تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
نکاتی درمورد رژیم بدون گلوتن

آیا رژیم بدون گلوتن یا رژیم بدون غلات برای من مناسب است؟

Rate this post

از بین انواع رژیم های غذایی سالم بعضی در دسته رژیم های غذایی خاص قرار میگیرند که با هدف خاصی که مشخصا اهداف درمانی هستند، تنظیم و برنامه ریزی می شوند. رژیم بدون گلوتن یکی از همین انواع است و در این مقاله قصد داریم با چم و خم آن که به رژیم بدون غلات هم معروف است بیشتر آشنا شویم.

برای تناسب اندام روی برنامه ریزی هوشمند مینت حساب کنید!

حتی اگر وزن مناسبی داشته باشید شاید دلتان بخواهد کمی هم عضله سازی کنید. بااین اوصاف ما دوره تناسب اندام اپلیکیشن مینت را به شما پیشنهاد میدهیم. شما در این دوره ابتدا به مجموعه ای از سؤالات فردی که حول سبک زندگی فعلی شماست پاسخ می دهید و هدفتان را از شرکت در این دوره مشخص میکنید، در پایان مینت به شما کمک میکند تا برنامه ای منعطف و مناسب با شرایط خود را دریافت کنید و از نتیجه لذت ببرید.

دانلود اپلیکیشن

در دوره تناسب اندام مینت چه چشم اندازی دارید؟

در دوره تناسب اندام مینت چه چشم اندازی دارید؟

رژیم بدون گلوتن چیست؟

هر غذایی به جز غلات که نوعی پروتئین موجود در گندم و چندین نوع غلات دیگر است!

بله، این ساده ترین تعریف درمورد رژیم بدون غلات است. طرفداران این نوع رژیم غذایی فقط به دنبال غذاهایی بدون گلوتن هستند؛ انواع میوه، سبزی، گوشت قرمز و تخم پرندگان. همچنین غذاهای فرآوری شده بدون گلوتن مثل نان یا پاستا.

گلوتن نوعی پروتئین است که به صورت طبیعی در بعضی غذاهای خاص وجود دارد. همچنین میتوان آن را در فرایند آماده سازی بعضی از انواع غذاها اضافه کرد. // کارشناس تغذیه

گلوتن به عنوان طعم دهنده هم مصرف میشود. شاید در بعضی مواد غذایی که انتظارش را نداشته اید وجود آنها را احساس کرده باشید؛ علاوه بر غذاهایی مثل پیتزا، پاستا، غلات صبحانه و محصولات پخته شده، میتوان گلوتن را در هرمحصولی از سس سویا و بستنی تا بعضی داروها، محصولات زیبایی و مکمل های رژیمی سراغ گرفت.

اینکه بعضی تصور میکنند رژیم بدون گلوتن همان رژیم بدون کربوهیدرات است، درست نیست. اساس رژیم بدون غلات چنین انتخابی نیست. بسیاری از مواد غذایی کربوهیدرات دارند؛ برنج، سیب زمینی و حبوبات. ولی حاوی گلوتن نیستند.

آیا رژیم فاقد گلوتن مناسب من است؟

اگر در یکی از دسته بندی های زیر قرار دارید یعنی رژیم بدون غلات مناسب شماست:

افراد مبتلا به بیماری سلیاک

آن دسته از افرادی که واکنش خودایمنی بدن نسبت به گلوتن دارند این نوع رژیم غذایی را دنبال میکنند. چون بدن آنها روده کوچک را مورد حمله قرار میدهد و علائمی مثل دردهای شکمی، حالت تهوع، نفخ یا اسهال را تجربه میکنند.

بیماران مبتلا به سلیاک تحمل هیچگونه گلوتن را ندارند و به همین دلیل رژیم بدون گلوتن را برای همیشه انتخاب میکنند. اگر دچار این بیماری هستید و ندانسته گلوتن مصرف کنید احتمالا همان علائم پیش از مصرف گلوتن را تجربه خواهید کرد.

افراد حساس به مصرف گلوتن

حساسیت بدون نشانه های بیماری سلیاک هم باعث انتخاب این رژیم غذایی خاص می شود. نام دیگر آن گاهی عدم تحمل گلوتن است.

ما تعریف مشخصی از عدم تحمل گلوتن یا روش مشخصی برای توضیح آن نداریم. اما میدانیم که بعضی از افراد به سراغ غذاهایی میروند که حاوی گلوتن است و پس از آن، احساس خوبی ندارند. // کارشناس تغذیه

رژیم بدون گلوتن شامل حساسیت به مصرف گندم هم می شود.

رژیم بدون گلوتن شامل حساسیت به مصرف گندم هم می شود.

دقت کنید که نباید التهاب گوارشی را در نتیجه مصرف گلوتن دانست. اگر حس میکنید شما هم دچار عدم تحمل گلوتن هستید توصیه میکنیم زیر نظر پزشک یا کارشناس تغذیه به اصلی ترین علائمی که تجربه میکنید برسید.

باید اضافه کنیم که آزمایشی برای تشخیص عدم تحمل گلوتن وجود ندارد. پس فرایندی را برای کاهش گلوتن باید دنبال کنیم؛ مثل رژیم کربوهیدرات های مضر کم low FODMAP diet. یعنی یک برنامه غذایی که به تدریج مقدار زیادی غذای محرک گوارش را کم میکند که شامل محصولات برپایه گندم می شود (به عبارتی رژیم بدون گلوتن). اگر گلوتن منبع التهاب باشد احتمالا متوجه بهبود علائم می شوید.

علائم عدم تحمل گلوتن با رژیم فود مپ چیست؟

نفخ

یبوست یا اسهال

خستگی زیاد

گاز معده

معده درد

افرادی که به مصرف گندم حساسیت دارند

افراد حساس به خوردن گندم نباید به سراغ غذاهای حاوی گلوتن بروند. اما نه به خاطر وجود گلوتن.

گندم باعث واکنش سیستم ایمنی در بدن این افراد می شود که علائمی مثل خارش پوستی، سردرد یا عطسه را نشان میدهد. پس میتوانند همچنان به سراغ جو و نان چاودار بروند که حاوی گلوتن است.

آیا رژیم بدون غلات برای کاهش وزن مناسب است؟

رژیم بدون گلوتن برای لاغری جواب میدهد. ولی بیشتر به این دلیل که مقدار زیادی غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده را کنار میگذارید. نه اینکه گلوتن را حذف میکنید. درواقع رژیم فاقد گلوتن نمونه سختگیرانه تری از رژیم کم کربوهیدرات است.

سخن پایانی

افرادی که رژیم بدون گلوتن را انتخاب میکنند به دلیل بیماری یا شرایط جسمی خاصی که دارند دست به این انتخاب میزنند؛ حساسیت به پروتئین گلوتن. افراد مبتلا به سلیاک( حساسیت به گلوتن)، عدم تحمل گلوتن و حساس به گندم در این دسته بندی قرار دارند. درهرصورت رژیم بدون غلات در کاهش وزن تأثیر دارد چون کربوهیدرات که عامل چاقی است از رژیم غذایی حذف می شود.

منبع: hopkinsmedicine

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *