تاریخ امروز:مارس 2, 2024
نکاتی در مورد رژیم مایعات

آیا رژیم مایعات برای سلامت فرد مفید است؟ ( راهنمای شرایط پایبندی به رژیم غذای مایع)

Rate this post

اگر نگاهی به اطرافتان بیندازید متوجه می شوید که روز به روز به فهرست انواع رژیم های لاغری در جهان افزوده می شود. رژیم های متنوعی مثل رژیم شیر، رژیم مایعات یا حتی رژیم سیب از جمله بحث برانگیزترین رژیم های غذایی هستند که به دلایل ویژه ای طرفدار پیدا کرده اند.

دانلود اپلیکیشن

تیم سلامت مینت با علم به همین واقعیت، اپلیکیشن مینت را طراحی کرده است تا بتوانید متناسب با هدفی که دارید رژیم غذایی مورد نظر خود را انتخاب و برای کاهش یا افزایش وزن خود برنامه ریزی کنید.

با اپلیکیشن مینت برای تناسب اندام خود یک رژیم غذایی هدفمند داشته باشید.

با اپلیکیشن مینت برای تناسب اندام خود یک رژیم غذایی هدفمند داشته باشید.

اگر قصد دارید از بین رژیم های لاغری به سراغ رژیم مایعات بروید، باید انتظار داشته باشید که بدنتان فقط از مایعات برای تأمین مواد مورد نیاز خود استفاده کند. باید بگوییم چند دلیل وجود دارد که مربی تغذیه شما این رژیم را پیشنهاد داده است؛ یا دچار مشکلات گوارشی هستید یا قرار است به زودی برای عمل کولونوسکوپی ( تشخیص موارد غیرعادی در روده و راست روده و نمونه برداری از پولیپ) آماده شوید.

ما در این مقاله قصد داریم برایتان در مورد رژیم مایعات بیشتر بنویسیم و اینکه چرا پزشکان گاهی این رژیم غذایی را برای بیمار خود تجویز میکنند. همچنین بایدها و نبایدهای خوراکی در این رژیم را بهتر میشناسید.

رژیم مایعات چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

اجازه بدهید ابتدا دلیل روی آوردن به چنین رژیم خاصی را برایتان توضیح بدهیم! پزشک احتمالا به این دلیل فرد را دعوت به رعایت رژیم مایعات کامل میکند چون مشکلاتی در بلعیدن و جویدن غذاهای جامد ( دیسپاژیا  dysphagia ) دارد. احتمالا با این رژیم لازم باشد یک دوره درمانی را سپری کند چون مشکلاتی در گرفتگی مجرای تنفسی با خرده های غذا در زمان غذاخوردن ( آسپیریشن aspiration) دارد.

همچنین دستور رعایت چنین رژیمی در صورتی تجویز می شود که فرد دندان هایش را از دست داده یا زخم هایی در دهان داشته باشد. درواقع با پایبندی به این رژیم، فرصت کافی به ساختار دهان داده می شود تا روند بهبودی و بسته شدن زخم ها را طی کند. مصرف مایعات امکان گیر کردن خرده های غذا لای زخم های دهانی را به صفر می رساند.

از همه مهم تر، نجویدن غذا به فرد کمک میکند تا درصورت تجربه جراحی دهانی یا فک، دچار درد نشود. توجه داشته باشید که ماندن در رژیم مایعات صاف شده در زمانی که دستگاه گوارش عملکرد کندی دارد یا به دلیل بیماری و جراحی دچار آسیب و زخم شده است، کمک میکند تا در روند بهبود، درد کمتری به سراغ او بیاید و مشکلات بیشتری ( مثل انسداد روده) برایش پیش نیاید.

اگر قرار است به زودی تحت عمل جراحی گوارش و روده ها قرار بگیرید احتمالا رژیم مایعات سه روزه پیش از جراحی برایتان تجویز می شود. با تجویز این رژیم قرار است پزشک و جراح شما مطمئن شود هیچ غذای هضم نشده ای در دستگاه گوارش شما باقی نمی ماند تا تأثیر منفی بر روند جراحی و بهبود شما داشته باشد.

درصورت جراحی با بیهوشی عمومی، لازم است رژیم مایعات را جزو برنامه پیش از عمل خود قرار دهید!

درصورت جراحی با بیهوشی عمومی، لازم است رژیم مایعات را جزو برنامه پیش از عمل خود قرار دهید!

همچنین ناگفته نماند اگر تصمیم پزشک به بیهوشی عمومی (کامل) شما در جراحی باشد، لازم است این رژیم آبکی را رعایت کنید. چنین رژیمی خطر خفگی یا استفراغ را در زمان بیهوشی و از کار افتادن عضلات دستگاه گوارش کمتر میکند.

رژیم غذاهای مایع چگونه کار میکند؟

در این رژیم غذایی لازم است کاملا به غذاهای آبکی روی بیاورید نه غذاهای جامد؛ شیر، آبمیوه، شیک و اسموتی از جمله آنهاست. همچنین پزشک ممکن است اجازه خوردن غذاهایی مثل ماست و میوه های له شده بدون ذرات درشت و جامد را برایتان تجویز کند.

این رژیم هم مثل رژیم سم زدایی با گزینه های محدودی قرار است تنظیم شود. بنابراین بدن دچار محرومیت از دریافت مواد مغذی و کالری کافی در روز می شود. در چنین وضعیتی، پزشک دستوراتی را برایتان تجویز میکند که باید حتما آنها را برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدنتان دنبال کنید.

توجه داشته باشید اگر حساسیت خاصی به بعضی غذاها یا محدودیت رژیمی دارید، لازم است حتما زیر نظر کارشناس تغذیه یا پزشک گوارش، رژیم غذایی مایعات را رعایت کنید.

مدت زمان پایبندی به رژیم مایعات چقدر است؟

این رژیم فقط برای مدت محدود و مشخصی برنامه ریزی می شود تا بتوانید با سپری کردن آن، دوباره به یک رژیم غذایی عادی برگردید. خیلی به ندرت برای بیش از دو هفته تجویز می شود.

رژیم مایعات یک روزه از جمله انواع این رژیم است که زیر نظر پزشک برای فرد تجویز می شود.

ناگفته نماند موارد استثا برای رعایت رژیم در بلند مدت شامل آن دسته از افرادی می شود که آماده جراحی کاهش وزن bariatric میشوند یا دوران بهبودی از شکستگی فک را میگذرانند. همچنین افرادی که از این رژیم برای مدیریت شرایط بحرانی بیماری های جدی مثل التهاب روده کمک می گیرند لازم است مدت زمان بیشتری را با مایعات سرکنند.

بااین اوصاف اگر برنامه رژیم مایعات شما، بیش از سه روز را شامل می شود حتما باید زیر نظر پزشک باشید تا برای محدودیت های غذایی و مواد مغذی شما برنامه ریزی درستی انجام بدهد.

مواد غذایی مناسب در رژیم غذاهای مایع کدام اند؟

آن دسته از افرادی که طرفدار نوشیدنی و مایعات هستند میتوانند از این رژیم غذایی لذت ببرند. ناگفته نماند که یکی از انواع رژیم های دیتوکس نیز شامل همین رژیم غذایی می شود. در کنار مایعات همچنین میتوانید بسیاری از غذاهای جامد را له کنید، خرد کنید و در رژیمتان بگنجانید؛ میوه ها، سبزی ها، پنیر و حتی گوشت در این رژیم جا دارند تا مواد مغذی لازم را به بدن برسانند.

سخن پایانی

اصل در رعایت هر رژیم غذایی ، چه رژیم لاغری باشد و چه رژیم افزایش وزن، حفظ تناسب اندام و تندرستی است. فرقی نمیکند که مایل باشید با رژیم پرپروتئین به هدفتان برسید یا با رژیم کم کالری یا با رژیم غذاهای مایع کامل. در هر صورت لازم است یک سری اصول را برای گرفتن نتیجه درست در نظر بگیرید.

رژیم مایعات از جمله رژیم های غذایی خاصی است که بیشتر با هدف درمان و بهبودی پس از جراحی های مربوط به گوارش و دهان تجویز می شود. به دلیل اینکه ممکن است بدن از بخش زیادی از مواد مغذی محروم شود، لازم است حتما این رژیم را زیر نظر کارشناس تغذیه یا پزشک متخصص رعایت کنید.

منبع: verywellhealth

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *