تاریخ امروز:آگوست 13, 2022
نکاتی درمورد رژیم آبمیوه

فواید و مضرات رژیم آبمیوه کدام اند؟( راهنمای انتخاب رژیم آب میوه برای لاغری)

Rate this post

رژیم آبمیوه که به رژیم پاکسازی هم معروف است به عنوان زیرمجموعه رژیم دیتوکس شناخته می شود. جالب است بدانید که بسیاری از افراد مشهور این رژیم پاکسازی را انتخاب میکنند. اما سؤال اینجاست، رژیم آب میوه جواب می دهد؟

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

باید خدمت شما عرض کنیم که این رژیم لاغری که شامل ترکیبی از انواع متنوع سبزی و میوه ها و همچنین مکمل های ویتامینی می شود، به نظر یک رژیم کارساز است. اما اجازه بدهید با شتاب از کنار این موضوع رد نشویم و ببینیم چه نکاتی درمورد رژیم آب میوه هست که لازم است آنها را درنظر بگیریم.

آیا رژیم آبمیوه برای من مناسب است؟

نوشیدنی ها تاحدودی سالم هستند. وقتی خانواده ای از آب میوه و سبزی های مورد علاقه تان را با هم مخلوط میکنید، دنیای بی کرانی از ویتامین ها، مواد معدنی و انواع آنتی اکسیدان ها را به بدنتان سرازیر می شود.

اگر بخواهیم مثال بزنیم، پرتقال از جمله میوه هایی است که به دلیل فراوانی ویتامین C طرفداران زیادی دارد و حتما در رژیم آب میوه اضافه می شود. بنابراین اگر قصد افزایش دریافتی این ماده مغذی را داشته باشید بدون شک به سراغ پرتقال می روید.

انبه نیروگاه ویتامین B6 و اسفناج یک سبزی بسیار کم کالری است که آن را به عنوان منبع خوبی از فیبر رژیمی، پروتئین و ویتامین A، C و E هم می شناسند. امتحان کنید! انبه و اسفناج را هم به خانواده آبمیوه ای تان اضافه کنید تا از منبع عالی ویتامین های مورد نظر بیشتر بهره مند شوید.

کارشناسان تغذیه عموما توصیه میکنند که گنجاندن آب میوه ها در رژیم غذایی کسانی که معمولا میوه و سبزی کافی نمیخورند و رژیم غذایی خلوتی دارند، یک روش خوب برای تأمین مواد مغذی و مورد نیاز بدن است. حالا ما میخواهیم در ادامه به بخش های پرداخته نشده به این رژیم غذایی خاص هم بپردازیم. مخصوصا اگر تصمیم دارید رژیم آبمیوه را برای کاهش وزن خود انتخاب کنید.

فواید رژیم آب میوه برای کاهش وزن

بسیاری از طرفداران رژیم آبمیوه این رژیم را به مدت سه، پنج یا حتی ده روز دنبال میکنند. اگر چندین روز آب میوه و سبزی ها را میل کنید، احتمالا از مجموعه ای فواید خوراکی آن بهره مند می شوید که در حالت عادی معمولا آنها را مصرف نمی کنید.

افزایش انگیزه

در رژیم آب میوه میتوانید کمترین میزان کالری را دریافت کنید.

در رژیم آب میوه میتوانید کمترین میزان کالری را دریافت کنید.

اول اینکه کاهش وزن شما با آب است. وقتی مصرف نشاسته را کم میکنید، بدن شما وزن آب موجود در بدنتان را کاهش میدهد. این کاهش یعنی کم شدن مقیاس و انگیزه بیشتر برای ادامه دادن رژیم.

دلیل برای کم خوردن

کاهش دریافتی مواد غذایی باعث کاهش کالری و روی آوردن به خوردن غذای کمتر می شود. با این روش، وقتی بخواهید دوباره به یک رژیم غذایی برگردید که شامل همه مواد غذایی می شود، کمتر غذا میخورید.

بهبود گوارش با رژیم آبمیوه

و در پایان، رژیم آب میوه باعث بهبود سلامت گوارش و حتی افزایش حال عمومی خوبتان می شود. در یک مطالعه مشخص شد که دنبال کردن یک رژیم سه روزه آبمیوه باعث تغییر میکروبایوتای ( مجموعه میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها) روده مرتبط با کاهش وزن و همچنین احساس رضایتمندی بیشتر فرد می شود. این حال خوب تا دو هفته پس از کنار گذاشتن رژیم آبمیوه هم ادامه دارد.

مضرات رژیم آب میوه کدام اند؟

با وجود فوایدی که بالاتر برایتان توضیح دادیم، چرا هنوز هم بسیاری از افراد برای دنبال کردن رژیم آبمیوه باخودشان کلنجار می روند؟ دلایل زیادی وجود دارد که با هم می خوانیم:

انکار به خوردن غذا

توجه داشته باشید که این نوع رژیم ها که از نوع رژیم کم کالری هستند، قواعد ساده ای دارند و همچنین شما را از لطف خوردن غذا محروم میکنند. درواقع اینکه کالری مورد نیاز بدنتان را به جای غذاخوردن با نوشیدن تأمین کنید چندان خوشحال کننده نیست. بنابراین رعایت آن در طولانی مدت حس خوبی به افراد نمی دهد.

از طرف دیگر، انکار به خوردن غذا میزان استرس شما را افزایش می دهد. فراموش نکنید که استرس رژیمی میتواند شما را به سمت پرخوری و درنهایت ایجاد حس بد درمورد بدنتان ببرد.

رژیم آبمیوه و قند فراوان

البته بستگی به انتخاب خودتان دارد که چه میوه هایی را اضافه کنید ولی درهرصورت با حجم زیادی فروکتوز (قند میوه) روبه رو خواهید شد. حتی اگر قند افزوده را برای آبمیوه تان درنظر نگیرید، بسیاری از میوه های شیرین سطح بالای فروکتوز در بافت خود دارند.

با جداکردن فروکتوز از فیبر که در گوشت میوه وجود دارد، قند با سرعت بیشتری هضم می شود و زودتر گرسنه می شوید. آیا این مطابق با چشم انداز شما برای لاغرشدن است؟ از طرف دیگر مصرف قند بیش از اندازه ممکن است خطر مقاومت انسولین را در بدنتان افزایش بدهد و درنهایت مبتلا به دیابت نوع 2 و چاقی شوید.

کالری بالا

رژیم آب میوه در یک وعده غذایی ممکن است تأثیر منفی بر وزن شما داشته باشد.

رژیم آب میوه در یک وعده غذایی ممکن است تأثیر منفی بر وزن شما داشته باشد.

احتمالا درحال تصور خوردن میوه در یک لیوان هستید و فکر میکنید کالری آن کمتر از خوردن در بشقاب است! به هرحال کالری آبمیوه وقتی مرتب بنوشید روند صعودی عجیبی پیدا میکند.

اگر قصد دارید که رژیم آبمیوه را به عنوان وعده غذایی درنظر بگیرید، شکل منطقی این است که در حالت مایع، بین 400-500 کالری دریافت کنید. درحالیکه بسیاری از افراد نوشیدنی ها را به عنوان بخشی از وعده غذایی اصلی یا میان وعده خود درنظر میگیرند. بنابراین این حجم از کالری شما را از هدفتان دور میکند.

غذاهای کامل کمتر

وقتی همه میوه و سبزی ها را یکجا میل میکنید، همه مزیت های مربوط به فیبر موجود در آنها را یکجا دریافت میکنید. و ازآنجاییکه خوردن میوه و سبزی های کامل معمولا زمان بیشتری می گیرد، ممکن است در هروعده میل کردن، کالری کمتری مصرف کنید.

بااین اوصاف اگر همه یا تقریبا همه این منابع غذایی را به شکل آبمیوه مصرف کنید، فیبر موجود در آن را از دست می دهید با درنظر گرفتن خطر افزایش میزان کالری گیری روزانه خود براساس رژیم کالری شماری.

سخن ما با شما

آبمیوه شاید به کاهش وزن کمک کند ولی نمیتوان روی آن به عنوان یک برنامه غذایی پایدار برای همه حساب کرد. بنابراین توصیه میکنیم پیش از دنبال کردن رژیم آبمیوه، میزان مواد مغذی موجود در مجموعه میوه و سبزی های مورد نظرتان را ازریابی کنید.

منبع: verywellfit

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.