تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری کدو سبز چقدر است؟ آیا کدو سبز در لاغری موثر است؟

کالری کدو سبز چقدر است؟ 30Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 30 kcal
چربی: 0.7 g
کربوهیدرات: 5.4 g
پروتئین: 2.3 g

کدو سبز شگفت انگیز از جمله خوش اخلاق‌ترین سبزیجات باغچه‌ای است که کشت و برداشت آن هیچ دردسری ندارد و البته که یکی از خوشمزه و آسان پخت ترین سبزیجات آشپزخانه‌ای هم است. پوست نازک و شکننده آن در کنار مزه شیرین و ملایمی که دارد کاری می‌کند تا برای دریافت کالری کدو سبز، چندان به فکرکردن نیاز نداشته باشید.

اگر هنوز اهمیت چندانی به این میوه خوش اندام و رنگ نداده‌اید باید خدمت شما عرض کنیم که بسیاری از طرفداران رژیم گیاهخواری از کدو سبز به عنوان یکی از پایه‌های اصلی بشقاب رژیمی خود لذت می‌برند.

جالب است بدانید که کدو سبز روابط فامیلی نزدیکی با هندوانه دارد و همچنین در خانواده کدوئیان و در جایگاه کدوی تابستانی قرار می‌گیرد.

بااینکه در ابتدای مقاله از واژه سبزی برای کدو سبز استفاده کردیم ولی یادآوری می‌کنیم که کدوی تابستانی، میوه است. اگرچه در رده بندی کالری سبزی ممکن است درنظر گرفته شود و بسیاری از عاشقان رژیم سبزیجات به چشم سبزی، دوستش دارند ولی از نظر گیاه شناسی، میوه است.

کالری کدو سبز و سایر فواید آن

همانطور که در جدول ابتدای مقاله می‌خوانید، کالری کدو سبز عدد قابل توجهی نیست. اما فواید و ارزش غذایی آن به اندازه کافی می‌تواند توجه هر علاقه مند به رژیم لاغری جلب کند.

کدو سبز: سرشار از آنتی اکسیدان

کالری کدو سبز چقدر است؟

در رژیم گیاهخواری خود از کدو سبز غافل نشوید.

آنتی اکسیدان ها از جمله مفیدترین ترکیبات گیاهی هستند که از بدن شما دربرابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. از جمله آنتی اکسیدان های موجود در کدو سبز باید به کاروتنوئیدهایی مثل لوتئین، زکسانتین و بتاکاروتن اشاره کنیم در حقیقت در این میوه، فرمانروایی می‌کنند!

این آنتی اکسیدانها احتمالاً برای چشمها، پوست و قلب شما مفید هستند و همچنین از بدن فرد در برابر انواع سرطان مثل سرطان پروستات تاحدودی محافظت می‌کنند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پوست کدو سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. همچنین کدو سبز با پوست زردرنگ ممکن است بیش از کدو سبز معمولی، آنتی اکسیدان داشته باشد.

کدو سبز و بهبود دستگاه گوارش

این میوه احتمالاً اثرات مفیدی بر دستگاه گوارش دارد. اگر به عنوان یک پیش غذا به آن نگاه کنیم، باعث نرمی روده‌ها می‌شود و همین فرایند، باعث دفع آسان و کاهش ابتلا به یبوست می‌شود. بنابراین اگر دچار یبوست در رژیم غذایی خود شده‌اید باید عرض کنیم که فیبرمحلول و غیرمحلول در آب کدو، به کمک شما خواهد آمد. فیبر غیرقابل حل در آب باعث بیشتر شدن حجم مدفوع و بهتر شدن حرکات غذا در روده‌های شما می‌شود.

خوردن کدو سبز در کنار نوشیدن آب و مایعات کافی خطر ابتلا به یبوست را بسیار کاهش می‌دهد.

کالری کدو سبز و کاهش وزن

اگر به طور مرتب از این میوه در رژیم لاغری‌تان استفاده کنید، احتمالاً باعث کاهش وزن می‌شود. حجم بالای آب و کم بودن کالری کدو سبز آن را به یکی از سیرکننده‌های مفید تبدیل کرده است.

باوجود فیبر در کدوی تابستانی، شما کمتر احساس گرسنگی خواهید داشت و اشتهای شما در طول روز حفظ می‌شود. در مطالعات زیادی هم به نقش میوه و سبزیجات در کاهش وزن و کندبودن افزایش وزن در یک دوره زمانی مشخص اشاره کرده است.

همچنین اضافه می‌کنیم که سبزیجات سبز یا زرد غیرنشاسته ای با مواد مغذی مثل کدو سبز تأثیر چشمگیری بر کاهش وزن می‌گذارند.

کالری کدو سبز را چطور بسوزانم؟

حتی اگر حجم کدو سبز مصرفی‌تان را در بشقاب رژیمی بیشتر کنید باز هم جای نگرانی نیست و می‌توانید با انجام ورزش‌های زیر، کالری کدو سبز را به بهترین شکل ممکن بسوزانید:

دویدن: 3 دقیقه

پیاده روی: 3 دقیقه

دوچرخه سواری: 4 دقیقه

منبع: healthline، nutritionix