تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم؟

در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم؟

Rate this post

برای بسیاری از شما که به دنبال بهترین روش های کاهش وزن هستید مهم است تا بدانید در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم. اگرچه فرایند و عمل خوابیدن انرژی به مراتب کمتری میخواهد ولی همچنان نوعی فعالیت برای مغز و بخش های مشخصی از بدن ما به شمار می رود.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

فراموش نکنید که

مقدار دقیق کالری سوزی در خواب به فاکتورهایی مثل خواب، رژیم غذایی سالم، ورزش و چند عامل دیگر بستگی دارد. فراموش نکنید اگر برای مدیریت وزنتان مشکلاتی دارید و نمیتوانید سطح انرژی خود را کنترل کنید، دانستن این فاکتورها که بر سوخت و ساز بدنتان تأثیر میگذارد ممکن است به کنترل دوباره سلامتی کمک کند.

در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم؟

ما با یک عدد تقریبی میگوییم که حدود 50 کالری در یک ساعت خواب شما سوزانده می شود. هرچند کالری سوزی هرفردی در خواب با دیگری متفاوت است و به رتبه سوخت و ساز پایه بدن او بستگی دارد.

رتبه سوخت و ساز پایه بدن یعنی مقدار انرژی مورد نیاز برای فعالیت های ضروری مثل نفس کشیدن، گردش خون، تنظیم دمای بدن و رشد و ترمیم سلولی.

رتبه سوخت و ساز پایه بسیاری از افراد تقریبا 80 % کل کالری سوزی در روز است. خوب است بدانید که مغز به تنهایی گلوکز را برای تأمین انرژی مورد نیازش مصرف میکند که حدود 20 % کالری مصرفی در زمان خواب می شود.

خوابیدن زمانی به بدن شما می دهد تا بتواند ترمیم و گردآوری دوباره انجام دهد و برای اینکه این کار را به بهترین شکل اتفاق بیفتد، دمای بدن پایین می آید، کوتاه تر نفس میکشید و رتبه سوخت و سازتان پایین می شود. برای اینکه بدانید در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم، به طور متوسط بیشتر افراد حدود 15 % کالری سوزی در زمان خواب دارند که این عدد با رتبه سوخت وساز پایه در طول روز مقایسه می شود.

چه فاکتورهایی بر رتبه سوخت و ساز بدن من تأثیر میگذارند؟

همانطور که بالاتر برایتان توضیح دادیم کالری سوزی هر فردی با دیگری فرق دارد و چند فاکتور آن را تعیین میکند:

قد و وزن– هرچه شما درشت تر و بلندتر باشید، بدن به کالری بیشتری برای فعالیت خود نیاز دارد.

تناسب اندام– عضله بیشتر از چربی کالری سوزی میکند پس افرادی که بدنسازی میکنند و رژیم عضله سازی درستی دارند، در مقایسه با افراد عادی کالری سوزی بیشتری دارند. این موضوع حتی در زمان خواب هم اتفاق می افتد.

جنسیت– به طور کلی مردان شاخص توده بدنی بالاتری در مقایسه با زنان دارند.

سن– فرد در سن رشد سوخت و ساز بیشتری دارد که با افزایش سن، سوخت و ساز بدن هم کمتر می شود.

رژیم غذایی– اگر نگران چربی اضافه بدن هستید و به دنبال رژیم چربی سوزی مناسبی میگردید باید به خاطر بسپارید که رژیم غذایی سالم و اصولی بهترین گزینه برای کنترل میزان چربی بدن شماست.

کیفیت خواب– مهم تر از دانستن در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم مدیریت الگوی خواب است. اگر خواب باکیفیتی نداشته باشید بدون تردید فرایند سوخت و ساز بدن شما مشکلاتی خواهد داشت.

نژاد– بعضی از مطالعات نشان میدهند که نژاد آفریقایی- آمریکایی احتمالا شاخص توده بدنی پایین تری دارد و این طبیعی است.

ژنتیک– ژنتیک ممکن است تاحدودی بر روند سوخت وساز بدن شما تأثیرگذار باشد.

کالری سوزی و کاهش وزن در زمان خواب هم اتفاق می افتد.

کالری سوزی و کاهش وزن در زمان خواب هم اتفاق می افتد.

هورمون ها و مشکلات پزشکی– فراموش نکنید که بارداری، شیردهی، دوران پساقاعدگی، پرکاری یا کم کاری تیروئید باعث افزایش یا کاهش رتبه سوخت و ساز پایه بدن می شود. اگر متوجه شده اید که بیماری یا مشکلی روی سوخت وساز بدنتان تأثیر میگذارد حتما آن را با پزشک درمیان بگذارید.

چطور بدانیم در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم؟

دانستن میزان کالری سوزی در زمان خواب با یک فرمول شدنی است. البته برای محاسبه رتبه دقیق سوخت و ساز پایه بدنتان به دستگاه کالری متر یا گرماسنج نیاز دارید. این وسیله دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

گرماسنج مقدار انرژی مصرفی شما را با ارزیابی اکسیژن و  دی اکسید کربنی که زمان دم و بازدهم وارد و خارج میکنید، اندازه گیری میکند.

معمولا افرادی که میخواهند عدد دقیق سوخت وساز خود را بدانند در ساعات شب به آزمایشگاه می روند و با توجه به اینکه 24 ساعت هیچ ورزشی نکرده اند و به مدت دوازده ساعت غذایی نخورده اند و دستکم هشت ساعت پیش از انجام آزمایش خوابیده اند، این آزمایش را انجام میدهند.

باید اضافه کنیم که جزئیات این آزمایش مهم است چون گوارش و ورزش دو فرایند نیازمند انرژی هستند که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند. اندازه ها، صبح، در محیطی تاریک و با دمای کنترل شده ثبت می شود.

البته لازم به ذکر است که آزمایش گرماسنجی به دلیل هزینه بالایی که دارد برای همه شدنی نیست. بنابراین شما میتوانید با کمک چند گزینه دیگر مقدار کالری سوزی تان را در زمان خواب مشخص کنید.

آموزش یک فرمول ساده و بدون هزینه

یکی از پراستفاده ترین روش ها روش هریس- بندیکت Harris-Benedict است که برای انجام آن به وزن، قد، سن و جنسیت نیاز دارید و بدین ترتیب میتوانید مشخص کنید در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم.

برای مردان: شاخص توده بدنی= 66.5+ ( 13.8 × وزن به کیلوگرم)+ (5× قد به سانتی متر)- (6.8× سن به سال)

برای زنان: شاخص توده بدنی= 655+ (9.6 × وزن به کیلوگرم)+ (1.8 × قد به سانتی متر)- (4.7 × سن به سال)

سخن پایانی

برخلاف تصور بسیاری از افراد که فکر میکنند فقط فعالیت شدید یا زیاد بدنی باعث کالری سوزی میشود، فعالیت هایی مثل خوابیدن هم به کالری نیاز دارد. البته اینکه بدانیم در طول خواب چقدر کالری می سوزانیم از فردی تا فرد دیگر متفاوت است و به فاکتورهایی از جمله سن، قد و وزن، جنسیت، نژاد بستگی دارد.

منبع: sleepfoundation

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *