تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری تمر هندی چقدر است؟+ آشنایی با فواید آن

کالری تمر هندی چقدر است؟ 1Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 1 kcal
چربی: 0 g
کربوهیدرات: 1.2 g
پروتئین: 0.1 g

حتی اگر از کالری تبر هندی اطلاع درستی نداشته باشید، باز هم دلتان می‌خواهد در سالاد رژیمی‌تان کمی از ترش مزگی این میوه استوایی بامزه را احساس کنید! تمر هندی یک درخت سخت پوست است که با نام علمی تاماریندوس ایندیکا هم شناخته شده. این گیاه بومی آفریقاست ولی در هندوستان، پاکستان و نواحی استوایی دیگر هم رشد می‌کند.

درخت تمر، غلاف‌های پر از دانه با پوشش سراسری فیبری تولید می‌کند. جالب است بدانید که مغز میوه نارس، سبز و ترش مزه است و با رسیده شدن، مغز آبدار آن، خمیری شکل و ترکیبی از دومزه شیرین و ترش می‌شود.

تمر هندی را خرمای هندی هم می‌دانند.

کالری تمر هندی و سایر مواد مغذی

دنیای تمر هندی سرشار از مواد مغذی است. یک فنجان و معادل 120 گرم از این میوه ارزش غذایی زیر را دارد:

منیزیوم: 26% از نیاز مصرفی روزانه

پتاسیم: 16% نیاز مصرفی روزانه

آهن: 19% از نیاز مصرفی روزانه

کلسیم: 7% از نیاز مصرفی روزانه

فسفر: 11% از نیاز مصرفی روزانه

روی: 11% از نیاز مصرفی روزانه

ویتامین B1(تیامین): 43% از نیاز مصرفی روزانه

ویتامین B2 (ریبوفلاوین): 14% از نیاز مصرفی روزانه

ویتامین B3(نیاسین): 15% از نیاز مصرفی روزانه

همچنین نباید از مقادیری ویتامین C، ویتامین K، ویتامین B6 (پیریدکسین)، فولات، ویتامین B5، 6 گرم فیبر، 3 گرم پروتئین و کمتر از 1 گرم چربی در تمر هندی غافل شد. کالری تمر هندی هم در یک فنجان، 287 کیلوکالری است.

کالری تمبر هندی در رژیم لاغری

میزان کالری تمبر هندی در لاغری چقدر است؟

خوب است بدانید که کالری تمر هندی همه از قند موجود در آن است. همه میوه‌ها معمولاً شامل مقدار زیادی قند هستند. باوجود قندی که در این میوه وجود دارد، خمیر تمر هندی هم یک میوه به حساب می‌آید نه اینکه قند اضافی میوه باشد.

قند افزوده نوعی از قند است که با سندرم متابولیک (سندرم چاقی) و دیابت نوع 2 ارتباط دارد و بنابر تأکید در راهنمای رژیم غذایی آمریکا، این نوع قند باید محدود شود.

ناگفته نماند که پلی فنول موجود (نوعی آنتی اکسیدان) در تمر هندی باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود. پلی فنول هایی مثل فلاوونوئید باعث تنظیم سطح کلسترول خون می‌شود. در آزمایش‌های انجام شده روی همسترها که سطح کلسترول خونشان بالا بود، مشخص شد که عصاره میوه تمر هندی کلسترول کلی، کلسترول بد و تری گلیسیرید خون را کم می‌کند.

تمر هندی و کاهش فشار خون

صرف نظر از بالا بودن کالری تمر هندی، این میوه از نظر دارا بودن میزان چشمگیری منیزیوم نقش مهمی در بیش از 600 کارکرد بدنی بازی می‌کند. با وجود این ماده معدنی مفید، فشار خون فرد کم می‌شود و اثرات ضددیابتی و ضدالتهابی قابل توجهی دارد. البته بیش از 20% آمریکایی‌ها به اندازه کافی منیزیوم مصرف نمی‌کنند.

چگونه کالری تمر هندی را مصرف کنم؟

بعد از اینکه کالری میوه تمر هندی را به ازای میزان مصرفی‌تان محاسبه کردید، می‌توانید آن را درانواع رژیم لاغری بگنجانید. همچنین می‌توانید به روش‌های متفاوتی آن را در بشقاب رژیمی‌تان جابدهید. ساده‌ترین روش خوردن، خامخواری یا اضافه کردن به رژیم گیاهخواری‌تان است.

همچنین می‌توانید خمیر تمرهندی را موقع پخت غذا هم اضافه کنید. البته ناگفته نماند خمیر این میوه هم به صورت آماده و بسته بندی شده و هم در حالت خام و داخل غلاف دردسترس است.

چگونه کالری تمر هندی را بسوزانم؟

برای سوزاندن یک فنجان تمر هندی، ورزش‌های زیر بهترین گزینه سوزاندن کالری تمر هندی به حساب می‌آیند:

پیاده روی: 77 دقیقه

دویدن: 28 دقیقه

دوچرخه سواری: 40 دقیقه

منبع: healthline، nutritionix