تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری لوبیا سبز چقدر است؟ + روش مصرف در رژیم غذایی

کالری لوبیا سبز چقدر است؟ 44Kcal
مقدار: 1 فنجان
کالری: 44 kcal
چربی: 0.3 g
کربوهیدرات: 9.9 g
پروتئین: 2.4 g

همین ابتدای مقاله و پیش از اینکه بخواهیم از کالری لوبیا سبز و سایر ارزشهای غذایی آن حرف بزنیم باید یادآوری کنیم که همه انواع میوه و سبزیجات باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف می شوند.

بسیاری از مطالعات به نقش بسیار چشمگیر غذاهای گیاهی و انواع رژیم گیاهخواری در کاهش خطر ابتلا به چاقی، انواع دیابت و مرگ و میر اشاره کرده است. ترکیب میوه و سبزیجات باعث افزایش انرژی و کاهش وزن کلی می‌شود.

کالری لوبیا سبز و سایر مواد مغذی

بنابر گزارش بخش کشاورزی آمریکا USDA، یک فنجان لوبیا سبز شامل مواد مغذی زیر است:

فیبر: 6/2 گرم

قند: 94/1 گرم

پروتئین: 42/1 گرم

کلسیوم: 17 میلی گرم

آهن: 2/1 میلی گرم

منیزیوم: 18 میلی گرم

فسفر: 30 میلی گرم

پتاسیم: 130 میلی گرم

ویتامین A: 24 میکروگرم

ویتامین K: 5/52 میکروگرم

فولات: 32 میکروگرم

مهم: بهتر است برای بهره مندی هرچه بیشتر از مواد مغذی و مواد معدنی لوبیا سبز، آن را تازه یا به صورت یخ بسته مصرف کنید نه کنسروی.

لوبیا سبز مناسب برای بارداری و باروری

کالری لوبیا سبز چقدر است؟

رژیم گیاهخواری بدون لوبیا سبز لطفی ندارد!

همانطور که در جدول نوشته‌ایم و بالاتر هم اضافه کردیم، مواد مغذی موجود در لوبیا سبز از جمله آهن، آن را به یکی گزینه‌های همیشگی برای دوران بارداری کرده است. آهن موجود در این سبزی و سبزی‌های دیگری مثل اسفناج، حبوبات، کدوحلوایی و دانه‌های سبز که غلاف دار هستند، باعث باروری بهتر می‌شوند.

همچنین در مطالعات دیگر اشاره شده است که سطح باروری یک زن تامیزان زیادی به مصرف آهن در غذاهای او بستگی دارد. خوب است بدانید که غذاهایی مثل گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، توت‌ها و لوبیا سبز که هم منبع غنی ویتامین C هستند و هم سرشار از آهن، باعث جذب بهتر آهن می‌شوند.

لوبیا سبز و نبرد با افسردگی

فولات موجود در لوبیا سبز کمک می‌کند علائم افسردگی کمتر شود. وقتی به اندازه کافی از مواد غذایی حاوی فولات استفاده کنیم، از افزایش هوموسیستئین در بدن جلوگیری می‌شود. خوب است بدانید که بالا بودن سطح هوم سیستئین باعث نرسیدن مواد مغذی و خون به مغز و مانع تولید هورمون‌های مفیدی مثل سروتونین، دپامین و نوراپی نفرین در مغز می‌شود که به ترتیب در خلق و خو، خواب و اشتها تأثیر مثبت دارند.

کالری لوبیا سبز و سلامت استخوان‌ها

کمبود ویتامین K ارتباط نزدیکی با خطر شکنندگی استخوان‌ها دارد. مصرف ویتامین K کافی باعث بهبود سلامت استخوان‌ها، تقویت جذب کلسیم و کاهش دفع کلسیم از ادرار می‌شود.

اگر در کنار کالری لوبیا سبز به میزان مواد مغذی موجود در آن هم توجه دارید، باید اضافه کنیم که یک فنجان لوبیا سبز حاوی 4/14 میکرو گرم ویتامین K است و تقریباً 20% نیاز مصرفی روزانه و 4% از نیاز روزانه فرد به کلسیم را تأمین می‌کند.

فراموش نکنید که فقط ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها به تنهایی به همراه کالری میوه و سبزی جات، نقش مهمی ندارند و همه باهم باعث اثرگذارتر شدن آنها در رژیم لاغری شما می‌شوند.

ثابت شده است که مصرف سبزی و میوه به شکل مکمل، همان اثر دریافتی از غذاهای گیاهی طبیعی را ندارد. بنابراین توصیه می‌کنیم تاجاییکه امکان دارید از غذاهای طبیعی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

روش مصرف کالری لوبیا سبز در رژیم غذایی

لوبیا سبز را هم به صورت تازه و هم یخ زده می‌توانید تهیه کنید که توصیه می‌کنیم از نوع کنسروی آن میل نکنید (به دلیل وجود مواد نگهدارنده). اما اگر مجبور به انتخاب کنسرو لوبیا سبز شدید حتماً به مدت 20 دقیقه آن را بجوشانید تا سدیم موجود در آن تا 41% کمتر شود.

توجه داشته باشید که لوبیا سبز تازه، ترد و به رنگ سبز روشن است.

چگونه کالری لوبیا سبز را بسوزانم؟

سوزاندن کالری لوبیا سبز اصلاً کار سختی نیست و می‌توانید در کنار رعایت رژیم گیاهخواری یا رژیم سبزیجات خود، باانجام ورزش‌های زیر کالری سوزی کنید:

دوچرخه سواری: 6 دقیقه

دویدن: 4 دقیقه

پیاده روی: 12 دقیقه

منبع: nutritionix، medicalnewstoday