تاریخ امروز:ژوئن 26, 2022

کالری کوکو سیب زمینی چقدر است؟ + راهنمای ارزش غذایی

کالری کوکو سیب زمینی چقدر است؟ 130Kcal
مقدار: 1 برش مثلثی
کالری: 130 kcal
چربی: 8.3 g
کربوهیدرات: 11 g
پروتئین: 3.1 g
میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

روش های پخت کوکو سیب زمینی آنقدر متنوع، خوردنی و در مواردی سالم است که خیلی از اوقات اصلا متوجه کالری کوکو سیب زمینی نخواهید شد و حتی با اشتهای بیشتری آن را جدای از کالری غذاهای ایرانی قرار میدهید و نوش جان می کنید.

این غذا از خانواده کوکوها، اگرچه همیشه به روش خواباندن در روغن طبخ می شود، ولی وقتی پای رژیم لاغری به میان می آید روش پخت آن هم با تفاوت هایی جزئی ولی مهم همراه است. راهنمای امروز در مورد کالری کوکو سیب زمینی رژیمی را با هم میخوانیم.

کالری کوکو سیب زمینی، ریزمغذی ها و درشت مغذی های آن

لازم است به خاطر بسپارید که کالری کوکو سیب زمینی در مقایسه با کالری انواع دیگر کوکوها زیاد است. اما این به معنای پرخطر بودن آن در رژیم های غذایی شما نیست. شما با غذایی سرشار از انواع ریزمغذی ها روبه رو هستید و در کنار درشت مغذی های قابل توجه موجود در کوکو سیب زمینی، نقش پررنگ ویتامین ها و مواد معدنی به خوبی حس میشود.

♦♦ آب: 82/52 گرم

♦♦ فیبر: 09/2 گرم

♦♦ قند: 34/0 گرم

♦♦ کلسترول: 79/102 گرم

♦♦ ویتامین A: 88/108 میکروگرم

♦♦ ویتامین D: 56/0 میکروگرم

♦♦ ویتامین E: 72/1 میلی گرم

♦♦ ویتامین K: 70/222 میگروگرم

♦♦ ویتامین C: 47/14 میلی گرم

♦♦ ویتامین B1 ( تیامین): 07/0 میلی گرم

♦♦ ویتامین B2 ( ریبوفلاوین): 15/0 میلی گرم

♦♦ ویتامین B3 ( نیاسین): 27/1 میلی گرم

♦♦ ویتامین B4 ( کولین): 50/83 میلی گرم

♦♦ ویتامین B5 ( پانتوتنیک اسید): 74/0 میلی گرم

♦♦ ویتامین B6: 18/0 میلی گرم

♦♦ ویتامین B9 ( فولات): 69/26 میکروگرم

♦♦ ویتامین B12: 25/0 میلی گرم

♦♦ کلسیم: 90/43 میلی گرم

♦♦ آهن: 68/1 میلی گرم

♦♦ منیزیم: 46/23 میلی گرم

♦♦ فسفر: 78/114 میلی گرم

♦♦ پتاسیم: 53/359 میلی گرم

♦♦ سدیم: 04/1278 میلی گرم

♦♦ روی: 73/0 میلی گرم

♦♦ مس: 09/0 میلی گرم

♦♦ منگنز: 14/0 میلی گرم

♦♦ سلنیم: 62/8 میکروگرم

نقش کالری سیب زمینی در کالری کوکو سیب زمینی

در کنجکاوی های بعدی رژیم بدنسازی خواهر، برادر یا دوست بدنسازتان دقت کنید که وقتی نوبت به رژیم کالری شمار می رسد، سیب زمینی چه نقشی دارد! ما همینجا عرض میکنیم که سیب زمینی به دلیل دارا بودن کربوهیدرات از نوع پیچیده، پادشاه رژیم های بدنسازی به شمار می رود.

کالری کوکو سیب زمینی

کالری کوکو سیب زمینی را با پختن در تابه رژیمی کنترل کنید.

اما منظور از کربوهیدرات پیچیده و ساده چیست؟ مولکول های قند کربوهیدرات پیچیده طولانی است، بدن برای تأمین انرژی خود نیاز به هضم این قند دارد. حالا هرچه این مولکول ها پیچیده باشند فرایند آزاد سازی گلوکز کندتر می شود و در نتیجه فرد در بازه زمانی طولانی تری احساس گرسنگی خواهد کرد.

بااین اوصاف اکنون دانستید که در کنار سیربودن طولانی مدت، سیب زمینی از جمله منابع غنی از پتاسیم، فیبر و ویتامین های گروه B به شمار می رود. پس افرادی که رژیم های غذایی جدی و استاندارد را دنبال میکنند، مثل بدنسازها، همیشه جای ویژه ای برای سیب زمینی در نظر میگیرند.

اما اگر بخواهیم به میزان کالری کوکو سیب زمینی اشاره کنیم، اگر سیب زمینی را به صورت کبابی یا تنوری میل کنید بدون شک کالری دریافتی شما چندان زیاد نخواهد بود. اما افزودن روغن یا انواع سس به آن، کاری میکند تا پنبه های شما رشته شود!

ارزش غذایی سیب زمینی

از آنجا که سیب زمینی از جمله پرمصرف ترین مواد غذایی در سفره ما ایرانی ها به شمار می رود، گنجاندن آن در رژیم لاغری هیچ محدودیتی ندارد. خوشبختانه خواص بالای این ماده به دلیل دسترسی آسان همیشه برای بدن محفوظ است.

کنترل وزن

به دلیل وجود دو ترکیب کربوهیدرات و فیبر، این ماده غذایی گزینه ای عالی برای رژیم های لاغری به شمار می رود. فرایند هضم و جذب کربوهیدرات ( کربوهیدرات موجود در سیب زمینی از نوع پیچیده است) و فیبر به شکلی است که شما در بلند مدت سیر خواهید بود و همین نکته، تمایل و اشتهای شما را برای بیشتر خوردن و حتی ریزه خواری کم میکند.

برجسته

بهتر است به جای انتخاب رژیم سیب زمینی برای کنترل وزن و لاغری، سیب زمینی را در بشقاب رژیمی خود به روش های خلاقانه بگنجانید!

بهبود خواب

پتاسیم موجود در سیب زمینی فرایند خوابیدن را برایتان خوشایند میکند.

کاهش کلسترول خون

به دلیل وجود فیبر محلول در پوست سیب زمینی، شما میتوانید روی این ماده غذایی برای کاهش کلسترول بد خونتان حساب کنید. البته توصیه میشود پوست سیب زمینی را همراه با آن میل کنید چون فیبر اصلی در پوست سیب زمینی وجود دارد.

سخن پایانی

پس از آشنایی با خواص چشمگیر سیب زمینی و ریزمغذی های ارزشمند موجود در این ماده غذایی پرمصرف، مدیریت کالری سیب زمینی چندان سخت نخواهد بود. یک بار دیگر یادآوری میکنیم که از فیبر و کربوهیدرات موجود در آن غافل نمانید و اگر میخواهید ارزش واقعی سیب زمینی را درک کنید حتما کوکوی سیب زمینی خود را در فر، پلوپز یا تابه رژیمی آماده کنید.

منبع: mintfit، fda