تاریخ امروز:می 23, 2024
ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود؟

ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود؟( بررسی یک باور رایج)

Rate this post

تصمیمی کاملا رایج و احتمالا عادی! افراد زیادی را حتما سراغ دارید که ادعا میکنند با نخوردن یکی از وعده های غذایی اصلی لاغر شده اند. سؤال مهم اینجاست، جدای از نخوردن وعده های صبحانه یا ناهار، ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود؟ پاسخ به این سؤال واقعا برای روشن تر شدن مسیر سلامتی و رژیمی شما مهم است و پیشنهاد می دهیم برای خواندن این مقاله پنج دقیقه وقت کنار بگذارید.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود؟

به طور کلی نخوردن وعده های غذایی برای سلامت تان مشکل ساز می شود و حتی ممکن است خطر افزایش وزن ناشی از کمبود مواد مغذی را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این نخوردن شام هم به اندازه نادیده گرفتن وعده صبحانه و ناهار برای سلامت شما مضر است.

این اصل مهم را فراموش نکنید که

وقتی قصد کاهش وزن سالم را دارید نباید به گفته ها و شنیده های افراد کم اطلاع توجه کنید. بله، شام قطعا یک وعده غذایی ضروری در رژیم غذایی روزانه شماست. چون به شما این اطمینان را میدهد که مواد مورد نیاز بدن را به اندازه کافی تامین میکنید. البته اینکه گاهی اوقات شام نخورید مشکلی ایجاد نمیکند ولی تکرار مداوم آن خطرناک است. با خوردن یک غذای سبک جلوی این تکرار آسیب رسان را میتوانید بگیرید. خوردن اندک بهتر از اصلا نخوردن است!

در یک مطالعه منتشر شده در نشریه متابولیسم و غدد شناسی انجمن غدد پژوهشگران بیان کردند که خوردن صبحانه مفصل و شام سبک به تناسب اندام شما کمک میکند. همچنین مانع چاقی و قند خون بالا می شود.

عوارض نخوردن شام برای کاهش وزن

برای بسیاری هنوز هم جای سؤال دارد که ایا نخوردن شام باعث لاغری شکم می شود. این باور حالا تبدیل به یک باور عمومی شده است. درحالیکه اگر بدن سالمی میخواهید لازم است پاسخ منطقی به این سؤال پرتکرار بدهید.

احتمالا شنیدین که میگن مثل یه شاه صبحونه بخور و مثل یک فقیر، شام. دقت کنین که داشتن یه رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی خیلی مهم تر از جواب به آیا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود، به حساب میاد. پس درمورد توصیه های مرسوم برای کاهش وزن اصولی با یک رژیم غذایی غیراصولی نیاز به تجدید نظر دارین و باید مراقب کالری گیری روزانه تون باشین. نادیده گرفتن کالری گیری مورد نیاز روزانه مخصوصا وعده شام، اشتباهیه که خیلی از افراد مرتکب میشن و کاملا برای سلامتی مضره.// متخصص تغذیه

کاهش انرژی روزانه

بله این مورد واضح است. کاهش کالری یعنی بدن سوخت کمی برای فعالیت دارد. هرچه کالری کمتری به بدن برسانید، احساس خستگی بیشتری میکنید.

اختلال در عملکرد هورمون های گرسنگی و سیری

وقتی هورمون لیپتین (هورمون سیری) ترشح می شود یعنی توقف غذا خوردن و سیر شدن. برعکس هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) خبر از گرسنه شدن شما میدهد. اگر نشانه های گرسنگی و سیری را نادیده بگیرید، عملکرد این دو هورمون هم مختل می شود.

میل زیاد و شدید به قند و کربوهیدرات ساده

تاثیر شام نخوردن برای لاغری شکم با میل شدید به خوردن قند و کربوهیدرات ساده خود را نشان می دهد.

تاثیر شام نخوردن برای لاغری شکم با میل شدید به خوردن قند و کربوهیدرات ساده خود را نشان می دهد.

یکی از تبعات نخوردن وعده های اصلی و اختلال در عملکرد هورمون های سیری و گرسنگی، اشتهای زیاد و افت قند خون است. ابتدا به سراغ خوردن قند فراوان و کربوهیدرات ساده می روید چون هردو فورا انرژی از دست رفته شما را برمیگردانند. این وضعیت بدن شما را به دریافت کمترین ها راضی میکند.

ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود: مشکلات گوارشی

شام نخوردن باعث حالت تهوع، اسهال و حتی یبوست می شود. تصمیم با خود شماست؛ یبوست ناشی از رژیم لاغری یا یبوست ناشی از مشکلات گوارشی؟! این کار، شما را در چرخه معیوب نخوردن وعده های اصلی و سپس پرخوری گرفتار میکند.

افزایش خطر اختلالات غذاخوردن

افرادی که رژیم غذایی سالم با وعده های غذایی منظم ندارند بیشتر از دیگران دچاراختلالات غذا خوردن می شوند؛ آنورکسی (لاغری شدید)، بولیمیا (لاغری عصبی) و حتی ارتورکسیا (وسواس ناسالم برای غذاخوردن) از جمله مهم ترین این اختلالات است.

تاثیر بر چرخه خواب

در پاسخ به ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود باید هشدار بدهیم که این رفتار اشتباه الگوی خواب شما را به هم میریزد و درنهایت دچار کمبود خواب خواهید شد. کمبود خواب اثرات جدی بر سیستم ایمنی، خلق و خو، انرژی و سوخت و ساز بدن شما میگذارد.

احتمال تجربه اضطراب

نخوردن شام در ساعت مشخص کاری میکند تا به غذا خوردن دیر وقت عادت پیدا کنید. این عادت بیشتر اوقات به صورت میل به خوردن هله هوله خود را نشان میدهد. علاوه بر این، آن دسته از افرادی که هنوز نمیدانند ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود، بهتر است بدانند که هله هوله باعث افزایش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می شود. هرچه این هورمون بیشتر ترشح شود، سلامت روانی فرد هم بیشتر در معرض خطر قرار میگیرد.

سخن پایانی

انتخاب روش های طبیعی برای لاغر شدن شامل نخوردن وعده های غذایی اصلی نمی شود. بنابراین در پاسخ به آن دسته از افرادی که میپرسند ایا شام نخوردن باعث لاغری شکم می شود باید تاکید کنیم که نخوردن شام و هریک از وعده های غذایی دیگر با خطراتی جدی مثل افزایش وزن، افت قند خون و میل به خوردن شیرینی و کربوهیدرات ساده زیاد، بدخوابی و کمبود خواب و مشکلات روحی همراه است.

منبع: healthshots

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *