تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023

مقایسه کالری کته بدون روغن با کالری کته با روغن در رژیم لاغری

کالری کته با روغن چقدر است؟ 21Kcal
مقدار: 1 قاشق غذاخوری
کالری: 21 kcal
چربی: 0.7 g
کربوهیدرات: 3.1 g
پروتئین: 0.3 g
میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

شما برای لاغری یا حفظ تناسب اندام، کالری کته با روغن را در نظر میگیرید؟ شاید بهتر باشد پیش از مطالعه این مقاله، سری به اپلیکیشن مینت بزنید و در بخش تناسب اندام برنامه، ضمن تعیین اینکه قصد دارید کالری کته بدون روغن را اندازه بگیرید یا برعکس، برنامه متناسب با هدف خود را دریافت نمایید.

تنظبم کالری کته با روغن برای تناسب اندام و لاغری

تنظبم کالری کته با روغن برای تناسب اندام و لاغری

با کلیک روی دکمه زیر امکان دسترسی و دانلود رایگان اپلیکیشن مینت را خواهید داشت. همچنین با ورود به بخش « به تناسب اندام برسم» و « ثبت کالری» میتوانید متناسب با رژیم کالری شماری، کالری این غذا را وارد و متناسب با مقداری که میخواهید، رژیم کالری شماری خود را تنظیم کنید.

دانلود اپلیکیشن

برنج، بخش ثابت و غذای اغلب ایرانیان است که به روش های مختلف در برنامه های غذایی گنجانده می شود. اما دو روش رایج پخت برنج یعنی برنج دم شده و برنج کته از جمله همیشگی ترین و پرطرفدارترین روش های مصرف برنج است. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جزئی تری در مورد کالری کته در اختیار شما قرار دهیم تا جایگاه آن را در جمع کالری غذاهای ایرانی پیدا کنید. همچنین لازم است به بررسی کالری کته با روغن و کالری کته بدون روغن هم بپردازیم.

آشنایی با کالری کته و میزان ارزش غذایی آن

در جدول ابتدای این مقاله با مقدار درشت مغذی های موجود در یک قاشق غذاخوری ( انرژی، پروتئین، کربوهیدرات و چربی) آشنا شدید. بهتر دانستیم تا در مورد مقدار ریزمغذی های ( انواع ویتامین و مواد معدنی) موجود در 100 گرم کته ( حدود 5-6 قاشق غذاخوری) هم بیشتر بنویسیم:

♦ آب: 01/68 گرم

♦ فیبر: 00/0 گرم

♦ قند: 00/0 گرم

♦ کلسترول: 00/0 میلی گرم

♦ ویتامین A: 00/0 میکروگرم

♦ ویتامین D: 00/0 میکروگرم

♦ ویتامین E: 91/1 میلی گرم

♦ ویتامین K: 25/0 میکروگرم

♦ ویتامین C: 00/0 میلی گرم

♦ ویتامین B1 (تیامین): 02/0 میلی گرم

♦ ویتامین B2 (ریبوفلاوین): 02/0 میلی گرم

♦ ویتامین B3 (نیاسین): 40/0 میلی گرم

♦ ویتامین B4 (کولین): 01/0 میلی گرم

♦ ویتامین B5 ( پانتوتنیک اسید): 41/0 میلی گرم

♦ ویتامین B6: 05/0 میلی گرم

♦ ویتامین B9 (فولات): 98/1 میکروگرم

♦ ویتامین B12: 00/0 میلی گرم

♦ کلسیم: 28/3 میلی گرم

مقایسه کالری کته بدون روغن با کالری کته با روغن در رژیم لاغری

مقایسه کالری کته بدون روغن با کالری کته با روغن در رژیم لاغری

♦ آهن: 20/0 میلی گرم

♦ منیزیم: 90/12 میلی گرم

♦ فسفر: 67/36 میلی گرم

♦ پتاسیم: 85/28 میلی گرم

♦ سدیم: 32/498 میلی گرم

♦ روی: 42/0 میلی گرم

♦ مس: 04/0 میلی گرم

♦ منگنز: 37/0 میلی گرم

♦ سلنیم: 00/0 میکروگرم

فواید غذایی برنج چیست؟

از نظر بسیاری از جوامع سلامتی، برنج سفید یک انتخاب غذایی ناسالم است. درواقع این نوع برنج تامیزان زیادی تصفیه می شود و به عبارتی شلتوک ( غلاف محافظ برنج) ، سبوس (لایه بیرونی) و  ریشه ( مرکز اصلی مواد مغذی) برنج از بین می رود. درحالیکه برنج قهوه ای فقط شلتوک ندارد و منبع غنی از سبوس به حساب می رود.

به همین دلیل برنج سفید با اینکه طرفداران بیشتری دارد و غذایی خوشمزه است، بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در برنج قهوه ای را در خود ندارد. بااین حال همچنان برنج کته با برنج سفید است که خوشمزگی ویژه ای دارد!

پیش از آنکه درمورد برنج کته بیشتر بخوانید بهتر دانستیم کمی هم در مورد فواید خوراکی برنج به طور کلی به ویژه برنج قهوه ای و سفید بدانید.

احتمالا به تناسب اندام کمک میکند

برنج قهوه ای منبع فیبر و پروتئین است و هردو ماده اثر قابل توجهی بر سلامت بدن دارند و همچنین شاخص گلیسمی را در مقایسه با برنج سفید پایین می آورد. این یعنی کربوهیدرات موجود در مقداری از برنج قهوه ای مرتبا به انرژی تبدیل می شود. به همین دلیل انتخاب این نوع برنج به جای برنج سفید به کاهش گلوکز خون و افزایش سطح انسولین کمک میکند.

با در نظر گرفتن همه این موارد که به ثبات سطح انرژی بدن ختم می شود و جلوی گرسنگی را میگیرد ممکن است درنهایت به تناسب اندام ختم شود.

جالب است بدانید که تصویر موجود در مورد برنج سفید چندان روشن نیست و تعدادی از مطالعات هم گویای این هستند که خوردن برنج سفید در وعده های غذایی به افزایش وزن مخصوصا افزایش چربی شکم منجر می شود درحالیکه مطالعات دیگر چنین مواردی را نشان نمی دهند.

از طرف دیگر باورها بر این است که مصرف مقدار قابل توجهی برنج سفید با نظم مشخص ممکن است به افزایش قند خون منجر شود که در طول زمان احتمالا خطر ابتلا به سندرم متابولیک از جمله افزایش وزن را به همراه دارد.

برنج قهوه ای محافظ بدن در برابر بیماری های مزمن است

برنج قهوه ای یک لایه محافظ سبوس دارد و اینچنین، حاوی ترکیب های محافظی به نام فلاوونوئیدها است. فلاوونوئیدها نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری های مزمن دارند.

در مطالعات فراوانی به تأثیر غلات از جمله برنج قهوه ای در کاهش خطر بیماری های قلبی، برخی از انواع سرطان از جمله پانکراس ( لوزالمعده) و معده و همچنین دیابت نوع 2 اشاره شده است.

تفاوت های برنج سفید و قهوه ای را درنظر بگیرید.

تفاوت های برنج سفید و قهوه ای را درنظر بگیرید.

برنج سفید به ذخیره انرژی و سطح گلیکژن پس از ورزش کمک میکند

ورزشکاران این نوع برنج را عموما به عنوان منبع انرژی در نظر میگیرند مخصوصا برای تجدید انرژی پس از ورزش. این ویژگی کربوهیدرات های تصفیه شده، از جمله برنج سفید، به دلیل این است که منبع سریع و ساده کربوهیدرات هستند و به بازیابی ماهیچه ای پس از تمرین های ورزشی کمک میکند.

برنج سفید دوست گوارش است

برنج سفید به سادگی هضم می شود و فیبر کمی دارد. وقتی پخته و سرو می شود بعید است که مشکلاتی برای معده ایجاد کند.با این اوصاف ممکن است گزینه خوبی برای آن دسته از افرادی باشد که دچار مشکلاتی مثل سوزش معده یا حالت تهوع هستند.

برنج یک نوع غلات بدون گلوتن است

اینکه یک ماده غذایی به طور طبیعی بدون گلوتن باشد گزینه خوبی برای آن دسته از افرادی است که به گلوتن در رژیم غذایی خود حساسیت دارند.

فواید خوراکی برنج کته که لازم است بدانید

آشنایی با خواص خوراکی یک ماده غذایی تأثیر قابل توجهی بر نگاه شما به رژیم های لاغری میگذارد. چون آگاهی بیشتری از اجزای تشکیل دهنده یک غذا کسب میکنید و همین امر کمک میکند تا رژیم غذایی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

شاخص گلایسمی GL

غذاهایی که حاوی مقدار قابل توجهی کربوهیدرات هستند، تأثیر متفاوتی هم بر اندازه قند خون و افزایش وزن میگذارند. میزان تغییرات سطح کربوهیدرات بر قند خون با شاخصی به نام شاخص گلایسمی یا شاخص قندخونی تعیین می شود. پس لازم است تا میزان کربوهیدرات مصرفی خود را در روز تعیین کنید تا از رژیم کاهش وزنتان نتیجه بگیرید.

خوب است بدانید که کالری کته با روغن یا کالری کته بدون روغن، در هر دو صورت، به دلیل فراوانی مقدار کربوهیدرات، بالاست. درواقع 150 گرم کته برنج حدود 28 واحد کربوهیدرات دارد و شاخص قندی آن هم 87 است.

شما با خوردن 150 گرم برنج کته، حدود 28 واحد کربوهیدرات جذب بدن میکنید و از آنجاییکه سرعت تبدیل این کربوهیدرات ساده، تقریبا بالاست، خطر افزایش وزن وجود دارد. البته اگر قصد دنبال کردن یک رژیم چاقی را دارید، میتوانید با توجه به این اطلاعات برای افزایش وزن خود برنامه ریزی کنید.

همچنین ناگفته نماند که به توصیه پزشکان بهتر است غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین ( کمتر از پنجاه) مصرف شود و این موضوع درمورد افراد مبتلا به دیابت جدی تر است.

برنج سفید همچنان طرفداران بیشتری در مقایسه با برنج قهوه ای دارد.

برنج سفید همچنان طرفداران بیشتری در مقایسه با برنج قهوه ای دارد.

اگرچه شاخص گلیسمی برنج کته بالاست ولی به دلیل اینکه تبدیل کربوهیدرات به قند با سرعت بسیار بالایی انجام میشود، میتوان آن را یک غذای انرژی زا در نظر گرفت. بااین اوصاف، کالری کته با روغن و همچنین کالری کته بدون روغن حدود 250 کیلوکالری و عددی قابل توجه است.

پروتئین

جالب است بدانید که بخش قابل توجهی از کالری کته از آن پروتئین است. هر صد گرم برنج کته حدود 2/7 گرم پروتئین هست و این مقدار در برنج ایرانی به 7/12 گرم می رسد. بنابراین اگر گیاهخوار هستید یا علاقه ای به مصرف پروتئین حیوانی ( انواع گوشت ) ندارید، پروتئین گیاهی موجود در برنج کته گزینه خوبی در رژیم گیاهخواری است.

مواد مغذی

اگرچه میزان ویتامین A و ویتامین C در این نوع برنج پخته شده تقریبا صفر است ولی به دلیل فراوانی روی، گزینه خوبی در حفظ سلامت پوست و مو به شمار می رود. همچنین به دلیل بالا بودن میزان سدیم و پتاسیم، برنج کته غذای مناسبی برای حفظ تعادل مایعات بدن و ساخت سلول های عصبی به شمار می رود.

تفاوت میزان کالری کته بدون روغن و کالری کته با روغن

طبیعتا با افزودن روغن به هرغذایی، میزان کالری آن هم بیشتر می شود. کالری کته با روغن در هر قاشق غذاخوری 25 کیلوکالری و در هر صد گرم (5-6 قاشق غذاخوری) 250 کالری است. این عدد در محاسبه کالری کته بدون روغن قطعا کمتر می شود و 100 گرم کته بدون روغن حدود 123 کیلوکالری برای بدن انرژی تأمین میکند.

آیا همه میتوانند برنج بخورند؟

همه میدانیم که برنج، عضو ثابت تمام سفره های ایرانی است ولی با این حال گزارش هایی وجود دارد که آلوده بودن برنج سفید به سم آرسنیک باعث می شود مصرف مداوم آن در بلند مدت خطراتی از جمله بیماری های قلبی و سرطان را به همراه داشته باشد.

ناگفته نماند که میزان زیادی از آرسنیک در قسمت سبوس غلات وجود دارد که این یعنی برنج سبوس دار احتمالا مقدار زیادی از این سم سنگین را در مقایسه با برنج سفید دارد.

برنج سفید در مقایسه با برنج قهوه ای که وزن بیشتری دارد، به دلیل وجود آرسنیک غذای مناسبی برای کودکان نیست. این خطر زمانی بیشتر می شود که بچه ها در مقایسه با بزرگسالان انتخاب های غذایی محدودی دارند و از طرف دیگر بسیاری از غذاهای ما حتی برای بچه ها هم با برنج سرو می شود.

ناگفته نماند شستن برنج پیش از پختن یا پخت برنج با آب فراوان کمک میکند میزان آرسنیک موجود در برنج کمتر شود. گفته می شود که خوردن برنج در حد تعادل به عنوان بخشی از رژیم غذایی متنوع و سالم، مشکل ساز نیست و بسیاری از افراد میتوانند آن را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

فاقد فیبر و مواد مغذی

هر دو برنج سفید و قهوه ای از جمله پرطرفدارترین انواع برنج هستند که به یک روش تولید می شوند. برنج قهوه ای دانه کامل برنج است و در نتیجه فیبر بیشتری دارد و مواد مغذی فراوانی در آن وجود دارد.

از طرف دیگر برنج سفید نه سبوس دارد و نه شلتوک و فقط مغز برنج در دسترس است. این نوع برنج برای خوشمزه شدن فرآوری و عمر مفید آن برای مصرف بیشتر می شود.

باید اضافه کنیم که برنج سفید، برنج فاقد کربوهیدرات و بدون منبع مهمی از ریزمغذی هاست. البته بسیاری از کشورهای مصرف کننده برنج معمولا این ماده غذایی را با مواد مغذی از جمله آهن و ویتامین های گروه B مثل فولیک اسید، نیاسین، تیامین و ویتامین های دیگر فرآوری میکنند.

برنج سفید احتمالا خطر سندروم متابولیک را به همراه دارد

سندروم متابولیک به مجموعه ای از موارد خطرآفرین گفته می شود که خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد؛ بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و حمله قلبی از جمله آنهاست.

این موارد خطرآفرین به شرح زیر هستند:

  • افزایش فشار خون
  • بالا بودن فشار خون در حالت ناشتا
  • بالا بودن سطح تریگلیسیرید خون

کلام آخر: کالری برنج کته را چگونه تنظیم کنم؟

در صورتیکه روزهای کاهش وزن خود را سپری میکنید، لازم است در مورد کالری دریافتی خود از غذاها دقت بیشتری داشته باشید. انتخاب یک رژیم کم کربوهیدرات در کنار مدیریت مصرف چربی میتواند تأثیر به سزایی بر لاغری شما بگذارد. بنابراین شما با حذف روغن میتوانید کالری کته بدون روغن را به کمترین میزان خود برسانید.

ناگفته نماند که نادیده گرفتن کالری کته با روغن هم باعث اختلال در روند کاهش وزن شما می شود و لازم است مدیریت لازم را درمورد کالری دریافتی خود نسبت به این نوع غذاها درنظر بگیرید.

منبع: fda، bbcgoodfood، healthline