تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری یک عدد پیاز متوسط چقدر است؟

کالری یک عدد پیاز چقدر است؟ 41Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 41 kcal
چربی: 0.2 g
کربوهیدرات: 9.5 g
پروتئین: 1.3 g

آنقدر مصرف پیاز در رژیم غذاییمان متداول است که اصلا کسی به کالری آن توجه نمی کند و حتی برایمان عجیب است که تا اینجا آمده اید دنبال کالری سبزیجات و کالری پیاز هستید! احتمالا در رژیم کالری شماری خود بسیار سختگیر هستید و می خواهید مو به مو هرچیزی را که مصرف می کنید، کالری آن را ثبت کنید. اما آیا می دانستید برای سوزاندن کالری حاصل از مصرف یک عدد پیاز متوسط به حدود 11 دقیقه پیاده روی با سرعت متوسط، 4 دقیقه دویدن با سرعت متوسط و 6 دقیقه دوچرخه سواری با سرعت متوسط نیاز دارید؟! البته این محاسبه بدون احتساب کالری است که بدن روزانه نیاز دارد و کالری آن به عنوان کالری مازاد در نظر گرفته شده است. ما اینجا فرض کرده ایم که هرچقدر پیاز می خورید، می خواهید کالری آن را به صورت مستقیم آب کنید!

بله...درست است، همانطور که در جدول بالا می بینید، کالری یک عدد پیاز متوسط حدود 41 است که بیشترین مقدار از این مقدار کالری را کربوهیدرات تشکیل داده است و میزان چربی و پروتئین آن بسیار ناچیز بوده. علاوه بر این ها پیاز حاوی ویتامین C، کلسیم، اسید فولیک و آهن نیز هست.

اما در کل توجه کنید که کالری پیاز در رده کمترین کالری ها قرار دارد و تقریبا مصرف آن به عنوان کالری آزاد محسوب می شود. در ضمن مگر روزانه چقدر پیاز مصرف می کنید که نگران کالری آن باشید؟ خوشمزه که نیست! مانند میوه هم که مصرف ندارد. نهایتا آن را هنگام طبخ غذا یا در کنار کباب میل کنید. پس خوشبختانه باید بگوییم که آنقدر حساسیت روی کالری یک عدد حتی دو یا سه عدد پیاز نداشته باشید و بهتر است تمرکز خود را بر روی سایر مواد غذایی که در طول رژیم کالری شماری مصرف می کنید بگذارید.

راهنمای مصرف پیاز در رژیم غذایی روزانه

راهنمای مصرف پیاز در رژیم غذایی روزانه

علاوه بر کالری کم پیاز، ارزش غذایی آن چگونه است؟

پیاز سرشار از آنتی اکسیدان است و همانطور که می دانید این ماده خواص ضد التهابی داشته و برای پیشگیری از سرطان موثر عمل می کند. حدود 89 درصد پیاز را آب تشکیل می دهد که به همین خاطر است کالری کمی دارد. فیبر موجود در پیاز از نوع فراکتان است که برای تغذیه باکتری های داخل روده به کار می رود. اما نکته اینجاست که این فیبر می تواند برای برخی ناراحتی های گوارشی نیز به همراه بیاورد. به همین علت است که برخی اوقات که پیاز یا کباب کوبیده میل می کنید، ممکن است صبح روز بعد احساس خوشایندی نداشته باشید. ویتامین C موجود در پیاز نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن کاربرد خوبی دارد.

منیع: nutritionix