تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
رژیم آب

دستورالعمل و راهنمای لاغری با رژیم آب + مزایا و معایب

Rate this post

امروزه بسیاری از رژیم ها بین مردم سراسر جهان مرسوم است که بعضی از مردم با اطلاعات و بعضی دیگر بدون اطلاعات به سمت رژیم های مختفی کشیده می شوند، یکی از رژیم های لاغری بسیار مرسوم بین مردم رژیم آب است یا بهتر بگوییم، آب درمانی که بسیار بین عموم رایج است.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

اما سؤال اینجاست؛ آیا این رژیم واقعا باعث لاغری و چربی سوزی شکم می­شود؟، مزیت این رژیم نسبت به دیگر رژیم ها در چیست؟، در ادامه به طور کامل به بررسی رژیم آب یا آب درمانی می­پردازیم.

چرا رژیم آب؟!

افراد ممکن است به دلایل متفاتی تصمیم بگیرند به سراغ رژیم لاغری آب بروند؛ دلایل معنوی، مذهبی یا درمان یک بیماری خاص. این روزها این رژیم به یکی از برنامه های غذایی پرطرفدار در برنامه سلامت طبیعی بدن تبدیل شده است که همراه با مدیتیشن، انجام می دهند.

اگر تصمیم دارید که چنین رژیمی را دنبال کنید مخصوصا به دلایل پزشکی، بهتر است با پزشکی که درمورد رژیم های غذایی خاص اطلاعات دارد، صحبت کنید.

فراموش نکنید وقتی رژیم مورد نظرتان را زیر نظر پزشک انجام میدهد و دستورالعمل درست را دنبال میکنید، نام روند لاغری شما رژیم درمانی با آب می شود.

توجه داشته باشید که رژیم آب یک روش روزه گرفتن درمانی است. پیش از آنکه به برنامه رژیمی مورد نظر ملحق شوید، پزشک، پرونده پزشکی شما را بررسی میکند و لازم است تا معاینه بدنی شوید.

همچنین ناگفته نماند که در طول انجام رژیم، افراد به صورت روزانه زیر نظر هستند و در صورت لزوم، پزشک ممکن است رژیم را متوقف کند. این روند را با روزه گرفتن بدون نظارت مقایسه کنید. تحت نظر بودن در اینچنین رژیم های غذایی خاصی باعث می شود نتیجه موفقیت آمیزی داشته باشد و البته از نظر روانی و جسمی هم اثر مثبتی میگذارد.

ما در زمانه بی نظم، پیچیده، آشفته و محتاجی زندگی میکنیم. چه در حال عبادت باشیم یا مدیتیشن، چه مشاهده، روزه داری یا آواز خواندن، نیاز داریم که از نقش همیشگی خود بیرون بیاییم. جایی بیرون روزهای پرمشغله بدون اینکه خودمان آن را کنترل کنیم./ یک مربی بودایی

چگونگی روند آب درمانی یا رژیم آب

در این رژیم همانطور که از نام ان مشخص هست باید فقط آب مصرف کرد یعنی در طول دوره رژیم نباید مواد دیگری جز آب مصرف کرد و فقط در زمان صبحانه، ناهار و شام باید به مقدار معینی که توسط پزشک معین میشود آب را مصرف نمود، میدانیم آب خاصیت های گوناگونی برای بدن دارد و تقریبا 70 درصد وزن بدن را آب تشکیل می­دهد و زندگی انسان بدون آب در خطر قرار میگیرد، ولی آیا می­توانیم فقط در طول زندگی آب مصرف کنیم و بدن را از مواد مغذی دیگر محروم کنیم؟، پاسخ این سوال و دیگر سوالات را درباره­ کاهش وزن با آب مورد بررسی قرار می­دهیم.

فواید بی نظیر کاهش وزن با آب

"فواید

 • کاهش وزن سریع

مصرف آب به طور مداوم و به مقدار زیاد متابولیسم بدن را به شدت افزایش میدهد و سوخت وساز بدن را افزایش خواهد داد که همین موضوع رژیم آب را به رژیم کاهش وزن سریع نیز معرفی میکند.

 • ازبین رفتن اشتها

وقتی آب به مقدار زیاد در طول شبانه روز مصرف شود خیلی از حجم معده را به خود اختصاص می­دهد و دیگر پیامی از مغز برای احساس گرسنگی دریافت نخواهید کرد و همچنین بدن از ذخایر چربی خود برای ادامه حیات خود استفاده خواهد کرد و در نتیجه کاهش اشتها باعث کاهش توده چربی بدن میشود.

 • حلال مشکلات گوارشی

کمبود آب در بدن موجب اسیب به اندام داخلی و مشکلات گوارشی میشود و عدم مصرف آب به مقدار مجاز باعث نفخ، یبوست و کاهش هضم غذا در معده و روده میشود ولی در این سبک غذایی، بدن از مشکلات گوارشی به طور کامل حفظ می­شود.

 • نیاز برای چربی سوزی

در همه رژیم ها آب رکن اصلی برای چربی سوزی به شمار می­رود ، و عدم مصرف آب روند چربی سوزی را به صفر میرساند و این موضوع در رژیم کاهش وزن با آب چند برآبر اهمیت دارد، از نظر علمی بدن در فرایند چربی سوزی با آب دچار هیدرولیز شدن میشود که در این فرایند بدن دچار چربی سوزی دوبرابر میشود چون مولکول های آب با مولکول های چربی دچار واکنش خواهند شد.

 • شفافیت پوست و مو و بهبود دهنده زخم ها

همانطور که گفته شد بیش از 70 درصد بدن را آب تشکیل میدهد و بخشی از این حجم به سلامت پوست و مو اختصاص پیدا کرده است که می­توان گفت برای سلامت پوست و بهبود زخم هایی که در پوست ایجاد شده است و براق شدن و شادابی و جوانی پوست، آب را حیاتی است. که این موضوع در رژیم آب کاملا رعایت شده است.

رژیم آب چه ضرر هایی به بدن میرساند؟

همانطور که فواید بی نظیر این رژیم گفته شد، این رژیم ضررهایی نیز دارد که می­توان به انها اشاره کرد. درمرحله ی اول میدانیم که مصرف بیش از حد هر ماده غذایی باعث بروز مشکلاتی برای بدن میشود و گاهی هم این مشکلات جبران ناپذیر هستند.

همانطور که گفته شد در طول روند لاغری، فقط باید از آب نوشید و نمی­توان ازمواد مغذی دیگری استفاده کرد. مگر به تشخیص پزشک که همین موضوع باعث نرسیدن به اندازه ویتامین ها و املاح معدنی و مواد مغذی به بدن و ضعف آن می شود. درنتیجه وزنی که از دست میدهیم شامل بیشترین مقدار آب بدن می شود.

رعاین این رژیم در طولانی مدت باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شود و چربی سوزی را به صفر می­رسان. شاید درابتدای این برنامه خیلی سریع به وزن مطلوب و تناسب اندام برسید ولی در پایان با کمی کوتاهی و خارج شدن از فرایند رژیم به سرعت به وزن قبلی و حتی بیشتر باز خواهید گشت که موجب دلسردی میشود.

آیا رژیم لاغری آب بی خطر است؟

همانطور که بالاتر برایتان توضیح دادیم، برای انجام چنین رژیمی باید تحت نظر پزشک باشید تا او بررسی کند که آیا این رژیم برای شما مناسب است یا نه. اگرچه رعایت رژیم لاغری آب مزایای کوتاه و بلندمدت قابل توجهی دارد، ولی افراد زیر باید حتما پیش از شروع رژیم با پزشک مشورت کنند:

 • افرادی که اختلال در غذاخوردن دارند.
 • کمبود وزن دارند.
 • باردار هستند یا شیر میدهند.
 • مشکلات قلبی دارند.
 • مبتلا به دیابت نوع 1 هستند.
 • سردردهای میگرنی کنترل نشده دارند.
 • برنامه های تزریق خون دارند.
 • داروهای خاصی مصرف میکنند.

رژیم آب سرد

برنامه لاغری آب سرد

برنامه لاغری آب سرد

نوعی دیگر از این برنامه لاغری، رژیم آب سرد است. در این نوع برنامه غذایی نیز آب ملاک اصلی وحیاتی قرار می­گیرد ولی چند تفاوت جامع دارد که در ادامه به انها می­پردازیم.

اولین تفاوت اصلی این دو رژیم دراین است که در رژیم آب سرد باید فقط از آب سرد و از آب خنک استفاده کرد وعلت ان این هست که آب سرد نسبت به آب گرم یا آب ولرم وقتی وارد بدن میشود بدن را به چربی سوزی بیشتری وادار می­کند و در نهایت سوخت و ساز را به مراتب بیشتر از آب معمولی بالاتر می­برد که همین موضوع نیز مورد برتری ان نسبت به رژیم آب قرار میگیرد.

دومین و مهم ترین تفاوت اصلی، در این است که در این رژیم هیچگونه محدودیت برای استفاده از مواد غذایی وجود نخواهد داشت و می­توان همراه با این برنامه، یک رژیم متعادل غذایی به دستور پزشک و با استفاده از میزان استاندارد برای شاخص توده بدنی استفاده کرد که همین نیز باعث برتری این رژیم نسبت به رژیم های دیگر میشود.

مزایا

 • چربی سوزی به مراتب بالاتر از نوع معمولی
 • استفاده از انواع مواد غذایی و ویتامین ها و مواد معدنی همراه با آن
 • استفاده همزمان از چند رژیم
 • حفظ توده ی عضلانی و ضعیف نشدن بدن
 • رساندن اکسیژن بیشتر به اندام های داخلی به علت خنک بودن آب
 • کاهش استرس و احساس ضعف کردن

آیا رژیم آب سرد ضرر دارد؟

همانطور که فواید و مزایای رژیم آب سرد و همچنین مقایسه ان با نوع معمولی ذکر شد شاید بگویید، رژیم آب سرد بهترین نوع رژیم است ولی هرنوع رژیمی مزایا و معایب خودش را دارد، برخی از معایب آن عبارتند از:

 • سرد شدن کبد و در نتیجه چرب شدن:

همانطور که می­دانیم طبع کبد گرم هست و اگر بخواهیم با آب سرد کبد را بیشتر از حد مجازسرد کنیم باعث بالارفتن انزیم های کبد و در نتیجه چرب شدن و سیروز کبدی میشود.

 • از بین رفتن تعادل گوارشی

برای برقرار شدن اعمال گوارشی مانند هضم غذا و عدم یبوست و عدم نفخ باید آب معمولی به مقدار مورد نیازبرای هرانسان یعنی 8 لیوان درطول شبانه روز مصرف کرد ولی مصرف بیش از حد آب سرد به علت ماهیت سرد بودن، این تعادل و گردش گوارشی را به­هم می­ریزد وباعث سفت شدن مدفوع و یبوست شدید در رژیم و حتی باعث کلیه درد و گلو درد میشود.

 • مختل کردن عملکرد طبیعی قلب

قلب در هر دقیقه بیش از 100 بار می­تپد ولی با اشامیدن آب سرد چربی سوزی افزایش می­ یابد و در نتیجه ضربان قلب به شدت بالا می­رود و اگر ضربان قلب بدون ورزش و فعالیت بدنی افزایش پیدا کند باعث اسیب به عروق و رگ های قلب می­شود.

رژیم آب سرد یا رژیم آب؟

درکل همانطور که گفته شد هررژیمی مزایا و معایب خودش را دارد و نمی­توان گفت یک رژیم به طور کامل مزایا دارد و یا نمی­توان گفت یک رژیم به طور کامل ضرر دارد ولی طبق مقایسه ی رژیم آب سرد با نوع معمولی و یا مقایسه ی فواید و معایب هریک از انها می­توانید به نتیجه ی مطلوبی دست پیدا کنید و باید تابع دستور پزشک و متخصص تغذیه باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

دستورالعمل قبل از شروع رژیم لاغری آب

هرنوع رژیم محدود و ممنوع کننده ای چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی یک چالش به حساب می آید. بنابراین افراد پیش از شروع رژیم مورد نظر باید موارد زیر را رعایت کنند:

◄ پیش از شروع رژیم خوب غذا بخورید. مخصوصا به سراغ غذاهای پرانرژی بروید.

◄ زمان مناسبی برای استراحت درنظر بگیرید.

◄ اگر حال خوبی ندارید یا خیلی خسته هستید از شروع رژیم خودداری کنید.

◄ از انجام یک سری ورزش ها خودداری کنید.

◄ به تدریج رژیم را شروع کنید؛ مثلا حجم وعده ها را به تدریج کم کنید و دستکم برای مدت یک هفته رژیم گیاهخواری را دنبال کنید.

◄ اگر تابه حال رژیم لاغری آب را انجام نداده اید بهتر است زیر نظر پزشک آن را شروع کنید.

◄ در طول رعایت رژیم باید حتما آب کافی بنوشید و بهتر است این کار را در طول کل روز انجام بدهید. البته نباید در نوشیدن آب هم زیاده روی کنید. چون به جای مفید بودن به ضرر سلامتی تان تمام خواهد شد.

سخن پایانی: بازه زمانی در روند رژیم آب

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که ما تا چه زمانی باید این برنامه غذایی را ادامه دهیم؟؛

در رابطه با دوره ی زمانی رژیم کاملا باید تحت نظر پزشک متخصص تغذیه باشید زیرا رژیم آب یک رژیم کاملا منحصر به فرد و بر خلاف نام ان یک رژیم کاملا مشکلی می­باشد که اگر در اجرای صحیح ان مشکلی پیش بیاید می­تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی افراد ایجاد کند، طولانی بودن بیش از حد آب درمانی باعث خطراتی همچون فقر ویتامین ها در بدن و برگشتن به وزن قبلی در صورت رعایت نکردن رژیم می­شود و همچنین طولانی بودن دوره ی رژیم آب سرد باعث اسیب به اندام های داخلی مانند کبد و قلب خواهد شد.

منبع: thelifeco

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *