تاریخ امروز:آوریل 20, 2024

کالری کرفس چقدر است؟ + روش مصرف در رژیم غذایی

کالری کرفس چقدر است؟ 6.4Kcal
مقدار: 1 ساقه
کالری: 6.4 kcal
چربی: 0.1 g
کربوهیدرات: 1.2 g
پروتئین: 0.3 g

پایین بودن کالری کرفس همیشه این سبزی خوشمزه باشخصیت را در لیست سبزی‌های محبوب برای داشتن یک رژیم گیاه خواری قرار داده است. حتی شما می‌توانید در کنار وعده اصلی خودتان، چند ساقه کرفس ترد هم اضافه کنید و از مزه متفاوت آن لذت ببرید.

اگرچه کالری کرفس ناچیز است ولی همینکه بدانید این سبزی منبع غنی آنتی اکسیدان به شمار می‌رود کافی ست تا برای داشتن یک زندگی بلندمدت سالم روی آن حساب کنید.

البته شاید عده‌ای هم علاقه‌ای به مزه کاملاً متفاوت کرفس نداشته باشند اما جالب است بدانید که کرفس، مزه زیادی هم ندارد! درحالیکه مواد مغذی چشمگیری این جای خالی را پرکرده است. جالب اینجاست گروه دیگری هم به دلیل مزه ملایم و عطر خاص کرفس آن را از جمله تأثیرگذارترین سبزی‌ها می‌دانند و در برنامه رژیم کرفس و حتی انواع سوپ و رژیم سالاد ارادت ویژه خود را به این سبزی نشان داده‌اند!

اگر بخواهیم خانواده‌ای از گیاهان چتری (گیاهان تهی ساقه) را تصور کنیم، کرفس خویشی نزدیکی با هویج و زردک از این خانواده دارد. بنابر مطالعات جغرافیدانان، زادگاه این سبزی منطقه مدیترانه است و بیشترین اهمیت آن، ارزش دارویی‌اش بوده.

کالری کرفس و سایر فواید آن

کرفس از جمله سالم‌ترین خوردنی‌ها و سبزیجات به شمار می‌رود که بیشترین دلیل محبوبیت آن در بین ورزشکاران و اهالی انواع رژیم لاغری مثل رژیم فلکسترین به دلیل فراوانی میزان فیبر در آن است. با توجه به کالری کرفس که آن را در دسته سبزیجات کم کالری قرار داده، فیبر بالای سبزی، ارزش غذایی ویژه‌ای به آن بخشیده است.

با مشکل یبوست در رژیم دست و پنجه نرم می‌کنید؟ کرفس به دلیل دارا بودن میزان زیاد فیبر، دست کمکش را به سمت شما دراز کرده است!

پیشگیری از سرطان

همانطور که بالاتر برایتان توضیح دادیم، کرفس سرشار از آنتی اکسیدان است که معروف‌ترین آنها فلاوونوئیدها و ویتامین C است که در کنار لونولارین lunularin و برگاپتن bergapten قدرت پیشگیری از استرس اکسیداتیو و در نتیجه بروز سرطان را دارند.

پیشگیری و درمان آلزایمر

کالری کرفس و روش مصرف آن

میتوانید ساقه کرفس را با مقداری کره بادام زمینی امتحان کنید!

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که عصاره تخم کرفس با نام علمی L-3-n butylphthalide باعث بهبود فرایندهای شناختی و عملکرد حافظه می‌شود. جالب است بدانید که کم بودن کالری کرفس درکنار نقش چشمگیر آن در درمان آلزایمر و پیشگیری از رشد این بیماری، سبزی خوشمزه را تبدیل به گزینه جدی در بسیاری از خوراک‌ها و رژیم‌های خوام خواری (لینک) کرده است.

کالری کرفس و سایر مواد مغذی

شما می‌توانید با مراجعه به جدول ابتدای مقاله از میزان کالری کرفس آگاه شوید. همچنین سایر مواد مغذی آن شامل انواع ویتامین‌های A، C و K، پتاسیم و فولات می‌شود. همچنین کرفس به ازای هر ساقه (یک فنجان) شامل 6/1 گرم فیبر و 1 گرم قند می‌شود.

کالری کرفس را چگونه دریافت کنم؟

در پایان لازم است بدانید که مصرف بیش از اندازه کرفس باعث باد یا نفخ معده می‌شود. دلیل بروز چنین عارضه‌ای وجود میزان زیادی از مانیتول mannitol است که مطالعات آزمایشگاهی آن را به مشکلات دستگاه گوارش ارتباط می‌دهند.

برای اینکه کالری کرفس را به بهترین شکل ممکن دریافت کنید می‌توانید آن را به صورت برش‌های منظم در فریزر نگهداری کنید. درصورت بسته بندی اصولی، سبزی را تا دوهفته می‌توانید نگهداری و در انواع رژیم گیاهخواری خود اضافه کنید. برای وعده غذایی‌تان از ساقه‌های سفت و برگ‌های تازه استفاده کنید و به رنگ سبز روشن ساقه و برگها دقت داشته باشید.

فراموش نکنید، کالری میوه و سبزی‌ها متنوع و متفاوت است و هرکدام را با توجه به روش نگهداری و میزان مصرف آن‌ها می‌توانید برای رژیم غذایی‌تان درنظر بگیرید.

منبع: webmd