تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری گریپ فروت چقدر است؟ + روش مصرف در رژیم لاغری

کالری گریپ فروت چقدر است؟ 104Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 104 kcal
چربی: 0.3 g
کربوهیدرات: 26 g
پروتئین: 1.9 g

گریپ فروت از جمله مرکباتی است که مزه متفاوت بین تلخی و ترشی‌اش می‌تواند تا مدتها در حافظه چشایی شما باقی بماند. کالری گریپ فروت در کنار ویتامین‌های ضروری و مواد معدنی مفید، می‌تواند آن را تبدیل به یک انتخاب درست در رژیم لاغری (لینک) شما کند. این میوه منعطف حق انتخاب خوردن به صورت خام، آبمیوه یا همراه با پالپ.

این میوه خوشمزه اولین بار در قرن هجدهم میلادی شناسایی شد حاصل پیوند دو میوه هم خانواده‌اش پوملو (دارابی) و پرتقال است. جالب بدانید که دلیل نامگذاری این میوه، پرورش و شکل خوشه‌ای شبیه به انگور است که باعث شده این میوه به «میوه خوشه‌ای» هم شهرت پیدا کند.

کالری گریپ فروت و سایر فواید دیگر آن

در جدول ابتدای مقاله به شاخص‌های ارزش غذایی گریپ فروت اشاره کرده‌ایم. این میزان در یک عدد از میوه مورد نظر اندازه گیره شده است و در کنار فواید دیگری که در ادامه برایتان خواهیم نوشت، کمک می‌کند خاطره خوبی از دوران رژیم خود داشته باشید.

اگر در رژیم میوه خود به دنبال ترکیبی از میوه‌های برای داشتن پوست سالم و محافظت دربرابر بیماری‌های شایع هستید، این میوه چندمزه انتخاب خوبی خواهد بود. همچنین برای کنترل وزن می‌توانید روی این میوه حساب کنید. ناگفته نماند که کالری گریپ فروت چندان زیاد نیست و البته، منبعی عالی از دونوع ویتامین C و A است.

کالری گریپ فروت و کاهش وزن

تجربه برخی از افراد که رژیم خام خواری یا رژیم سالاد را برای لاغری خود انتخاب کرده‌اند نشان می‌دهد این میوه خوشه‌ای در کاهش وزن معجزه می‌کند. البته در بررسی‌های آزمایشگاهی، پژوهشگران پی بردند که دلایل علمی مستندی دراین مورد وجود ندارد.

باوجود این بررسی‌ها، آن‌ها این حقیقت علمی را هم اضافه کردند که گریپ فروت احتمالاً باعث بهبود فشار خون و سطح چربی (لیپید) محلول در خون می‌شود. اضافه می‌کنیم که چاقی ارتباط نزدیکی با فشار خون بالا و سطح چربی خون دارد.

مطالعات بیشتری هم ثابت می‌کند که مواد مغذی موجود در این میوه اثرات بلندمدت روی کنترل وزن و پیشگیری از چاقی دارد.

فشارخون و سلامت قلب

پایین بودن کالری گریپ فروت و تأثیر آن بر میزان فشار خون، آن را تبدیل به انتخابی منطقی و مفید برای رژیم لاغری کرده است. همچنین نباید از اثر ترکیب فیبر، پتاسیم، لیکوپن، ویتامین C و کولین choline (ویتامین گروه B/ B4) بر سلامت قلب غافل شد.

هرچه شتاب زندگی در عصر مدرن و افزایش مصرف فست پود با ارزش غذایی پایین، بیشتر می‌شود، انجمن قلب آمریکا AHA هم بیش از پیش افراد را به مصرف بیشتر پتاسیم و کم کردن میزان نمک مصرفی در خوراک تشویق می‌کند. گریپ فروت کمک بزرگی به پیشگیری از فشار خون بالا و مشکلات ناشی از آن می‌کند.

کالری گریپ فروت چقدر است؟

گریپ فروت میوه ای مناسب برای کنترل فشار خون است.

انجمن کشاورزی آمریکا USDA اعلام کرد که یک گریپ فروت کوچک 10 سانتی متری وزنی معادل 200 گرم دارد که می‌توانید 278 میلی گرم پتاسیم آن حساب کنید.

در راهنمای 2015-2020 رژیم غذایی در آمریکا پیشنهاد شده است که میزان مصرفی در افراد بزرگسال حدود 4700 گرم از این میوه خوشه‌ای باشد که منبع خوبی از نیاز روزانه به پتاسیم است. درواقع کم بودن کالری گریپ فروت در کنار میزان مناسب پتاسیم، 6% نیاز روزانه فرد به این ماده را تأمین می‌کند.

بین انواع میوه‌ها، گنجاندن گریپ فروت در رژیم دش DASH از جمله پیشنهادهای جدی کارشناسان تغذیه و سلامت است که تأثیر چشمگیری بر کاهش فشار خون می‌گذارد.

سخن پایانی: چگونه کالری گریپ فروت را در رژیم خود بگنجانم؟

برای لذت بردن از این میوه خوشه‌ای می‌توانید یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید:

گوشت میوه را قطعه قطعه و به سالاد وعده ناهار یا شام خود اضافه کنید. اضافه کردن مقداری گردو، پنیر رنده شده و سرکه بالزامیک، یک ماجراجویی رژیمی لذیذ را برایتان رقم می زند!

همچنین کالری میوه و سبزیجات را می‌توانید با مصرف آنها در وعده صبحانه به بدن خود برسانید؛ نصف گریپ فروت برای صبحانه یک شروع مطلوب خواهد بود.

اهل ساختن نوشیدنی‌های نشاط آور خانگی هستید؟ آب میوه گریپ فروت گزینه دلچسبی است. اگر ترش مزگی آن خوشایند نیست کمی با آب پرتقال امتحان کنید.

همچنین کالری گریپ فروت را می‌توانید در رژیم سالاد خود با میزبانی توت فرنگی، آناناس، پرتقال ماندارین (نوعی نارنگی که در ایران شبیه به یافا است) و انگور اضافه کنید. نوش جان!

منبع: medicalnewstoday