تاریخ امروز:مارس 2, 2024

میزان کالری شلغم و نقش آن در استحکام استخوان و ماهیچه ها چقدر است؟

کالری شلغم چقدر است؟ 22Kcal
مقدار: 100 گرم
کالری: 22 kcal
چربی: 0.1 g
کربوهیدرات: 5.1 g
پروتئین: 0.7 g

آخرین مرتبه‌ای که شلغم میل کردید کی بود؟! اصلاً میلی برای خوردنش داشتید و واقعاً می‌خواستید از کالری شلغم در رژیم گیاهخواری خود باخبر باشید؟ به پرسش اول برمیگردیم؛ هرگز این میوه را دوست نداشته‌اید؟! ما کاملاً به شما حق می‌دهیم. اگر بخواهیم از نظر مزه، شلغم را با اقوام دورش گل کلم، کلم برگ و آروگولا (یا شابانک؛ نوعی سبزی پرخاصیت) مقایسه کنیم، احتمالاً طرفدار کمی خواهد داشت.

شاید بد نباشد برای اولین و آخرین تجربه هم که شده، یک بار این راهنمای کوتاه و مفید در مورد شلغم را بخوانید تا ارزش غذایی آن در کنار کالری شلغم شما را شگفت زده کند.

شلغم را از جمله قدیمی و سخت‌ترین سبزیجات می‌دانند. شاید برایتان جالب باشد که این سبزی نوعی گیاه وحشی در دشت‌های سیبری بود که دایناسورها در پرسه زنی‌های از سر گرسنگی‌شان، با آن روبه رو می‌شدند. درواقع، شلغم خیلی زود تبدیل به غذایی معتبر بین فقرا و حیوانات اهلی مزرعه شد.

در ناشناس ماندن شلغم همین بس که هنوز هم بسیاری از مردم نه تنها حتی یک بار هم مزه‌اش، چشایی‌شان را بازی نداده است بلکه چنین گیاهی را اصلا نمی‌شناسند. ناگفته نماند، این میوه معمولاً با کلم و سبزی دیگری شبیه به شلغم به اسم روتاباگا rutabaga اشتباه گرفته می‌شود.

کالری شلغم، یک سبزی باستانی

کالری شلغم و روش مصرف آن

شلغم با وجود خواص بی نظیری که دارد، گیاهی کمتر شناخته شده است.

شلغم نوعی سبزی از خانواده براسیکاسی Brassicacae از گیاه خردل و بهترین فصل برداشت آن سبزی بهار و پاییز است. اگر هنوز با شلغم غریبگی می‌کنید باید خدمت شما عرض کنیم که گیاهی به رنگ بنفش ملایم در قسمت بالا و سفید در بخش پایینی است. ناگفته نماند که بیش از سی نوع شلغم هست که شکل و رنگ متفاوتی دارند؛ تعدادی تقریباً هم مزه هویج (کمی شیرین) هستند و انواع دیگر مزه‌ای نزدیک به طعم سیب زمینی دارند.

اگر بخواهیم در مورد کالری شلغم و سایر مواد مغذی آن بنویسیم باید اضافه کنیم که خود میوه و برگ‌های آن خوردنی است و هردو، فواید زیادی برای بدن دارند.

هر 100 گرم شلغم:

22 کیلو کالری

1/0 گرم چربی

1/5 گرم کربوهیدرات

7/0 گرم پروتئین

2 گرم فیبر

4 گرم قند

دارد. همچنین نباید از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله کلسیم، فولات، منگنز، فسفر، پتاسیم و ویتامین C در این سبزی غافل شد.

برگ‌های شلغم به خوبی نیاز شما به ویتامین A و C را تأمین می‌کند. یک فنجان از برگ‌های خام این سبزی معادل 6 هزار 380 واحد بین المللی ویتامین A و 33 میلی گرم ویتامین C دارد.

اثر کالری شلغم و سایر فواید آن

یک شلغم متوسط 233 میلی گرم پتاسیم دارد و خوب است بدانید که بدن شما روزانه به این ماده معدنی نیاز دارد تا عملکرد ماهیچه‌ای و فعالیت قلب شما خوب پیش برود. کمبود پتاسیم باعث بروز فشار خون بالا، حملات قلبی، سنگ کلیه، استخوان‌های شکننده و قند خون بالا می‌شود.

همچنین باید به دیگر اثرات مفید مصرف شلغم چه در رژیم سالاد و چه به صورت پخته و خالی اشاره کنیم:

پیشگیری از سرطان- شلغم ماده‌ای به نام گلوکوزینولات glucosinolate دارد. این ترکیب شیمیایی گیاهی احتمالاً باعث پیشگیری از انواع سرطان، از سینه تا پروستات، می‌شود.

سلامت بینایی- در کنار کالری شلغم باید به فراوانی آنتی اکسیدان لوتئین هم اشاره کنیم. این ماده تأثیر مهمی بر بینایی و از بین بردن مشکلاتی مثل تباهی لکه زرد (دیژنراسیون ماکولا) macular degeneration و آب مروارید دارد.

تقویت استخوان- برخلاف تصور عموم، فقط لبنیات نیست که باعث استحکام استخوان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود؛ افزودن شلغم در رژیم لاغری به دلیل دارا بودن حجم چشمگیری از کلسیم، در کنار کنترل بیماری‌های قلبی عروقی، تقویت ماهیچه‌ها و اعصاب، به استحکام استخوان‌ها هم کمک می‌کند.

سخن پایانی: سوزاندن کالری شلغم

با آگاهی از کالری میوه و سبزی‌ها مسیر انتخاب بهترین و مناسب‌ترین رژیم غذایی را برای خودتان هموار می‌کنید. فراموش نکنید که با افزودن میوه و سبزیجات به بشقاب وعده‌های اصلی، بخش مهمی از نیاز بدن به انواع ویتامین و مواد معدنی را تأمین می‌کنید.

ناگفته نماند برای سوزاندن کالری شلغم می‌توانید سه ورزش زیر را انجام دهید؛ این کالری سوزی در ازای خوردن یک عدد شلغم است:

◄ پیاده روی 7 دقیقه

◄ دویدن 3 دقیقه

◄ دوچرخه سواری 4 دقیقه

منبع: webmd