تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری نخود فرنگی و تأثیر آن بر سیری در رژیم لاغری

کالری نخود فرنگی چقدر است؟ 134Kcal
مقدار: 1 فنجان
کالری: 134 kcal
چربی: 0.3 g
کربوهیدرات: 8.6 g
پروتئین: 25 g

نخود فرنگی یا نخود فرنگی یا نخود باغی را از آن دسته دانه‌های سبزرنگ کوچک گرد می‌دانند که به صورت غلافی رشد می‌کند و برای مصرف باید از غلاف بیرون کشیده شود. کالری نخود سبز در کنار سایز مواد مغذی آن به اندازه‌ای است که آن را از جمله گیاهان مورد علاقه انسان در طول صدها سال کرده است و تمام مردم دنیا طرفدار آن هستند.

جالب است بدانید که نخود سبز، سبزی نیست بلکه عضوی از خانواده حبوبات است که گیاهان غلاف داری آنها را تولید می‌کنند. از دیگر حبوبات می‌توان به عدس، نخود، لوبیا و بادام زمینی که گیاهان غلاف دار هستند اشاره کرد. قصد داریم در این مقاله از نخود فرنگی به عنوان نوعی سبزی یاد کنیم!

کالری نخود فرنگی و سایر مواد مغذی آن

خوب است بدانید که این سبزی نوعی کربوهیدرات پیچیده معروف به نشاسته است و در دسته بندی سیب زمینی، ذرت و کدوحلوایی قرار می‌گیرد.

نخود سبز، سرشار از پروتئین

نخود فرنگی را دست کم نگیرید! این دانه گیاهی کوچک به راحتی می‌تواند در رژیم پرپروتئین شما جاباز کند. درواقع اگر قصد دارید احساس سیری بیشتری در طول روز داشته باشید، نخود نخود فرنگی انتخاب خوبی در کنار پروتئین‌های حیوانی به حساب می‌آید.

مصرف پروتئین کافی، سطح هورمون سیری را در بدن شما افزایش می‌دهد و همین اتفاق، باعث کاهش اشتهای شما می‌شود. این ماده در کنار فیبر می‌تواند فرایند هضم غذا را کندتر کند.

بالا بودن کالری نخود فرنگی در کنار پروتئین و فیبر بالا، باعث شده است این ماده غذایی یکی از انتخاب‌های اصلی در رژیم لاغری افراد به حساب بیاید. فیبر و پروتئین موجود در نخود فرنگی، همزمان میزان کالری مصرفی شما را در طول روز کم می‌کند و باعث می‌شود قدرت کنترل اشتهای خود را داشته باشید.

همچنین اگر از طرفداران جدی انواع رژیم گیاهخواری و رژیم سبزیجات هستید، لازم است یادآوری کنیم که نخود فرنگی به خوبی می‌تواند جای پروتئین حیوانی را در بشقاب رژیمی شما پر کند. البته فراموش نکنید که به دلیل کمبود آمینو اسید متیونین methionine، پروتئین نخود فرنگی به اندازه پروتئین حیوانی نمی‌تواند اثرگذار باشد.

تأثیر کالری نخود سبز بر لاغری

نخود سبز سرشار از پروتئین و گزینه عالی برای رژیم پرپروتئین است.

تأثیر نخود فرنگی بر کنترل قند خون

ویژگی‌های نهفته در نخود فرنگی احتمالاً اثراتی بر کنترل قند خون دارد:

◄ شاخص گلیسیمی آن نسبتاً پایین است. این شاخص نشان می‌دهد که بعد از خوردن هر ماده غذایی، قند خون شما چقدر بالا می‌رود.

◄ غذاهایی با شاخص گلیسیمی پایین، گزینه خوبی برای تنظیم سطح فشار خون هستند.

◄ همانطور که بالاتر توضیح دادیم، بالابودن میزان پروتئین و فیبر در کنار کالری نخود سبز کمک می‌کند تا قند خون تنظیم شود. همچنین یک سری از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که غذاهای سرشار از پروتئین احتمالاً باعث ثبات قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو می‌شود.

فیبر نخود فرنگی و تأثیر بر گوارش

همانطور که بالاتر نوشتیم، نخود فرنگی منبع غنی فیبر است و فواید چشمگیری برای سلامت گوارش دارد. باهم بیشتر می‌خوانیم:

◄ فیبر منبع تغذیه خوبی برای باکتری‌های مفید روده است؛ این باکتری‌ها باعث سلامت روده‌ها و محافظت از این عضو بدن دربرابر باکتری‌های ناسالم هستند.

◄ مصرف نخود فرنگی در رژیم غذایی باعث می‌شود اگر دچار یبوست باشید، به دلیل فیبر موجود در آن، حرکات روده‌ای شما بهتر و دفع شما راحت انجام شود.

کالری نخود فرنگی را چگونه بسوزانم؟

اگر به کالری میوه و سبزی‌ها دقت کرده باشید، هرکدام عدد مشخصی دارند که براساس آن‌ها می‌توانید تمرین‌های کالری سوزی خود را انتخاب کنید. کالری نخود فرنگی با انجام سه تمرین زیر مصرف می‌شود:

پیاده روی: 36 دقیقه

دویدن: 13 دقیقه

دوچرخه: 19 دقیقه

منبع: nutritionix، healthline