تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
رژیم آمریکایی

تمامی نکات رژیم آمریکایی + دستورالعمل و غذاهای مصرفی

4.3/5 - (3 امتیاز)

رژیم آمریکایی یکی از رژیم‌های غذایی است که اخیرا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. در تکمیل اهمیت این رژیم باید اضافه کنیم که عادات غذایی و نوع مواد غذایی که در طول روز استفاده میکنید، در حفظ سلامت جسم و روح اهمیت بسیار زیادی دارند.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

هر فرد سالم لازم است در طول روز مقدار کافی از مواد مغذی و ویتامین‌ها را از طریق تغذیه به بدن خود برساند، به این ترتیب واضح است که حفظ تعادل در این میان نقش مهمی دارد. اگر تمام مواد لازم به میزان متعادل و مناسب به بدن برسند، وزن فرد و وضعیت جسمانی او نیز متعادل و متناسب خواهد بود. در ادامه به معرفی این رژیم و دلایل محبوبیت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رژیم آمریکایی چیست؟

رژیم غذایی آمریکایی یکی از جدیدترین متدهای کاهش وزن و تناسب اندام است که با رعایت آن در مدت زمان کوتاهی به نتیجه خواهید رسید. این رژیم لاغری جزء رژیم‌های کالری شمار نیست و طی آن بیشتر به اصلاح سبک تغذیه پرداخته می‌شود. به این ترتیب هیچ ماده غذایی سالم و ضروری از سبد تغذیه روزانه شما حذف نخواهد شد و در عوض با تعیین میزان مصرف مواد غذایی سالم و حذف مواد غذایی ناسالم و غیرضروری، در مدت کوتاهی به نتیجه خواهید رسید.

شاید این سؤال ذهن شما را مشغول کرده باشد که چرا رژیم آمریکایی به این نام معروف شده است. آمارها نشان دهنده این موضوع هستند که حدود هفتاد درصد از شهروندان آمریکایی دچار اضافه وزن هستند و این مسأله سبب شده است که وضعیت سلامت افراد تحت تأثیر قرار بگیرد و مشکلات ثانویه ای برای آنها ایجاد شود. توجه به سبک تغذیه و اصلاح عادات غذایی اولین و ضروری‌ترین گام برای کاهش وزن و دستیابی به وزن ایده آل است و این موضوع برای نخستین بار در کلینیک‌های لاغری آمریکا پیشنهاد شد.

دلیل محبوبیت رژیم آمریکایی این است که طی آن هیچ یک از وعده‌های غذایی و همچنین مواد غذایی سالم حذف نخواهند شد و تنها میزان مصرف متعادل آنها توسط پزشک تعیین می‌شود. همچنین از ضروری‌ترین بخش‌های این رژیم، حذف مواد غذایی ناسالم و غیر ضروری است.

این رژیم همان رژیم وسترن معمولی است؟!

توجه کنید که رژیم غذایی غیراصولی تامیزان زیادی با افزایش وزن و چاقی ارتباط دارد. البته اثرات چنین رویه نادرستی فقط به همین ختم نمی شود. مطالعات مبتنی بر مشارکت انسان و آزمایش های حیوانی نشان می دهند که رژیم ناسالم در بروز بیماری های زیادی نقش دارد؛ بیماری های قلبی و عروقی و سرطان و حتی تأثیر بر سلامت مغز.

در آزمایش های حیوانی، بیشتر اوقات انواعی از رژیم پرچرب و پرقند را دریافت میکردند که به رژیم وسترن (آمریکایی) یا ساکارز پرچرب معروف است تا شبیه سازی همان رژیم مصرفی و معمول آمریکایی ها باشد.

در مطالعات انسانی، شرکت کنندگان اغلب به سؤالاتی جواب میدهند که درمورد عادات غذایی است و در مرحله بعدی با توجه به پرسش ها در گروه های متفاوت قرار میگیرند.

همانطور که انتظار داشتیم، آزمایش ها روی موش آزمایشگاهی و موش خرما نشان داد که در رژیم آمریکایی افزایش وزن بیشتری اتفاق می افتد تا موش هایی که غذای اصولی خوردند. البته ناگفته نماند که تفاوت ها بین دو گروه در هر مطالعه متفاوت است. هرچند این تنوع میتواند به دلیل تفاوت های زیستی بین موش آزمایشگاهی و موش خرما باشد.

علاوه بر این این مطالعات رژیم های مدیریت شده با میزان چربی و قند متفاوت بودند که در کنار آن دسترسی متنوعی برای حیوان برای چرخ های گردان با هدف ورزش درنظر گرفته شد.

جالب است بدانید که مطالعات نشان می دهند رژیم های غذایی ناسالم بر عملکرد مغز تأثیر میگذارند. رژیم های غذایی با چربی اشباع بالا و کربوهیدرات های تصفیه شده ارتباط نزدیکی با بروز افسردگی، علائم افسردگی و اضطراب دارند.

چنین رژیم ناسالمی در فرد بزرگسال باعث کوچکتر شدن سمت چپ هیپوکامپ ( بخشی از مغز که به یادگیری، حافظه و تنظیمات خلقی ارتباط دارد) و اینطور به نظر میرسد که نقشی در بروز افسردگی نیز دارد.

مطالعات دیگری روی موش های آزمایشگاهی نشان داد که هرچه مصرف رژیم پرچرب و قند، طولانی تر باشد، اثرات چنین رژیمی بر عملکرد هیپوکامپ و شکل پذیری مغز شدیدتر است و در نتیجه باعث ناهمخوانی در روند یادگیری و مشکلات حافظه می شود.

حتی مصرف کوتاه مدت مواد غذایی با رژیم های پرچرب و قند باعث مشکلات شناختی در موش های خرما می شود.

تأثیر گذاری رژیم آمریکایی چقدر است؟

تاثیرگذاری رژیم آمریکایی

تاثیرگذاری رژیم آمریکایی

این رژیم، همانند رژیم مدیترانه ای، در ایران به عنوان یک رژیم اثر بخش شناخته شده است که در مدت زمان کوتاهی می‌توانید نتایج اولیه آن را مشاهده کنید. با این حال برای رسیدن به وزن ایده آل باید صبور باشید. طی این رژیم برنامه‌های غذایی هفت روزه توسط پزشک به شما ارائه خواهند شد که لازم است به تمام نکات آن توجه داشته باشید. با این حال سرعت اثرگذاری این رژیم به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مثلا وزن فعلی شما، میزان اضافه وزن، وزن ایده آل و محدودیت‌های غذایی که ممکن است بنا به دلایل مختلف برای شما ایجاد شده باشد، در میزان و سرعت اثر گذاری این رژیم نقش تعیین کننده ای دارند.

مزایای رژیم

همانطور که گفته شد این رژیم نسبت به دیگر رژیم‌های کاهش وزن مزایای بسیاری دارد و به همین دلیل محبوب شده است. یکی از مزایای این رژیم عدم حذف وعده‌های اصلی است. طی این رژیم هیچ وعده ای حذف نخواهد شد و تنها میزان آن تعیین می‌شود. همچنین اصلاح سبک تغذیه از دیگر مزایای این رژیم است. در رژیم‌های کالری شمار این مورد لحاظ نمی‌شود و فرد تنها مجاز به مصرف مقدار مشخصی کالری در طول روز است. اما در این رژیم غذاهای ناسالم حذف خواهند شد و در انتهای دوره عادات غذایی بد و ناسالم جای خود را به عادات غذایی صحیح خواهند داد و به بیان دیگر فرد به داشتن تغذیه صحیح و اصولی عادت خواهد کرد که همین مورد می تواند در بلند مدت سبب چربی سوزی شکم و لاغری پهلو شود.

معایب رژیم

در این رژیم ممکن است فرد در مدت زمان کوتاه نتیجه دلخواه را کسب نکند؛ چرا که طی آن مواد غذایی اصلی حذف نخواهند شد و این موضوع بیشتر به کنترل تمایل به خوردن بستگی خواهد داشت. درست است که این رژیم تحت نظر متخصص تغذیه اجرا خواهد شد، اما از آنجایی که در آن به اصلاح سبک تغذیه پرداخته می‌شود ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد به این سبک تغذیه عادت کند. به این ترتیب می‌توان گفت که اگر این رژیم را در پیش گرفته اید باید صبور باشید تا ضمن سالم سازی و سم زدایی بدن خود، به وزن دلخواه نیز دست یابید.

عوارض احتمالی

تا کنون گزارش خاصی مبنی بر عوارض این رژیم گزارش نشده است، با این حال بروز برخی علائم در روزهای ابتدایی رژیم طبیعی خواهد بود. به عنوان مثال احساس ضعف یا سرگیجه ممکن است در برخی افراد بروز کند که به دلیل کاهش حجم وعده‌های غذایی ممکن است رخ دهد. اما از آنجایی که در این رژیم مواد غذایی سالم جایگزین وعده‌های ناسالم خواهند شد،‌ بدن با کمبود مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی مواجه نمی‌شود و در نتیجه برخی از عوارض دیگر رژیم‌های کاهش وزن مانند ریزش مو در این رژیم به ندرت مشاهده می‌شود.

چه کسانی نباید رژیم آمریکایی را بگیرند؟

به یاد داشته باشید جزئیات این رژیم باید حتما توسط پزشک متخصص تغذیه برای شما تعیین شود و در صورتی که به شکل خودسرانه در این زمینه اقدام کنید ممکن است به سلامت خود لطمه بزنید. پزشک در ابتدا با نوشتن یک سری آزمایشات و معاینه وضعیت جسمانی شما، وضعیت سلامت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت عدم وجود مشکل یا محدودیتی، رژیمی را مخصوص به شما تعیین خواهد کرد. بنابراین صلاح‌ دید پزشک یا مربی، شرط اولیه رعایت هر گونه رژیم کاهش وزن از جمله رژیم آمریکایی خواهد بود.

چه چیزهایی را باید در این رژیم مصرف کرد؟

رژیم آمریکایی یک سری نکات اساسی برای تغذیه دارد که به هیچ عنوان نباید از آنها غافل شوید. خوردن صبحانه یکی از اصول ابتدایی این رژیم است که باید به آن عادت کنید. همچنین باید در طول روز به میزان کافی آب بنوشید. در حقیقت شما باید آب را جایگزین نوشیدنی‌های ناسالم کنید و حتی شاید لازم باشد در یک یا دو هفته ابتدایی مجاز به نوشیدن چیزی جز آب نباشید. همچنین در رژیم خود باید توجه ویژه ای به غذاهای دریایی داشته باشید و بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید. لبنیات مورد استفاده شما نیز باید از نوع کم چرب باشند.

به سراغ غذاهای فوق فرآوری شده نروید

البته همه غذاهای فرآوری شده بد نیستند. بسیاری از مواد غذایی به هرحال با درجه ای، فرآوری می شوند ولی مراقب باشید که چه مقدار از این مواد غذایی مخصوصا غذاهای فوق فرآروی شده میخورید.

غذاهایی مثل میان وعده های بسته بندی شده و انواع بیسکویت سرشار از سدیم، قند، چرب های التهاب آفرین، نگهدارنده و طعم دهنده های مصنوعی هستند.

مصرف این نوع مواد غذایی باعث بروز مشکلات و بیماری هایی می شود که چاقی و بیماری قلب و عروق از جمله آنهاست. بنابراین اگر مواد غذایی بسته بندی شده میخرید اول به شناسنامه یا برچسب اطلاعات غذا روی بسته دقت کنید تا حاوی مواد غیرسالم و فوق فرآوری شده نباشد.

تمرکز اصلی روی میوه و سبزی

فراموش نکنید که رژیم های غذایی سرشار از میوه و سبزی نقش مهمی در کاهش بروز بیماری های قلب و عروق و چاقی دارند. هدف زنان بزرگسال باید مصرف دستکم یک و نیم فنجان میوه و دو نیم فنجان سبزی در روز باشد. این میزان برای مردان بزرگسال به دو فنجان میوه و سه و نیم فنجان سبزی در روز می رسد.

پرهیزات غذایی این رژیم چیست؟

پرهیزات غذایی رژیم آمریکایی

پرهیزات غذایی رژیم آمریکایی

تمام نوشیدنی‌های قندی و گازدار در این رژیم ممنوع هستند. حتی نوشابه‌های رژیمی نیز در این رژیم جایی ندارند چرا که ممکن است سبب شوند بدن شما تمایل بیشتری به صرف موادقندی پیدا کند. غذاهای مصرفی شما باید عمدتا بدون روغن یا کم چربی باشند و مصرف نمک و شکر نیز باید به حداقل برسد. همچنین تا زمانی که به وزن مطلوب نرسیده باشید مجاز به خوردن غذای بیرون نیستید؛ زیرا غذاهایی که در رستوران‌ها طبخ می‌شوند اکثرا چربی و نمک زیادی دارند. در این رژیم به جای خوردن فست فود باید از سبزی و میوه بیشتری استفاده کنید.

چند دستور غذایی و نکات کلیدی برای رعایت رژيم آمریکایی

از جمله مهم‌ترین غذاهایی که در این رژیم جایگاه ویژه ای دارند انواع سوپ و سالاد هستند. این غذاها فیبر بسیار زیادی را در خود جای می‌دهند و برای تهیه آنها به روغن نیازی نیست. بنابراین سوپ‌هایی مانند سوپ گوجه فرنگی یا سوپ پیاز می‌توانند یک وعده سالم برای شام باشند. انواع سالادهای سبزیجات مانند سالاد کاهو یا حتی سالاد شیرازی نیز می‌توانند یک میان وعده بسیار سالم باشند که به جای اسنک‌های شور و پرچرب می‌توانید آنها را میل کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله رژیم سوپ را مطالعه کنید.

برای رعایت این رژیم نکاتی وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید. یکی از این نکات بررسی برچسب مواد غذایی است. در اغلب غذاها میزان نمک، شکر و چربی بر روی بسته بندی محصول وجود دارد و با بررسی برچسب آن ممکن است به کلی از خوردن آن صرف نظر کنید. خوردن میان وعده نیز کمک می‌کند که احساس ضعف و گرسنگی شدید بر شما غالب نشود و از این طریق از پرخوری یا ناخنک زدن‌های احتمالی جلوگیری خواهید کرد. جویدن آدامس‌های بدون قند نیز می‌تواند یک نکته مؤثر در کاهش وزن باشد.

کلام پایانی

این روزها رژیم‌های متنوعی برای کاهش وزن وجود دارند که در اکثر آنها باید گرسنگی‌های شدید و طولانی مدت را تحمل کنید. این رژیم‌ها اکثرا دارای عوارضی نیز هستند و ممکن است حتی به سلامت شما آسیب برسانند. رژیم آمریکایی یکی از جدیدترین متدهای کاهش وزن است که به اصلاح سبک تغذیه می‌پردازد و طی آن خبری از گرسنگی‌های طولانی مدت و سردرد نیست. در این مطلب به معرفی این رژیم پرداختیم و اطلاعاتی را در مورد آن در اختیار شما قرار دادیم. امیدوارم بتوانید با رعایت این رژیم تحت نظر یک پزشک متخصص به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید و عادات غذایی سالم را جایگزین تغذیه ناسالم کنید.

منبع: inquiro، fullscript

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *