تاریخ امروز:مارس 2, 2024

میزان کالری تربچه و آشنایی با فواید چشمگیر آن

کالری تربچه چقدر است؟ 1Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 1 kcal
چربی: 0 g
کربوهیدرات: 0.1 g
پروتئین: 0 g

همین ابتدا عرض کنیم که شما با یک سبزی کمتر محبوب روبه رو هستید اما شگفت زده می‌شوید اگر اضافه کنیم باوجود ناچیز بودن کالری تربچه در جدول کالری سبزی ها و میوه ها، این سبزی یکی از سالم‌ترین خوراکی‌ها در انواع رژیم لاغری به شمار می‌رود. تربچه یکی از افزودنی‌های تقریباً تندمزه در دنیای پخت و پز است و مجموعه‌ای از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی و سایر ریزمغذی‌های دیگر را در خود دارد.

این سبزی خوشرنگ از جمله سبزی‌های مورد علاقه هر گیاهخوار در رژیم خام خواری و همه انواع رژیم گیاهخواری است که به روش‌های مختلفی مثل خرد شده برای ساندویچ و همچنین پای ثابت بشقاب سبزیجات مصرف می‌شود. احتمالاً شما هم از جمله طرفداران این گیاه هستید که کالری تربچه را در انواع سالاد به بدن می‌رسانید.

کالری تربچه و آشنایی با ریزمغذی‌های مفید آن

به ظاهر کوچک و ناچیز بودن کالری تربچه نگاه نکنید! شما با دنیایی از مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها در رژیم غذایی‌تان قرار است روبه رو شوید.

فولات- آن را بیشتر با اسم ویتامین B می‌شناسیم که کار ترکیب گلبول‌های سفید و قرمز خون را در استخوان‌ها انجام می‌دهد و یکی از مواد ضروری در فرایند ساخت DNA و RNA است.

پتاسیم- این ریزمغذی مسئولیت تنظیم مایعات بدن را برعهده دارد. همچنین فعالیت الکتریکی قلب و تمامی عملکردهای سیستم عصبی بدن با تربچه و این ترکیب مفید نهفته در آن است.

ویتامین C- از نقش بسیار مهم این آنتی اکسیدان در بدن نباید غافل شد. ویتامین C تأثیر به سزایی در کلاژن سازی پوست و تقویت دیواره رگ‌های خونی می‌گذارد.

کالری تربچه ناچیز و ارزش غذایی آن چشمگیر است

کالری تربچه ناچیز و ارزش غذایی آن چشمگیر است

ویتامین B6- این ویتامین محلول در آب که آن را با اسم پاریدکسین هم می‌شناسند برای بسیاری از واکنش‌های آنزیمی بدن مخصوصاً سوخت وساز لازم است.

فواید بی نظیر و کالری تربچه

همانطور که بالاتر توضیح دادیم این سبزی سرشار از انواع ریزمغذی‌هاست و به همین دلیل عضو ثابت بسیاری از رژیم‌های مبتنی بر سبزیجات به شمار می‌رود. درواقع با مصرف مقدار مشخصی از تربچه خوش مزه، خوش رنگ و جذاب می‌توانید فواید غذایی چشمگیری را تقدیم بدنتان کنید.

پیشگیری از سرطان با خوردن تربچه

تربچه حاوی گلوکوزینولات و از جمله ترکیبات حاوی سولفور در انواع سبزی‌های گل دار یا چلیپایی است. خوب است بدانید که این ترکیبات از سلول‌های بدن دربرابر جهش‌های ژنتیک منجر به سرطان محافظت می‌کند. همچنین اضافه می‌کنیم که تربچه سلول‌های مستعد سرطانی شدن را کمتر می‌کند.

نقش تربچه در گوارش

کم بودن کالری تربچه دلیل محکمی است تا مصرف آن را در رژیم غذایی‌تان بیشتر کنید! ناگفته نماند که مصرف فیبر کافی در روز (25 گرم برای زنان و 30-38 گرم برای مردان) در پیشگیری از یبوست به ویژه مشکلات یبوست در دوران رژیم، برگشت اسید معده و سایر اختلالات گوارشی مثل سندرم روده تحریک پذیر نقش تأثیرگذاری دارد.

تربچه میزان قابل ملاحظه‌ای فیبر دارد که حاوی 9/1 گرم در 116 گرم فیبر سبزیجات می‌شود. با مصرف اصولی این سبزی در روز می‌توانید باخیال راحت فیبر مورد نیاز بدن را برای بهبود دستگاه گوارش خود دریافت کنید.

تربچه و سلامت پوست

تربچه نه تنها یک آبرسان عالی است بلکه از جمله سبزی‌های پرویتامین به حساب می‌آید؛ ویتامین C. این ویتامین یکی از ضروری‌ترین ریزمغذی‌ها برای پوست شماست و شاید مبالغه نباشد اگر پیشنهاد بدهیم که از تربچه در رژیم پاکسازی دیتوکس خود استفاده کنید و نتیجه را ببنید!

ویتامین C خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد که این فرایند با کلاژن سازی اتفاق می افتد؛ ماده مغذی که بافت پوست، استخوان‌ها و سایر بافت‌های بدن را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، این ویتامین مبارزی قوی در برابر رادیکال‌های آزاد و سد محکمی دربرابر پرتوی UV خورشید است که به پوست آسیب می زند.

فولات موجود در تربچه باعث کاهش صدمات اکسیداتیو و ویتامین B6 موجود در آن باعث کاهش استرس و چین و چروک و پیری زودرس پوست می‌شود.

کالری تربچه و تأثیر آن در کاهش وزن

روی این سبزی بامزه به دلیل فراوانی آب و فیبر آن حساب ویژه بار کنید! همچنین چربی و کالری تربچه آنقدر ناچیز است که انتخاب اصلی بسیاری از طرفداران رژیم‌های لاغری در دنیا شمرده می‌شود.

درواقع هر یک فنجان تربچه خردشده معادل 19 کیلوکالری است و می‌توانید از یک کاسه تربچه برای کاهش کالری نهایی و کم کزدن وزن خود استفاده کنید.

اگر بخواهیم از نگاه علمی به موضوع نگاه کنیم، شاخص گلیسیمی تربچه بسیار پایین است و این شاخص در سطح گلوکز خون تأثیر می‌گذارد. هرچه این شاخص کمتر باشد، فرایند هضم غذا کندتر انجام و سطح قند خون کندتر می شود. مصرف غذاهایی با شاخص گلیسیمی بالا باعث ذخیره چربی بیشتر در بدن می‌شود.

در پایان لازم است اضافه کنیم که ارتباط شاخص گلیسیمی با کاهش وزن در سطح شاخص است؛ پایین بودن شاخص به کم کردن وزن کمک می‌کند.

منبع: healthifyme