلیایی چه بخوریم؟

موارد مصرفی رژیم قلیایی

موارد مصرفی رژیم قلیایی

این برنامه غذایی ممکن است برای بسیاری از رژیم گیرندگان سخت باشد، زیرا محدودیت‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید فقط چند گروه غذا بخورید:

  • میوه و سبزیجات
  • دانه‌ها
  • حبوبات (برای مثال عدس)
  • توفو (فرآورده سویا)

آنها اسید کمی‌ دارند و دو مورد آخر به جای گوشت و ماهی پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات همچنین حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های لازم هستند، اما از آنجا که از گوشت و لبنیات استفاده نمی‌کنید، مهم است که مطمئن شوید پروتئین و کلسیم دریافتی شما برای سلامتی شما کافی است. به صورت کلی می توان گفت این رژیم شیاهت زیادی به رژیم گیاهخواری دارد.

کتابهای راهنمای متعددی نیز وجود دارد که در آن می‌توانید لیست دقیق غذاها و غذاهایی را که می‌توانید در حین پیروی از این برنامه غذایی تهیه کنید، بیابید.

افسانه‌ها و حقایقی در مورد رژیم قلیایی

افسانه اصلی در مورد این برنامه غذایی این است که سطح pH بدن شما را تغییر می‌دهد. بله، طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند که این رژیم بدن شما را قلیایی می‌کند که مفید است، اما هیچ پشتوانه علمی ‌در مورد این فرض وجود ندارد. با پیروی از این رژیم غذایی می‌توانید فقط سطح pH در بزاق و ادرار خود را تغییر دهید، نه در بدن. علاوه بر این، تغییرات عمده در pH خون شما حتی می‌تواند برای زندگی شما خطرناک باشد. برای سلامت شما بسیار مهم است که pH ثابت بماند. با وجود این واقعیت که ادعای این رژیم در مورد سطح pH خون نادرست است، اما این برنامه غذایی مزایای دیگری برای سلامتی دارد. به عنوان مثال، طرفداران آن ادعا می‌کنند که می‌تواند از سرطان جلوگیری کند. اگرچه هیچ تحقیق خاصی در مورد رژیم غذایی قلیایی وجود ندارد، اما بر اساس برخی شواهد خوردن سبزیجات بیشتر، میوه، غلات کامل و کاهش مصرف گوشت می‌تواند از سرطان جلوگیری کند.

از آنجا که این رژیم کالری و چربی کمی‌ دارد، به شما در حفظ وزن سالم کمک می‌کند و از این طریق خطرات ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. طبق تحقیقی دیگر، خوردن مقدار بیشتری میوه و سبزیجات ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد. رژیم قلیایی سرشار از این گروه از غذاها است، بنابراین ممکن است مفید باشد. رژیم قلیایی همچنین باعث بهبود سلامت ماهیچه‌های شما می‌شود. طرفداران این رژیم همچنین ادعا می‌کنند که این رژیم به کاهش خطرات پوکی استخوان و بهبود سطح هورمون رشد کمک می‌کند و مزایای بسیار دیگری نیز دارد. با این حال، اکثر تحقیقات بی نتیجه هستند و بسیاری از این افسانه‌ها اصلاً پشتوانه علمی‌ ندارند.

آیا این رژیم به کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم قلیایی و کاهش وزن

رژیم قلیایی و کاهش وزن

به عنوان یک قاعده، رژیم‌های کم چربی و کم کالری به افراد کمک می‌کند تا از اضافه وزن خلاص شوند. این رژیم غذایی کالری کمی ‌دارد، بنابراین ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. از چه غذاهایی باید پرهیز کنم؟

این برنامه تغذیه محدودیت‌های زیادی دارد. شما نباید غلات، گوشت، تخم مرغ، لبنیات، ماهی، بادام زمینی، گردو و غذاهای فرآوری شده (به عنوان مثال، میان وعده‌های بسته بندی شده یا غذاهای کنسرو شده) مصرف کنید. الکل، نوشابه و کافئین نیز از برنامه غذایی شما خارج هستند.

اجازه دارم چه چیزی بنوشم؟

می‌توانید از نوشابه معدنی، چای گیاهی و آب میوه‌های بدون قند استفاده کنید.

جمع‌بندی

این برنامه غذایی ممکن است به شما در کاهش وزن و بهبود سلامت کلی کمک کند. با این حال، قبل از شروع آن مشورت با یک متخصص  ضروری است، زیرا این رژیم نیاز به شواهد معتبر تری دارد. به یاد داشته باشید که اولویت اصلی شما سلامتی شماست. به همین دلیل باید مطمئن شوید که از وعده‌های غذایی متعادل استفاده می‌کنید و از نظر جسمانی فعال هستید (ورزش می‌کنید). اگر به برنامه‌های غذایی سالم علاقه دارید، ممکن است در مورد سایر روش‌های حمایت از سلامت بدن خود کنجکاو باشید.

منبع: webMD

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *