تاریخ امروز:آگوست 13, 2022
رژیم سیب زمینی

5.5 کیلوگرم کاهش وزن در هفته به کمک رژیم سیب زمینی: راهنمای کامل

5/5 - (1 امتیاز)

حتما تا کنون شنیده اید که برای داشتن یک کاهش وزن مسمر ثمر، باید در رژیم لاغری که رعایت می کنید، کربوهیدرات را محدود کنید. همانطور که خیلی از رژیم های معروف این کار را انجام داده اند. مانند رژیم کتوژنیک که کربوهیدرات بسیار محدود شده است و به جای آن باید چربی و پروتئین مصرف کنید. سیب زمینی هم سرشار از کربوهیدرات است. با این تفاسیر آیا در رژیم سیب زمینی تناقضی به وجود نمی آید؟ چگونه می توان به کمک رژیم سیب زمینی کاهش وزن داشت؟ در این مقاله به توضیح کامل این موضوع می پردازیم و خواهید فهمید که آیا می توان به کمک رژیم سیب زمینی کاهش وزن اصولی داشت یا خیر. 

قوانین رژیم سیب زمینی چیست؟

قوانین برنامه غذایی

قوانین برنامه غذایی

در هر وعده غذایی فقط سیب زمینی بخورید. آن هم تنها سیب زمینی کبابی، آب پز یا تنوری. هر گونه چربی و روغن را کنار بگذارید. خبری از سیب زمینی سرخ کرده و چیپس نیست. (رستوران نیامده اید!) مجاز به خوردن پوست سیب زمینی نیز هستید. آب هم می توانید بنوشید تا سیب زمینی در گلویتان گیر نکند! البته یادتان باشد خوردن سیب زمینی با پنیر پیتزا و کالباس هم ممنوع است. شما مجاز هستید روزانه 1 تا 2.5 کیلوگرم سیب زمینی بخورید! بنابراین احتمال احساس گرسنگی زیاد و ولع غذایی نخواهید داشت. اینکه چه مقدار از این حد مجاز سیب زمینی را مصرف کنید، کاملا به خودتان بستگی دارد و دستورالعمل رژیم، دستتان را باز گذاشته است.

طرفداران رژیم سیب زمینی معتقدند که به کمک این رژیم در یک هفته 5.5 کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت.

در این برنامه غذایی بسیار مهم است که بدنتان هیدراته باقی بماند، پس تا می توانید آب بنوشید.

بنیان گذار این رژیم به نام اندرو تیلو، یک سال جز سیب زمینی چیزی نخورد و جالب است که بدانید در طول این یک سال 60 کیلوگرم وزن کم کرد.

رژیم سیب زمینی چگونه کار می کند؟

معمولا به این نوع رژیم ها، رژیم های تک بعدی گفته می شود که در طول مدت زمان بسیار کمی، کاهش وزن زیادی را تجربه خواهید کرد. اساس رژیم های تک بعدی این است که تنها از یک ماده غذایی، کالری بسیار کمی را دریافت می کنید. بنابراین در این میان سیب زمینی هیچ معجزه خاصی نمی کند. بلکه این کالری کمی که روزانه دریافت می کنید در کاهش وزن شما موثر است.

اما نکته اساسی این جاست که اکثر کارشناسان و متخصصین تغذیه با رژیم های تک بعدی و کاهش وزن سریع، مشکل دارند. توجه کنید که میزان کاهش وزن استاندارد در طول یک ماه، نهایتا چیزی حدود 5 الی 6 کیلوگرم است. ( توجه کنید آن هم در یک ماه، نه در یک هفته!) چنانچه این رژیم ها را انتخاب کنید در ریسک ابتلا به سو تغذیه، عضله سوزی، شلی پوست و ریزش مو قرار خوهید گرفت. ضمن اینکه چنانچه رژیم را متوقف کنید، احتمالا بازگشت وزن شدیدی را تجربه خواهید کرد.

ضمن اینکه به این نوع برنامه های غذایی، رژیم های یویویی نیز گفته می شود. در رژیم یویویی پس از اینکه مقدار زیادی وزن کم کردید، با ترک رژیم و بازگشت به عادات غذایی قبلی دوباره به وزن قبلی خود بازخواهید گشت و دوباره رژیم را شروع خواهید کرد و این چرخه مدام تکرار خواهد شد. که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به بدنتان وارد کند. بنابراین سعی کنید با روش های منطقی، برنامه های غذایی منطقی و در کنار آن، ورزش اصولی به یک تناسب اندام اصولی دست پیدا کنید.

بنابراین آیا رژیم سیب زمینی، سالم و موثر است؟

اگر در رابطه با کاهش وزن سریع صحبت می کنید، بله موثر است اما سالم نیست. سیب زمینی تمامی مواد مغذی لازم و همچنین پروتئین ضروری بدن را ندارد. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود هنگhمی که در حال گرفتن رژیم سیب زمینی هستید، ورزش نکنید. سیب زمینی ویتامین های A، E، K و فیبر و مواد معدنی لازم را ندارد و با رعایت این رژیم احتمالا خود را در معرض مشکلات سلامتی زیادی قرار خواهید داد.

این برنامه غذایی یک انتخاب بلند مدت و سالم نیست.

رژیم سیب زمینی تعدیل شده

نوع تعدیل شده برنامه غذایی

نوع تعدیل شده برنامه غذایی

این نوع رژیم، همانند نوع قبلی که توضیح دادیم، همه چیز را محدود نکرده و منطقی تر به نظر می رسد. به تبع آن در این رژیم، نهایتا هفته ای 3.5 کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشتکه بازهم این مقدار برای کاهش وزن زیاد است و می تواند عوارض خود را به دنبال داشته باشد. اما در کل بین انتخاب بد و بدتر، رژیم سیب زمینی تعدیل شده، اوضاع بهتری دارد.

در این رژیم، علاوه بر سیب زمینی، می توانید از غذاهای رژیم گیاهخواری و همچنین ادویه ها و طعم دهنده ها به همراه قهوه و چای نیز مصرف کنید. اما همچنان نصرف انواع محصولات حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ و ماهی و مرغ و همچنین لبنیات و غذاهای فراوری شده ممنوع است.

در این رژیم مشخص نشده است که در هر وعده چقدر غذا بخورید، اما مصرف غذا در سه وعده صبحانه، ناهار، شام و دو میان وعده پیشنهاد شده است که در هر وعده باید اعتدال را رعایت کنید.

یکی دیگر از مزایی رژیم سیب زمینی تعدیل شده، مقرون به صرفه بودن آن است. چرا که سیب زمینی از مواد غذایی ارزان قیمت است و هر لحظه و هر جا می توانید آن را پیدا کنید.

منبع: betterme   mint

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.