تاریخ امروز:ژوئن 26, 2022
رژیم قارچ

دستورالعمل لاغری با رژیم قارچ: 1.5 کیلو در هفته

5/5 - (1 امتیاز)

اگر به قارچ علاقه دارید و به دنبال رژیم لاغری هستید، ممکن است با خود فکر کنید که آیا رژیم رژیم قارچ برای شما مناسب است. پیروان M-plan ، که به رژیم قارچ نیز معروف است، هر روز یک وعده غذایی را به مدت 14 روز با قارچ جایگزین می‌کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهد افراد مشهوری مانند کیتی پری و کلی آزبورن در رژیم رژیم قارچ موفق بوده اند. طرفداران رژیم قارچ ادعا می‌کنند که این رژیم غذایی می‌تواند چربی را در ران، باسن و کمر (بدون از دست دادن اندازه سینه در زنان) کاهش دهد. با این حال، نمی‌توان چربی را در برخی از نقاط بدن کاهش داد. رژیم قارچ یک رژیم غذایی ساده است که هیچ شواهد علمی ‌برای اثبات ادعاهای این رژیم درباره کاهش وزن وجود ندارد.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

برنامه‌های غذایی فردی که توسط متخصصان تغذیه ایجاد می‌شود، بیشترین احتمال را دارد که سالم، اثربخش و پایدار باشد، منشاء رژیم قارچ ناشناخته است. هیچ وب سایت یا شرکتی وجود ندارد که مبدع آن باشد. مانند رژیم غذایی 3 روزه، به نظر می‌رسد رژیم قارچ بیش از یک برنامه کاهش وزن ، یک پدیده اینترنتی باشد.

آنچه کارشناسان می‌گویند:

رژیم غذایی قارچ جایگزینی یک وعده غذایی در روز با قارچ ساده و پخته شده است که باعث کاهش وزن در ناحیه خاصی از بدن می‌شود. کارشناسان معتقدند غذا نمی‌تواند چربی بدن را تنها در یک نقطه کاهش دهد.

در رژیم قارچ چه می‌توانید بخورید؟

راهنمای برنامه غذایی

راهنمای برنامه غذایی

این رژیم دو هفته ای علاوه بر دو وعده غذایی معمولی در روز، یک وعده غذایی شامل قارچ پخته را شامل می‌شود. خوردن هر گونه قارچ مجاز است.

آنچه لازم است بدانید:

رژیم قارچ یک رژیم جایگزین وعده غذایی است که در آن یک وعده غذایی در روز با قارچ جایگزین می‌شود. حامیان طرح M پیشنهاد می‌کنند که قارچ‌ها را یا کمی چرب کرده، بخارپز یا سرخ کنید. کافی است یک وعده غذایی در روز را با یک غذای حاوی قارچ جایگزین کنید و در دو وعده دیگر هر غذایی را خواستید بخورید و هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. انواع مختلف قارچ مانند قارچ سفید دکمه‌ای (که قارچ Agaricus نیز نامیده می‌شود)، قارچ قیفی (chanterelle)، قارچ شیتاکه (shiitake) و قارچ کرمینی(cremini) در این رژیم استفاده می‌شوند. برای بقیه وعده‌های غذایی در برنامه M، به شما دستور داده می‌شود که رژیم معمول خود را داشته باشید.

مزایا و معایب رژیم قارچ

مزایا

  • ساده است.
  • قارچ‌ها سیر کننده و مغذی هستند.

این برنامه غذایی فقط یک قانون دارد که آن جایگزینی یک وعده غذایی در روز با قارچ پخته است. رژیم قارچ را به راحتی می‌توان درک و از آن پیروی کرد. رژیم غذایی نیازی به شمارش کالری یا محدود کردن کربوهیدرات یا حتی کنترل وعده‌های غذایی یا سایر غذاها ندارد، اگرچه این روش به دنبال ترویج عادات سالم در طولانی مدت نیست.

قارچ به خودی خود می‌تواند یک افزودنی مغذی برای هر برنامه غذایی باشد و همچنین می‌تواند مکمل برنامه‌های غذایی برای کاهش وزن به عنوان یک جایگزین سالم و کم کالری باشد. متخصصین تغذیه‌ می‌گویند جایگزینی وعده‌های غذایی با کالری بیشتر با گزینه‌های سالم مانند قارچ می‌تواند منطقی باشد زیرا:

قارچ‌ها سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی (مس، ویتامین B3، ویتامین B5، پتاسیم، فسفر و آهن) هستند و کالری بسیار کمی ‌دارند. در واقع، استفاده از قارچ به عنوان جایگزین گوشت یک راه عالی برای کاهش کالری هر وعده غذایی است. علاوه بر این، ثابت شده است که قارچ به اندازه گوشت سیر است.

  • محدودیت کمتر نسبت به سایر رژیم‌ها
مزایا و معایب

مزایا و معایب

معایب

برخلاف ادعاها، این رژیم کاهش چربی موضعی نخواهد داشت. این گفته که قارچ‌ها جادویی هستند و می‌توانند چربی  ناحیه لگن و ران را کاهش دهند و چربی ناحیه سینه را از بین نبرند حقیقت ندارد.

  • جامع نیست.
  • شواهد علمی این رژیم را پشتیبانی نمی‌کنند.
  • عادات سالم غذایی را ترویج نمی‌دهد.

در حالی که رژیم قارچ راهی آسان و سریع برای کاهش وزن به نظر می‌رسد، اما این برنامه غذایی اشکالاتی دارد. افزودن قارچ به وعده‌های غذایی غذا می‌تواند راهی هوشمندانه برای کاهش کالری و کاهش وزن باشد. اما اگر کالری مصرفی در سایر وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود را افزایش دهید، رژیم قارچ برای شما موثر نخواهد بود. برای کاهش وزن هنوز به کمبود کالری نیاز دارید.

رژیم قارچ تنها با تمرکز بر جایگزینی وعده غذایی و نه رژیم متعادل، اتخاذ عادات غذایی طولانی مدت سالم را تشویق نمی‌کند. رژیم غذایی هیچ راهنمایی برای سایر وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها ارائه نمی‌دهد. گنجاندن قارچ بیشتر در رژیم غذایی شما می‌تواند یک استراتژی موثر برای کاهش وزن باشد، اما کارشناسان ادعاهای رژیم غذایی قارچ در مورد کاهش وزن موضعی را مشروع نمی‌دانند

آیا رژیم قارچ یک انتخاب سالم برای شما است؟

انعطاف پذیری رژیم قارچ آن را شبیه سایر برنامه‌های غذایی مبتنی بر جایگزینی می‌کند. این رژیم باید تمام مواد مغذی لازم را تأمین کند و از آنجا که رژیم قارچ به طور خاص سایر گروه‌های غذایی را حذف نمی‌کند، می‌تواند با برخی از توصیه‌های اساسی برای تغذیه سالم، هماهنگ شود. اما از آنجا که برنامه رژیم غذایی هیچ راهنمایی برای وعده‌های غذایی ارائه نمی‌دهد، افراد باید راهنمایی‌ها را از متخصص تغذیه دریافت کنند تا بتوانند یک رژیم سالم و متعادل داشته باشند.

متخصصان تغذیه در سراسر جهان پیشنهاد می‌کنند که روزانه ترکیبی متعادل از پروتئین، غلات، میوه‌ها، سبزیجات، محصولات لبنی و چربی‌های سالم را از منابع مختلف بخورید. این روش به شما کمک می‌کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید. قارچ‌ها در دسته سبزیجات طبقه بندی می‌شوند. خوردن بیشتر آنها به شما کمک می‌کند تا از مزایای مختلف سبزیجات بهرمند شوید.

رژیم قارچ به طور طبیعی کالری کمتری دارد زیرا قارچ حاوی کالری کمتری نسبت به یک وعده پروتئین دیگر مانند گوشت قرمز یا مرغ است. برای کاهش وزن، متخصصان کاهش حدود 500 کالری در روز را توصیه می‌کنند. یعنی اگر به طور عادی روزانه 2000 کالری مصرف می‌کنید، باید کالری مصرفی خود را به 1500 کاهش دهید . با این حال، این عدد بر اساس سن، جنس، وزن و سطح فعالیت بدنی می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

این ماده غذایی مملو از مواد مغذی است و یک افزودنی سالم برای هر رژیم متعادل است. قارچ‌ها کم کالری و کم کربوهیدرات هستند و منبع خوبی از فیبر، پتاسیم، ویتامین B، ویتامین D، آهن و حتی کمی‌پروتئین هستند. وعده غذایی بر پایه قارچ نیز می‌تواند بسیار سیر کننده باشد و احساس سیری طولانی تری به شما دهد.

خطرات رژیم قارچ

اگرچه هیچ خطری برای جایگزینی یک وعده غذایی در روز با قارچ وجود ندارد، اما این رژیم غیرمعمول می‌تواند منجر به عادات غذایی ناسالم و اختلال در خوردن شود. علاوه بر این، این که زنان بخواهند چربی را تنها در نواحی خاصی از بدنشان کم کنند، تصویر بدنی منفی را ترویج می‌کند و می‌تواند منجر به مشکلات مربوط به عزت نفس شود. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که برخی از قارچ‌های وحشی سمی ‌هستند، بنابراین صرف نظر از برنامه رژیم غذایی شما، مهم است که برای تهیه قارچ به سوپر مارکت‌ها مراجعه کنید مگر اینکه در مورد قارچ‌ها تخصص داشته باشید. تنها راه کاهش وزن، سوزاندن کالری بیشتر از میزان مصرفی است. کاهش وزن نمی‌تواند در قسمت‌های خاصی از بدن انجام شود. اگرچه به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برخی از افراد به قارچ حساسیت دارند و برخی از افراد در صورت مصرف قارچ با مشروبات الکلی مستعد عوارض جانبی ناخوشایندی هستند.

جمع‌بندی

اگر به دنبال راهی ساده برای کاهش چند کیلوگرم هستید، رژیم قارچ ممکن است اثربخش باشد. جایگزینی یک وعده غذایی روزانه با یک غذای سالم و گیاهی هیچ اشکالی ندارد. این می‌تواند راهی عالی برای بهبود مصرف مواد مغذی شما و کاهش کالری روزانه شما باشد. اما قارچ‌ها هیچ قدرت جادویی برای حفظ چربی سینه ندارند و کاهش چربی کمر ندارند. برای کاهش وزن، کالری را به نحوی که برای شما مفید است کاهش دهید و مطمئن باشید که خواب کافی و ورزش نیز دارید. اگر هدف شما کاهش وزن است، به یاد داشته باشید که کاهش وزن لزوماً سالم ترین راه نیست و راه‌های بسیار دیگری نیز برای ارتقا سلامتی وجود دارد. ورزش، خواب و سایر عوامل سبک زندگی نیز نقش مهمی ‌در سلامت کلی شما ایفا می‌کنند. بهترین رژیم همیشه رژیم غذایی متعادل و متناسب با سبک زندگی شما است.

منبع: verywellfit

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.