تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری ریحان در رژیم گیاهخواری چقدر است؟ + ارزش غذایی و فواید آن

کالری ریحان چقدر است؟ 22Kcal
مقدار: 100 گرم
کالری: 22 kcal
چربی: 0.6 g
کربوهیدرات: 2.6 g
پروتئین: 3 g

ریحان basil بومی قاره هند، آسیا و آفریقا است و از جمله گیاهان مقدس و ارزشمند طبیعت به شمار می‌آید. درواقع کلمه باسیل basil از واژه یونانی باسیلیکون ریشه می‌گیرد و به معنی «باشکوه» است. بنابراین اگر دنبال کالری ریحان هستید، از آشنایی بیشتر با این گیاه باستانی هم خوشوقت خواهید شد.

جالب است بدانید که این روزها بسیاری هستند که ریحان را در گلدان‌های کوچکی در آشپزخانه یا در بخش کوچکی از باغچه‌شان پرورش می‌دهند. این گیاه خوشبو به راحتی جای ویژه‌ای در رژیم گیاهخواری شما پیدا می‌کند و بعید است رژیم سبزیجات خود را با خاطره عطرآگینی از این سبزی خوشمزه سپری نکنید.

ریحان یکی از مواد اصلی در غذاهای ایتالیایی و تایلندی است.

خوب است بدانید که بیش از 60 نوع ریحان شناسایی شده که منظور از کالری ریحان، ریحان شیرین است که بیشترین مصرف را در دنیا دارد. برگ های سبز روشن با رگه‌هایی از بنفش زیبا یا قرمز خوشرنگ، این سبزی را به یکی از پایه‌های اصلی تزئین غذا و سبزیجات تبدیل کرده است.

کالری ریحان و سایر فواید آن

اگرچه کالری ریحان ناچیز است ولی قطعاً می‌توانید روی انواع ویتامین و مواد معدنی آن حساب کنید که از جمله آنها، آنتی اکسیدانی مثل لوتئین، زیکسانتین، بتاکاروتن و بتاکریپتوزانتین است. جالب است بدانید که بخش زیادی از فواید خوراکی ریحان از همین آنتی اکسیدان ها است.

نکته: تاجاییکه می‌توانید از ریحان تازه در رژیم لاغری‌تان استفاده کنید تا ضمن حفظ کالری سبزی از تازگی و مزه و طعم واقعی آن هم لذت ببرید.

ریحان و کاهش استرس اکسیداتیو

همانطور که بالاتر برایتان توضیح دادیم، ریحان سرشار از انواع آنتی اکسیدان هاست. ریحان شیرین حاوی ماده‌ای به نام اوژنول eugenol (ضدعفونی کننده و آرام بخش) است. آنتی اکسیدان های موجود در ریحان در کنار آنتوسیانین و بتاکاروتن مبارزان شایسته‌ای دربرابر رادیکال‌های آزاد هستند و جلوی قدرت آسیب زنندگی آنها را می‌گیرند. بااین اوصاف، مهم‌ترین اثر آنتی اکسیدان های موجود در ریحان، پیشگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی، التهاب مفصل و دیابت است.

در مورد خاصیت ضدسرطانی ریحان همین بس که ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه، مانع خوبی دربرابر ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان ریه، کبد، دهان و پوست است.

ریحان و تنظیم قند خون

اگر قصد دارید در رژیم لاغری‌تان، ریحان هم میل کنید باید عرض کنیم که بهترین انتخاب برای کاهش قند خون است. در آزمایش‌های انجام شده روی موش‌های خرمایی مبتلا به دیابت، عصاره ریحان دقیقاً چنین اثری داشت و احتمالاً در درمان اثرات بلند مدت قندخون بالا هم مفید است.

پیشگیری از بیماری‌های قلبی

اوژنول موجود در ریحان باعث مسدود شدن کانال‌های کلسیوم می‌شود و همین، به کاهش فشار خون می‌انجامد. وجود برخی روغن‌های مفید در گیاهان دارویی کمک می‌کند تا سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون شما پایین بیاید.

همچنین در کنار پایین بودن کالری ریحان، این سبزی معطر حاوی منیزیوم است که باعث بهبود جریان خون می‌شود؛ این فرایند کمک می‌کند تا رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها در حالت آرامش قرار بگیرند.

تأثیر ریحان بر بهبود عملکرد مغز

کالری ریحان در رژیم لاغری

کالری ریحان در رژیم لاغری

این گیاه همچنین اثرات مفیدی بر بهبود کارایی مغز دارد. مصرف مقدار مشخصی ریحان در رژیم غذایی کمک می‌کند تا سطح استرس و افسردگی شما کاهش پیدا کند و توانایی بهتر فکر کردن داشته باشید. همچنین خطرات فراموشی ناشی از افزایش سن را کمتر می‌کند.

پایان بخش

کالری ریحان در واقع ناچیز است اما نمی‌توان از عطر روح انگیز و مزه استثنائی آن در رژیم غذایی به راحتی صرف نظر کرد. اگر علاقه‌ای به رژیم خام خواری ندارید و دوست دارید با دنبال کردن یک رژیم پرپروتئین، به لاغری دلخواهتان برسید، باز هم می‌توانید با اضافه کردن چند برگ ریحان به بشقاب رژیمی‌تان، از هنرنمایی این سبزی تازه لذت ببرید.

منبع: webmd