تاریخ امروز:اکتبر 7, 2022
رژیم جنرال موتورز

دستورالعمل و تحلیل کامل رژیم جنرال موتورز + مزایا و معایب

4.7/5 - (10 امتیاز)

در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال یافتن روش‌هایی هستند تا از طریق اجرای این راهکارها، بتوانند به لاغری و کاهش وزن و یا تناسب اندام دسترسی پیدا کنند. رژیم جنرال موتورز General motors Diet که به اختصار GM نامیده می‌شود یکی از انواع این راهکارها است.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

در حقیقت این برنامه رژیمی برای دستیابی به هدف لاغری در مدت زمانی مشخص و کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند سایر برنامه‌های رژیمی و کاهش وزن، دارای مزایا و معایبی است. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی کامل را پیرامون رژیم لاغری جنرال موتورز، ارائه دهیم.

رژیم جنرال موتورز چیست؟

اگر در فصل تابستان قرار داریم، احتمالا خوب موقعی سراغ این مقاله و رژیم جنرال موتورز آمده اید. چرا که در رژیم جنرال موتورز تا می توانید باید میوه و سبزیجات مصرف کنید و اگر در فصل تابستان این رژیم را بگیرید، راحت ترید. بدین منظور عده زیادی از کارشناسان معتقدند که فصل تابستان به دلیل داشتن تنوع بسیاری در زمینه میوه وسبزی می‌تواند فصلی مناسب برای اقدام به این رژیم و برنامه کاهش وزن، باشد.

همان‌طور که گفته شد در این برنامه غذایی، میوه‌های بسیاری گنجانده شده است. بنابراین فردی که قصد دارد از این روش برای لاغری استفاده کند باید در طول روز از انواع میوه‌های توصیه شده استفاده کند و مصرف سایر مواد غذایی را ترک کند.

طراحان این رژیم لاغری بر این باورند که با استفاده از رژیم جنرال موتورز، فرد می‌تواند در زمانی معادل 7 روز به کاهش وزن مورد نظر خود، یعنی 6 الی 7 کیلوگرم دست یابد.

تاثیر گذاری رژیم جنرال موتورز چقدر است؟

یکی از نکاتی که لازم است در این بخش به آن اشاره شود این است که لاغری از طریق اجرای این روش، دوام و پایداری زیادی نخواهد داشت. بنابراین بلافاصله پس از ترک این رژیم، فرد دوباره به وزن قبلی خود باز خواهد گشت. بنابراین عده زیادی از افراد معتقدند این رژیم، تنها برای مواقعی موثر است که فرد قصد دارد برای مدتی کوتاه به وزن کم دست یابد.

برای نمونه در مواقعی که فردی تمایل دارد در یک مجلس به خصوص و یا مهمانی ویژه حضور یابد می‌تواند از این رژیم غذایی استفاده کند. اما کاهش وزن تضمینی در این روش لاغری وجود ندارد و در مورد آن تحقیقات مفصل و قابل استنادی انجام نشده است. این برنامه غذایی لاغری برای بازه زمانی یک هفته‌ای طراحی شده و دارای یک منوی غذایی برای رسیدن به وزن مطلوب است که توجه به آن ضرورت دارد.

مزایای رژیم جنرال موتورز

مزایای رژیم جنرال موتورز

مزایای رژیم جنرال موتورز

این رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری، بر مصرف مواد غذایی سالم تاکید دارد. بنابراین فواید زیادی برای آن، مطرح شده است. میزان کالری که در این روش به بدن فرد می‌رسد بسیار کم است. بنابراین به لاغری کمک می‌کند. از طرف دیگر با استفاده از رژیم لاغری جنرال موتورز، بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مصرف میوه و سبزیجات سالم به بدن می‌رسد. هم‌چنین این رژیم لاغری می‌تواند به پاک سازی بدن کمک کند و سموم آن را دفع نماید. چراکه در این روش همان‌طور که می‌دانید میزان مصرف آب بسیار بالا است. از طرف دیگر فرد با استفاده از این رژیم، دچار بیماری‌های گوارشی و از جمله یبوست نیز نخواهد شد. چراکه میزان فیبر بالایی با استفاده از مصرف میوه‌ها و سبزیجات برای بدن فرد فراهم می‌شود.

اما با وجود این مزایا، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بهتر است از رژیمی استفاده کنید که می‌تواند تمامی مواد مغذی و مورد نیاز بدن را به میزان متعادل به آن برساند. به طور مثال رژیم مدیترانه ای.

معایب رژیم GM

بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این رژیم باعث می‌شود تا فرد در یک فرایند متعدد کاهش و افزایش وزن متعدد قرار بگیرد. بدین معنی که ابتدا لاغر شده، سپس با پابان رژیم به وزن سابق خود بازگشته و دوباره رژیم میگیرد و این فرایند مجدد تکرار میشود. این عامل در بسیاری از مواقع سبب می‌شود تا فرد انگیزه خود را برای دستیابی به لاغری از دست بدهد و رژیم را در حالت نیمه کاره، رها کند. رژیم کاهش وزن جنرال موتورز، مصرف مواد مغذی را منع می‌کند و از این نظر باعث نارضایتی فرد می‌شود. این رژیم به طور کلی نمی‌تواند نوعی رژیم لاغری مناسب به شمار رود.

پشتوانه پژوهشی ندارد

بزرگترین ایراد این رژیم غذایی نبود هرگونه پشتوانه علمی برای نشان دادن تأثیر و درستی عملکرد آن است. جدای از شنیده های افراد، هیچ موردی که این ادعاها را تأیید کند وجود ندارد.

بااینکه این رژیم مدعی است که کالری منفی غذاها را میسوازند و بیش از کالری دریافتی مصرف میکنید ولی هیچ مستندی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

اگرچه بعضی از غذاها کالری بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند ولی غذاها در رژیم لاغری اتکینز همچنان کالری ساز هستند.

کمبود مواد مغذی مهم

این رژیم همچنین تعادل غذایی کافی ندارد و ممکن است باعث احساس گرسنگی فرد در بعضی از روزها شود که این به دلیل تنوع مقدار درشت مغذی ها است. بیشتر روزهای رژیم مقدار نسبتا کمتری از پروتئین را به بدن می رساند.

چنین وضعیتی واقعا اثر معکوس دارد از آنجاییکه مطالعات نشان می دهد پروتئین باعث کاهش گرسنگی و کاهش وزن می شود. در یک مطالعه شش ماهه با 65 شرکت کننده، دنبال کنندگان رژیم پرپروتئین 8/3 کیلو وزن کم کردند که این مقدار بیشتر از کاهش وزن دنبال کنندگان رژیم پرکربو بود.

از همه مهم تر، رژیم مورد نظر بسیاری از مواد مغذی ضروری را ندارد. در سه روز اول برنامه مقدار چربی بسیار پایین است، همچنین درمورد مقدار ویتامین B12، آهن، کلسیم و مواد دیگر.

کاهش وزن ممکن است موقت باشد

بخش زیادی از کاهش وزن بااین رژیم احتمالا به دلیل وزن آب است نه چربی. توجه داشته باشید که هرزمان مقدار کالری گیری روزانه خود را کم کنید، بدن به دنبال منبع دیگری برای تأمین سوخت مورد نیازش میگردد. همین وضعیت باعث می شود تا بدن گلیکوژن را تجزیه کند ( مولکول ذخیره کننده انرژی در کبد و ماهیچه ها).

کاهش وزن موقت در رژیم جنرال موتورز

کاهش وزن موقت در رژیم جنرال موتورز

آب زیادی در این مولکول وجود دارد و ذخیره گلیکوژن از بین می رود و این آب از دست رفته باعث افت سریع وزنتان می شود.  متأسفانه این نوع کاهش وزن فقط موقت است. احتمالا دوباره برگشت وزن خواهید داشت.

نمونه برنامه غذایی برای رژیم لاغری جنرال موتورز (یک هفته)

◄ روز اول

 • صبحانه: 1 کاسه انواع توت
 • میان وعده: یک عدد گلابی
 • ناهار: یک سیب
 • میان وعده: یک کاسه هندوانه
 • شام: یک پرتقال
 • میان وعده: یک کاسه طالبی

◄ روز دوم

 • صبحانه: 1 کاسه سیب زمینی آب پز
 • میان وعده: یک کاسه هویج کوچک
 • ناهار: یک ساقه بروکلی آبپز شده
 • میان وعده: یک کاسه گوجه گیلاسی
 • شام: پنج ساقه مارچوبه بخارپز با یک کاسه از نوع کلم
 • میان وعده: یک سوم خیار خردشده

◄ روز سوم

 • صبحانه: یک سیب
 • میان وعده: یک کاسه گوجه گیلاسی
 • ناهار: یک کاسه اسفناج با خیار و گوجه
 • میان وعده: یک پرتقال
 • شام: یک کاسه کلم با توت فرنگی و آووکادو
 • میان وعده: یک کاسه انواع توت

◄ روز چهارم

 • صبحانه: دو موز بزرگ با یک لیوان شیر
 • ناهار: تکرار صبحانه
 • شام: تکرار ناهار

◄ روز پنجم

 • صبحانه: سه عدد گوجه فرنگی کامل
 • ناهار: 284 گرم استیک با یک گوجه کامل
 • شام: 284 گرم ماهی تیلاپیا با دو عدد گوجه کامل

◄ روز ششم

 • صبحانه: یک دوم آووکادو
 • ناهار: 284 گرم سینه مرغ کبابی با مارچوبه و گوجه گیلاسی
 • شام: 284 گرم ماهی سالمون کبابی با کلم بروکلی

◄ روز هفتم

 • صبحانه: یک کاسه برنج قهوه ای با یک قاچ هندوانه
 • ناهار: یک کاسه برنج قهوه ای با بروکلی و یک فنجان آب میوه
 • شام: یک کاسه برنج قهوه ای با ترکیب سبزیجات

عوارض احتمالی

رژیم غذایی جنرال موتورز همان‌طور که تا کنون گفته شد رژیمی بر پایه مصرف میوه و سبزیجات است. بنابراین در طی دوران این رژیم، مواد مغذی کم‌تری به بدن رسانده می‌شود و در نتیجه، ضعف و سستی و بیحالی بر فرد غلبه می‌کند.

یکی دیگر از عوارض این رژیم لاغری و کاهش وزن، احساس گرسنگی فرد در طولانی مدت است. این عامل سبب می‌شود تا عده زیادی از افراد این رژیم را رها کنند. کاهش وزن موقتی و بازگشت وزن به حالت قبلی، از دیگر عوارض استفاده از این رژیم برای کاهش وزن است.

یکی از مهم‌ترین معایب رژیم جنرال موتورز این است که این رژیم به هیچ عنوان علمی نیست و نتیجه هیچ تحقیقی، آن را تضمین نمی‌کند. از دیگر عوارض قابل توجه این رژیم لاغری و کاهش وزن این است که باعث سوختن بافت‌های عضلانی بدن فرد می‌شود. چراکه در رژیم جنرال موتورز، بدن نمی‌تواند به میزان کافی کالری دریافت کند. بنابراین از عضلات و ماهیچه‌ها، به عنوان منبعی برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده خواهد کرد.

از دیگر عوارض این روش لاغری می‌توان به وجود آمدن پیری زودرس و هم‌چنین افتادگی پوست و … را نام برد.

چه کسانی باید این رژیم را بگیرند؟

بسیاری از افرادی که به دنبال روش‌هایی سریع برای کاهش وزن و دستیابی به لاغری هستند می‌توانند از این روش استفاده کنند. هر چند همان‌طور که گفته شد با استفاده از این روش نمی‌توان به لاغری پایدار و دائمی امیدوار بود. پیشنهاد ما همواره این است که سراغ رژیم هایی یویویی نروید. چرا که مدام در حال افزایش و کاهش وزن خواهید بود و جز آسیب های پوستی و معده چیزی نخواهید داشت.

چه کسانی نباید این رژیم را بگیرند؟

همان‌طور که گفته شد این برنامه غذایی، بسیاری از مواد مغذی را در خود ندارد. بنابراین افرادی که لازم است به طور روزانه میزان کافی از این مواد غذایی را مصرف کنند از جمله نوجوانان نمی‌توانند از این روش برای کاهش وزن استفاده کنند. این رژیم برای افرادی که سابقه بیماری‌های خاصی دارند نیز توصیه نمی‌شود. به طور کلی افرادی که قصد دارند از طریق این روش به لاغری و کاهش وزن دست یابند باید قبل از اجرای این روش با پزشک مشورت کنند. در کل تیم مینت فیت، این رژیم را اصلا توصیه نمی کند.

چه چیزهایی را باید در این رژیم مصرف کرد؟

این رژیم لاغری، دارای یک منوی غذایی روزانه است که در هر روز بر طبق آن باید برخی از مواد غذایی به بدن برسند. در روز اول باید میوه مصرف کنید، مخصوصا میوه های آب دار بیشتر پیشنهاد می شود. برنامه این روز بیشتر شبیه رژیم میوه است. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را در وبسایت مینت فیت مطالعه کنید.

برنامه غذایی روز دوم تغییر می کند و باید در این روز سبزیجات مصرف کنید. برنامه این روز نیز همانند رژیم سبزیجات است که می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید. همچنین توجه کنید که تا میتوانید سبزیجاتی مصرف کنید که کربوهیدرات کمتری دارند. مصلا سیب زمینی اصلا انتخاب مناسبی نیست.

مصرف سبزیجات در رژیم جنرال موتورز

مصرف سبزیجات در رژیم جنرال موتورز

سپس بعد از این دو روز، باید در روز سوم ترکیبی از میوه و سبزیجات روزهای اول و دوم مصرف کنید و پس از آن نیز در روز چهارم باید شیر و موز مصرف کنید. هم می توانید جداگانه و هم به صورت میکس و نوشیدنی شیرموز مصرف کنید. اما توجه کنید که 3-4 لیتر شیر در کنار 5-6 عدد موز در طول روز جمعا مصرف کنید.

در روز پنجم رژیم قابل تحمل تر می شود و خبر خوب این است که می توانید 250 تا 300 گرم گوشت یا مرغ مصرف کنید. اما همزمان میزان مصرف آب را نیز بالا ببرید. همچنین می توانید به همراه آن برنج قهوه ای و لبنیات کم چرب را نیز مصرف کنید. توجه کنید که افزایش مصرف آب در جهت دفع اسید اوریک تولید شده حاصل از مصرف گوشت است. برنامه غذایی شما در روز ششم مطابق با برنامه روز پنجم خواهد بود. در روز هفتم می‌توانید از برنج و سبزیجات به مقداری کم استفاده کنید. برنج قهوه‌ای یکی از محصولات و خوراکی‌هایی است که مصرف آن در این روز توصیه می‌شود. چراکه میزان کربوهیدرات آن بسیار کم است.

پرهیزات غذایی این رژیم چیست؟

رژیم لاغری و کاهش وزن جنرال موتورز نوعی رژیم غذایی بر پایه میوه و سبزیجات است. بنابراین مصرف هر گونه کربوهیدرات در این رژیم، ممنوع است چراکه مانع مهمی در کاهش وزن به شمار می‌رود. در این رژیم هم‌چنین نباید از سیب زمینی استفاده شود چراکه دارای نشاسته بالایی است و جلوی کاهش وزن را می‌گیرد. دیگر مواد غذایی که در این رژیم نباید مصرف شود کالری است. مصرف نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های شیرین شده و… در این روش توصیه نمی‌شود. در این رژیم نباید از حبوبات استفاده کنید چراکه حبوبات کالری بسیار بالایی دارند و وزن را افزایش می‌دهند.

پایان بخش

و در پایان، برای کاهش برخی از عوارض رژیم جنرال موتورز از قبیل سستی و کسالت می‌توانید از انواع مکمل‌ها و قرص‌هایی مانند مولتی ویتامین استفاده کنید. در طی این رژیم لاغری هم‌چنین می‌توانید از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای سبز نیز استفاده کنید. اما به شرطی که همراه این نوشیدنی‌ها از شیرین کننده‌ها استفاده نکنید.

بسیاری از افراد بر این باورند که باید پس از اجرای رژیم جنرال موتورز و دستیابی به هدف لاغری و کاهش وزن از طریق این روش، در پایان کار از پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها به میزان کمی استفاده کنید تا کمبودهای بدن خود را جبران نمایید. در این رژیم غذایی و کاهش وزن می‌توانید برای بسیاری از محصولات و مواد خوراکی، جایگزین در نظر بگیرید. از جمله می‌توانید پنیر کوتاژ را به جای گوشت مصرف کنید.

منبع: healthline

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.