تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری کدو تنبل (حلوایی) چقدر است؟+ تأثیر آن در رژیم لاغری

کالری کدو تنبل (حلوایی) چقدر است؟ 68Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 68 kcal
چربی: 1.1 g
کربوهیدرات: 15 g
پروتئین: 3.1 g

وقتی روی عنوان « کالری کدو تنبل (حلوایی) چقدر است+ تأثیر آن در رژیم لاغری» کلیک کرده‌اید یعنی تنبلی امان شما را بریده است و می‌خواهید با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب، دست دوستی به سمت کدو حلوایی با آن رنگ جذاب و مزه متفاوتش، دراز کنید! این میوه باستانی از چنان فوایدی برخوردار است که منبع سرشار از بتاکاروتن تنها بخشی از آنهمه فایده به حساب می‌آید.

دانلود اپلیکیشن

تیم تناسب اندام مینت با طراحی بخش ثبت کالری به کمک شما می آید تا بتوانید رژیم کالری شماری خود را بهتر تنظیم کنید. با تایپ غذا یا ماده خوراکی مورد نظر خود میتوانید هرمقدار که مصرف میکنید، از کالری آن هم مطلع شوید:

در بخش ثبت کالری اپلیکشین مینت چه خبر است!

در بخش ثبت کالری اپلیکشین مینت چه خبر است!

کالری کدو تنبل (حلوایی) و سایر فواید آن

همانطور که در مقدمه این راهنما اشاره کردیم، کدوحلوایی منبع غنی بتاکاروتن است و بتاکروتن هم نوعی از آنتی اکسیدان های قدرتمند به حساب می‌آید که در میوه و سبزیجات نارنجی یا با تنالیته قرمز وجود دارد. جالب است بدانید که بدن انسان این آنتی اکسیدان را طی فرایندی به ویتامین A تبدیل می‌کند.

ناگفته نماند که مصرف بتاکروتن اثرات سلامتی زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • کاهش خطر پیشروی انواع سرطان
  • محافظت از بدن دربرابر آسم و بیماری‌های قلبی
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری چشمی تباهی لکه زرد که با افزایش سن اتفاق می افتد.

در بسیاری از مطالعات ثابت شده است که گنجاندن یک نوع رژیم گیاهخواری با هدف مصرف هرچه بیشتر غذاهای گیاهی با هدف دریافت کالری کدو حلوایی، به کاهش خطر چاقی و مرگ و میر کمک می‌کند. ناگفته نماند که  کدو تنبل انتخاب خوبی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی است. همچنین بر شادابی چهره و مو، افزایش انرژی و شاخص توده بدنی BMI اثرمفیدی می‌گذارد.

ارزش صد گرم کدو تنبل چقدر است؟

آب: 69/93 گرم

فیبر: 10/1 گرم

قند: 02/1 گرم

کلسترول: 00/0 میلی گرم

ویتامین A: 00/250 میکروگرم

ویتامین D: 00/0 میکروگرم

ویتامین E: 80/0 میلی گرم

ویتامین K: 80/0 میکروگرم

ویتامین C: 70/4 میلی گرم

ویتامین B1 (تیامین): 03/0 میلی گرم

ویتامین B2 (ریبوفلاوین): 08/0 میلی گرم

ویتامین B3 (نیاسین): 41/0 میلی گرم

ویتامین B4 (کولین): 20/6 میلی گرم

ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید): 20/0 میلی گرم

ویتامین B6: 04/0 میلی گرم

ویتامین B9 (فولات): 00/9 میکروگرم

ویتامین B12: 00/0 میلی گرم

کلسیم: 00/15 میلی گرم

آهن: 57/0 میلی گرم

منیزیم: 00/9 میلی گرم

فسفر: 00/30 میلی گرم

پتاسیم: 00/230 میلی گرم

سدیم: 00/1 میلی گرم

روی: 23/0 میلی گرم

مس: 09/0 میلی گرم

منگنز: 09/0 میلی گرم

سلنیم: 20/0 میکروگرم

اثر کدوحلوایی بر تنظیم فشار خون

کالری کدو تنبل (حلوایی)

نقش کالری کدو تنبل (حلوایی) در رژیم فیبر

کدو، یار قدیمی قلب است؛ با حضور فیبر، پتاسیم و ویتامین C بدون شک این سبزی بهترین پشتیبان قلب به حساب می‌آید. در سال 2017 آزمایشی با شرکت 2 هزار 722 نفر انجام شد که به تأثیر مصرف مناسب پتاسیم اشاره کرد. درواقع اثر این مصرف به اندازه اثر کاهش سدیم در فرایند درمان فشار خون بالا بوده است.

همانطور که شنیده‌اید، یکی از دلایل بروز بیماری‌های قلبی-عروقی، فشار خون بالاست. بالا بودن فشار خون معمولاً به دلیل مصرف بالای سدیم است که با کاهش میزان نمک در وعده‌های غذایی اصلی، مشکل برطرف می‌شود.

اتاق مکمل‌های رژیمی انستیتو ملی سلامت در آمریکا اضافه می‌کند که هرچه پتاسیم دریافتی شما از غذاهای گیاهی بیشتر باشد، احتمال کاهش بروز انواع بیماری‌های قلبی-عروقی کمتر می‌شود. ناگفته نماند هنوز هم مطالعاتی در مورد اثرات مصرف کدو تنبل (حلوایی) بر پیشگیری از حملات قلبی و بیماری‌های مرتبط باید انجام شود.

کدو حلوایی و کاهش خطر سرطان

در سال 2016 میلادی بود که ارتباط مثبتی بین رژیم غذایی غنی از بتاکاروتن و نابودی تومور در سرطان پروستات پیدا شد. جالب است بدانید که دو سال قبل از انجام این مطالعات، در سال 2014 میلادی هم ثابت شد بتاکاروتن روند پیشروی سرطان روده در جامعه ژاپن را کند می‌کند.

مفید علیه مشکلات چشمی ناشی از سالمندی

خوب است بدانید که کدو حلوایی منبعی از آنتی اکسیدان های ارزشمند است. ویتامین C، E و بتاکاروتن از جمله محافظان چشمان شما هستند که از آسیب ناشی از بالا رفتن سن جلوگیری میکنند.

انستیتو ملی چشم در سال 2019 آزمایشی بالینی را ترتیب داد با عنوان مطالعه بیماری چشمی مرتبط با سالمندی. نتایج این مطالعه نشان دادند که دز بالایی از ویتامین C، E بتاکاروتن تا میزان قابل توجهی در کاهش خطرات نابینایی ناشی از سالمندی نقش دارد.

پیشگیری و کنترل دیابت

پایین بودن کالری کدو تنبل در کنار قند ناچیز آن، این میوه خوشرنگ را به یکی از انتخاب‌های خاص ورزشکاران برای رژیم سالاد تبدیل کرده است.

در سال 2019 میلادی، مطالعاتی نشان دادند که ترکیب دو عصاره گیاهی، یکی پلی ساکاریدهای موجود در کدوحلوایی، باعث افت سطح قندخون در موش خواهد شد. البته این آزمایش روی انسان انجام نشده است و از طرفی، احتمالاتی درمورد اثرگذاری بر دیابت نوع 2 هم دارد.

نقش کدوحلوایی در رژیم فیبر

اگر از طرفداران رژیم فیبر هستید باید خدمت شما عرض کنیم که کدو تنبل یکی از بهترین منابع گیاهی سرشار از فیبر و بین 25-38 گرم در روز برای مصرف روزانه افراد بزرگسال پیشنهاد شده است.

فیبر، میزان جذب قند در خون را کاهش می‌دهد. همچنین تأثیر چشمگیری در بهبود حرکات روده دارد؛ بنابراین اگر تجربه یبوست در دوران رژیم را داشته باشید، بدون شک از تأثیر کدوحلوایی غافل نخواهید شد! ناگفته نماند با وجود پایین بودن کالری کدو تنبل (حلوایی)، فیبر این میوه به اندازه‌ای است که در کنار سایر میوه‌ها وسبزی های پرفیبر، می‌توانید آن را برای کنترل خطر ابتلا به سرطان روده، میل کنید.

کدو حلوایی در رژیم غذایی

البته که روش های زیاد و متنوعی برای خوردن کدو تنبلی وجود دارد. از بین همه این روش ها آماده سازی کدو به روش خانگی بیشترین فواید را برای سلامتی شما دارد. اما شکل کنسروی آن هم خالی از لطف نیست. باید اضافه کنیم بسیاری از فواید کدو تنبل در روش کنسروی حفظ می شود.

توصیه میکنیم اگر کدوی کارخانه ای مصرف میکنید حتما از یک صنایع غذایی معتبر تهیه کنید. معمولا بسیاری از تره بارها با محصولات مشابه، دسترسی به کدو حلوایی را اسان کرده اند. این نوع محصول معمولا حاوی قند و شربت است.

اما توجه کنید که کدوی کنسروی باید فقط کدو داشته باشد نه افزودنی دیگر. اگرچه انواع دیگری از کدوحلوایی هست که  میتوانید به عنوان محصولات خوردنی تهیه کنید. عموما توصیه میکنند آن را در انواع پخت شیرینی کدوحلوایی امتحان کنند.

در زمان خرید کدوتنبل به ساقه دار بودن آن توجه کنید. یک کدوتنبل سالم و رسیده باید با توجه به اندازه ای که دارد سخت و سنگین وزن باشد. برای نگهداری از این میوه میتوانید به صورت برش داده نشده، آن را درمحیط خنک و تاریک به مدت دوماه نگهداری کنید.

همچنین میتوانید در رژیم های غذایی سالم از مزه کدو حلوایی لذت ببرید:

با سلیقه خودتان یکی انتخاب و آن را به روشی خانگی بپزید. توصیه میکنیم به سراغ کدوهای پخته فروشگاهی نروید.

میتوانید به جای روغن یا کره از پوره کدو حلوایی برای دستورغذایی تان استفاده کنید.

شاید وقت آن رسیده تا با مقداری ماست یونانی، پوره کدو یا کنسرو، عسل، دارچین و پودر کاکائو یک دسر ماست شکلاتی با کدو حلوایی ترتیب بدهید!

سخن پایانی: کالری کدو تنبل (حلوایی) را چطور بسوزانم؟

کالری میوه را که شناسایی کنید، با آگاهی و آزادی بیشتری برای گنجاندن آن در رژیم لاغری خود استفاده می‌کنید. اگر بامطالعه این راهنما جذب کدو تنبل (حلوایی) شدید و حالا قصد دارید برای کالری سوزی دست به کار شوید، انجام تمرین‌های زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

◄ دوچرخه سواری: 7 دقیقه

◄ پیاده روی: 13 دقیقه

◄ دویدن: 5 دقیقه

منبع: nutritionix، medicalnewstoday