تاریخ امروز:مارس 2, 2024
نکاتی درمورد رژیم 1300 کالری

آیا با رژیم 1300 کالری میتوانم وزن کم کنم؟ چه غذاهایی را میتوانم بخورم؟

5/5 - (1 امتیاز)

شما باید تغییر کنید! البته منظور ما تغییر عادت های غذایی است. برای مدیریت عادت های غذایی لازم است به مقدار کالری گیری روزانه تان دقت کنید. علاوه بر این، چه بخواهید و چه نخواهید، روند کاهش وزن شما به مقدار مصرف کالری، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت شما بستگی دارد. ما به این نتیجه رسیده ایم که که در کنار رژیم کالری شماری، یک بار هم رژیم 1300 کالری را امتحان کنید. آماده اید؟!

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

آیا با رژیم 1300 کالری میتوانم وزن کم کنم؟

بله.

البته فراموش نکنید که لاغر شدن یک پروسه با آغاز و پایان مشخص نیست. این روند، همچنان ادامه دارد. پس از کم کردن چند گرم چربی اضافه در قدم بعدی رژیم غذایی 1300 کالری باید برای تثبیت وزن خود وارد عمل شوید.

یک مرد بزرگسال سالم که قصد کاهش وزن ندارد، تقریبا به 2500 کالری در روز میخواهد. درحالیکه یک زن بزرگسال به 2000 کالری در روز نیاز دارد.

اما برای کاهش وزن چطور؟ در سفر لاغری خودتان باید کالری گیری روزانه را تا 500 کالری کمتر از نیاز بدن پایین بیاورید تا به نتیجه برسید. بااین اوصاف اگر زن هستید و تحرک چندانی ندارید، تقریبا 1500 کالری در روز نیاز دارید تا تقریبا 450 گرم در هفته وزن کم کنید. این مورد برای زنان فعال فرق میکند؛ آنها دستکم 1700 کالری در روز نیاز دارند تا همین مقدار (450 گرم) را در یک بازه زمانی خاص کم کنند.

اگر مرد هستید و زندگی نسبتا کم تحرکی دارید، 2100 کالری در روز میخواهید تا هر هفته 450 گرم کم کنید. اما اگر پرتحرک هستید، کالری گیری بین 2300-2500 در روز بالا میرود.

بااین توضیحات حتما متوجه شده اید که رژیم 1300 کالری که به رژیم غذایی با 1300 کالری کم کربوهیدرات معروف است، کمتر از مقدار کالری گیری روزانه قرار دارد. بنابراین شما نوعی رژیم کم کالری را باید رعایت کنید و این برنامه غذایی ممکن است برای بسیاری از افراد، مناسب نباشد.

بهتر است به خاطر بسپارید اگرچه برنامه رژیم غذایی 1300 کالری یک شروع عالی برای لاغر شدن به شمار می رود ولی احتمالا عده ای نمیتوانند با چنین رژیم غذایی کنار بیایند.

علاوه بر این، افرادی که اضافه وزن دارند ممکن است مایل باشند به تدریج با نمونه رژیم 1300 کالری پیش بروند. پس تصمیم ندارند با حذف کالری ناگهانی، به بدنشان شوک وارد کنند.

هرچه وزن بیشتری داشته باشید باید انرژی بیشتری برای انجام فعالیت های اساسی صرف کنید.

بااین اوصاف مینت به شما توصیه میکند وقتی فرصت پیدا کردید تا این برنامه غذایی را دنبال کنید، آن را به شکلی مبنا قرار دهید که به سراغ میوه و سبزی های بیشتری بروید.

اصول کالری گیری روزانه چیست؟

میزان فعالیت بدنی در روز باید متناسب با رژیم 1300 کالری باشد.

میزان فعالیت بدنی در روز باید متناسب با رژیم 1300 کالری باشد.

کمی از فضای رژیم 1300 کالری در روز بیرون بیاییم!

توجه داشته باشید که برای کالری گیری روزانه باید چند مورد مهم را در نظر بگیرید. چهار فاکتور هست که روی روند کالری گیری روزانه شما تأثیر میگذارد. یعنی شما باید این چهار فاکتور را بشناسید و برای رژیم کاهش وزن خود مشخص کنید تا درنهایت، به آن تناسب اندامی که میخواهید برسید.

بااین اوصاف بهتر دانستیم با اصول کالری گیری روزانه بیشتر آشنا شوید:

میزان سوخت و ساز پایه بدن (BMR)

این شاخص، مقدار انرژی کل مصرفی بدن برای انجام فعالیت های ضروری مثل تنفس، گردش خون و گوارش است. مثلا با کمک نمونه رژیم غذایی 1300 کالری، با خوردن مقدار کالری مشخص برای حفظ MBR، میتوانید وزن کم کنید. البته این روش، چندان سالم نیست و دوامی هم ندارد.

سطح فعالیت

فراموش نکنید که اگر تحرک روزانه شما بالاست یا ورزشکار هستید، کالری بیشتری نیاز دارید؛ مثلا یک فرد فعال به حدود 400-1000 کالری در روز نیاز دارد و این عدد برای فردی کم تحرک که از نظر جنسیت، سن و قد شبیه به نفر قبلی است قاعدتا کمتر می شود.

فعالیت بدنی مقدار کالری گیری روزانه شما را بیشتر میکند چون بدن برای تولید انرژی و سوخت آن، کالری بیشتری میخواهد.

سن

افرادی که در گروه میانسالان هستند، برای حفظ وزنشان به کالری کمتری نیاز دارند، پس احتمالا رژیم 1300 کالری مناسب آنهاست، چون توده عضلانی کمتری دارند و فعالیت آنها زیاد نیست.

توجه داشته باشید اگر سالمندان با همان مقدار کالری گیری افراد جوان، برنامه غذایی شان را تنظیم کنند، احتمالا وزن و چربی اضافی میگیرند.

جنسیت

جالب است بدانید که مردان در مقایسه با زنان، توده چربی کمتری دارند. حدود 10-20 % هم توده عضلانی بیشتری در مقایسه با زنان هم سن و وزن خود دارند. پس میتوان اینطور نتیجه گرفت، هرچه به جای چربی، عضله بیشتری در بدن وجود داشته باشد، کالری سوزی بیشتری اتفاق می افتد. بنابراین مردان در مقایسه با جنس مخالف خود به حدود 5-10 % کالری بیشتری نیاز دارند.

لیست مواد غذایی نمونه رژیم 1300 کالری

این توصیه مینت را فراموش نکنید، اگر یکی از انواع رژیم های لاغری را انتخاب کرده اید لازم است تا برنامه خرید هفتگی داشته باشید. این نظم کمک میکند مواد غذایی لازم را از قلم نیندازید و درست پیش بروید.

چه غذاهایی در رژیم غذایی 1300 کالری میتوانم بخورم؟

چه غذاهایی در رژیم غذایی 1300 کالری میتوانم بخورم؟

در فهرست زیر که مواد غذایی نمونه رژیم غذایی 1300 کالری است، مجموعه منسجمی از غذاهای ضروری برای تنظیم برنامه غذایی تان را میخوانید:

  • غلات کامل ( نان و پاستا غنی شده با غلات)
  • حبوبات ( لوبیا قرمز، لوبیا سیاه، عدس)
  • مغزهای خوراکی و دانه های گیاهی
  • انواع سبزی ها مخصوصا سبزبرگ های تازه برای سالاد
  • انواع میوه به جای آبمیوه
  • محصولات لبنی کم چرب
  • پروتئین حیوانی کم چرب ( اگر گیاهخوار نیستید این قسمت از رژیم 1300 کالری را حتما رعایت کنید)
  • شکلات تلخ 80% ( برای کنترل هوس به شیرینی)

سخن مینت با شما

رژیم های غذایی خاص همیشه یک چالش به حساب می آیند. این نوع رژیم معمولا با هدف مشخصی انتخاب می شود که یا برای کاهش وزن سریع و قابل توجه است یا نوعی رژیم درمانی به شمار می رود.

رژیم 1300 کالری از جمله رژیم های خاص است که شما را ملزم میکند کمتر از میزان کالری گیری روزانه خود، دریافت کنید. البته کاهش کالری روزانه به معنی کاهش کیفیت و ارزش غذایی نیست و شما باید مجموعه متنوعی از همه گروه های غذایی را برای وعده هایی روزانه تان در نظر بگیرید. فراموش نکنید که رژیم غذایی 1300 کالری مبتنی بر مصرف کربوهیدرات کمتر است.

منبع: betterme، stylecraze

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *