تاریخ امروز:مارس 2, 2024

میزان کالری ذرت و پیامدهای زیاده روی مصرف در رژیم غذایی

کالری ذرت چقدر است؟ 99Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 99 kcal
چربی: 1.5 g
کربوهیدرات: 22 g
پروتئین: 3.5 g

گول مزه شیرین ذرت را نخورید! ذرت و همه محصولات مجموعه غلات، برخلاف غذاهای فرآوری شده با آرد سفید، بهترین غذا برای گوارش و محافظ شما دربرابر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دوم هستند. فقط کافی است تا آشنایی بیشتری با کالری ذرت و سایر مواد مغذی آن داشته باشید و رژیم گیاهخواری خود را با دقت و ظرافت بهتری مدیریت کنید.

کالری ذرت و سایر مواد مغذی آن

ذرت سرشار از ویتامین C است و به لطف این آنتی اکسیدان، بدن شما از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد و بیماری‌هایی مثل سرطان و بیماری‌های قلبی در امان می‌ماند.

خوب است بدانید که ذرت زرد، پرطرفدارترین نوع آن، منبع عالی از دو نوع آنتی اکسیدان ویژه به نام کاروتنوئید carotenoids و زآگزانتین zeaxanthin و برای سلامت چشم و پیشگیری از آسیب‌های چشمی منجر به آب مروارید بسیار مفید است.

•• شاید برایتان جالب باشد

رنگ ذرت تأثیر چشمگیری بر میزان کالری ذرت و سایر مواد مغذی آن می‌گذارد. رنگدانه های گیاهی در ترکیب طبیعی مواد شیمیایی گیاهان معروف به فیتونوترینت ها phytonutrients حامل انواع آنتی اکسیدان ها هستند.

البته نوع زرد و سفید رنگ ذرت عمومیت بیشتری در مصارف غذایی دارد اما ذرت آبی یا بنفش در مقایسه با دو رنگ قبلی، آنتی اکسیدان بیشتری را درخود گنجانده است (انواع تیره رنگ ذرت در چیپس و خوراک تاکوی مکزیکی مصرف می‌شود).

کالری ذرت در رنگ های مختلف آن

دو رنگ بنفش و قرمز ذرت برای مصارف غذایی استفاده می شود.

فیبر ذرت و پیشگیری از یبوست

می‌توانید روی میزان فیبر این گیاه حساب ویژه‌ای باز کنید ودر کنار کالری ذرت که عدد قابل توجهی دارد، از آن در رژیم فیبر خود به ویژه زمانی که مبتلا به یبوست در دوران رژیم هستید، استفاده کنید.

خوب است بدانید که بالا بودن میزان فیبر در رژیم غذایی کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری سیر بمانید و سمت خوراکی‌ها نروید. همچنین فیبر موجود در ذرت منبع تغذیه خوبی برای باکتری‌های مفید دستگاه گوارش است که در برابر بروز سرطان روده بزرگ از شما محافظت می‌کند.

اضافه می‌کنیم که ذرت در پیشگیری از دیورتیکولیتیس (التهاب بافت داخلی روده بزرگ) تأثیر چشمگیری دارد و مطالعات زیادی با شرکت مردان نشان داد که مصرف زیاد این گیاه، خطر ابتلا به بیماری التهاب روده‌ای را کمتر می‌کند.

ذرت، میزان ناچیزی ویتامین B، E و K دارد همراه با کمی مواد معدنی مثل منیزیوم و پتاسیم.

زیاده روی در مصرف کالری ذرت و سایر مواد مغذی

ذرت هم مثل سیب زمینی و نخودفرنگی منبع پرنشاسته ای به شمار می‌آید و نباید از قند و کربوهیدرات موجود در آن که باعث افزایش قندخون می‌شود، غافل شد. اگر از انواع رژیم گیاهخواری استقبال می‌کنید و کالری ذرت و ریز مغذی‌های آن برایتان اهمیت دارد، باید عرض کنیم که زیاده روی در مصرف این گیاه هم ممکن است تأثیر رژیم غذایی مورد نظر شما را از بین ببرد.

مهم: افراد مبتلا به دیابت بهتر است با احتیاط بیشتری از ذرت در رژیم غذایی خود استفاده کنند. زیاده روی در مصرف این گیاه مفید، نه تنها مانع جذب کالری ذرت می‌شود، بلکه فرد را در معرض ابتلا به انواع سرطان، مشکلات کبدی، مشکلات ریوی و اختلال در سیستم ایمنی قرار می‌دهد.

همچنین خوب است بدانید که باخیساندن ذرت، جلوی تأثیر ضدمغذی های موجود در آن را می‌گیرید. ضدمغذی ها مانع جذب مواد مغذی به بدن شما می‌شوند.

کالری ذرت را چگونه بسوزانم؟

پایان بخش راهنمای رژیمی ما تأکید بر این نکته مهم است که باتوجه به کالری میوه و سبزی موردنظرخود می‌توانید ورزش مناسب را انتخاب کنید. یک عدد ذرت 99 کیلوکالری دارد و می‌توانید یکی از ورزش‌های زیر را برای سوزاندن این مقدار کالری انتخاب کنید:

  • پیاده روی: 27 دقیقه
  • دویدن: 10 دقیقه
  • دوچرخه سواری: 14 دقیقه

منبع: webmd