تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری یک عدد انار چقدر است؟ آیا می توان در رژیم لاغری، انار مصرف کرد؟

کالری انار 233Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 233 kcal
چربی: 3.3 g
کربوهیدرات: 53 g
پروتئین: 4.7 g

اگر می خواهید علاوه بر انار، با کالری سایر میوه ها نیز آشنا شوید و کالری مصرفی روزانه آن ها را ثبت کنید، می توانید اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر نصب کنید و از کالری شما آن استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن

احتمالا تا اینجا که آمده اید، عاشق انار هستید و با آمدن فصل آن، خود را برای یک 6 ماه پر از انار آماده کرده اید. اما در این میان یک سوال اساسی نیز مطرح می شود. آیا با خوردن انار، احتمال افزایش وزن وجود دارد؟ مگر کالری انار چقدر است؟ من در رژیم لاغری هستم، چقدر می توانم انار مصرف کنم؟

خبر ید اینجاست که علیرغم مزه انار که ترش است و فکر می کنید کالری چندانی ندارد؟ بر خلاف اکثر میوه ها کالری بالایی دارد. با مصرف هر عدد انار متوسط حدود 250 کالری وارد بدن می شود. حالا فرض کنید روزانه دو عدد انار نوش جان کنید، با این حساب 500 کالری انرژی وارد بدنتان می شود، این مقدار کالری انار برابر است با مقدار کالری مصرفی که در یک وعده غذایی اصلی مصرف می کنید و نکته مهمتر این است که برای اینکه در طول روز کاهش وزن داشته باشید، بسته به جنسیت و وزنی که دارید، حدودا باید 1500 تا 1700 کالری مصرف کنید. بنابراین با مصرف دو عدد انار، یک چهارم کالری مجاز روزانه را مصرف کرده ایدو تازه بماند که با مصرف انار ترش زودتر هم گرسنه می شوید و در طول رژیم بیشتر اذیت می شوید.

بنابراین چنانچه تناسب اندام برایتان مهم است و در رژیم لاغری به سر می برید، حتما کالری میوه ها از جمله انار را در رژیم کالری شماری خود حساب کنید و آن را با احتیاط بیشتری مصرف کنید.

راهنمای کالری انار

راهنمای کالری انار

علاوه بر کالری انار، هنوز با خواص بی نظیر انار آشنا نشده‌ام

با اشاره‌ای گذری در بخش بالاتر، شاید بد نباشد کمی بیشتر در مورد فواید مهم و تأثیر گذار انار بیشتر بدانیم.

یک میوه ضدالتهاب

التهاب مزمن درواقع یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز بیماری‌های مزمن است که شامل بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت نوع 2، آلزایمر و حتی چاقی می‌شود. ماده پونی کالاگینز موجود در انار که در آنتی اکسیدان هست یکی از فاکتورهای مهم ضدالتهاب به شمار می‌رود.

در بررسی‌های آزمایشگاهی این نتیجه به دست آمد که این میوه خوش رنگ خوشمزه فعالیت‌های التهابی در سیستم گوارش، سرطان سینه و سرطان روده را کمتر می‌کند. همچنین یک مطالعه دوازده هفته‌ای با شرکت افراد مبتلا به یدابت نشان داد که 1/1 فنجان (250 گرم) آب انار در روز علائم التهابی را تا 32-30% کاهش می‌دهد.

بااین اوصاف، اگرچه کالری انار شما را مجبور به کنترل خوردن آن می‌کند، ولی اگر قصد کم کردن التهاب در بدن خود را دارید این میوه یک گزینه عالی در رژیم میوه یا خام خواری شما به شمار می‌رود.

انار و سرطان پروستات

اگر هنوز باخواندن این مقاله تااینجا عاشق انار نشده‌اید و علائم پروستات بیمار را دارید باید خدمت شما عرض کنیم که در انتخاب این میوه برای محافطت از سلامت پروستات خود تردید نداشته باشید.

پژوهش‌های آزمایشگاهی میویند که عشاره انار احتمالاً روند تولید سلول‌های سرطانی را کندتر می‌کند و حتی زمینه مرگ سلول‌ها را فراهم می‌کند. خوب است بدانید مردانی که سطح PSA (نوعی ماده پروتئینی در سلول‌های پروستات مردان) آن‌ها در مدت زمانی کوتاه دوبرابر می‌شود بیش از دیگران در معرض مرگ ناشی از سرطان پروستات قرار دارند.

جالب اینجاست که با مصرف 237 میلی لیتر آب انار در روز مدت دوبرابر شدن سطح PSA از 15 ماه به 54 ماه می‌رسد. همچنین در مطالعات دیگری نتایج امیدبخشی درمورد مصرف نوعی عصاره انار معروف به POMx منتشر شد.

انار برای سرطان سینه

ممکن است این میوه برای سرطان سینه، یکی از شایع‌ترین انواع سرطان زنان در جهان، مفید باشد. مصرف عصاره انار احتمالاً مانع تولید سلول‌های سرطانی سینه و حتی نابودی آن‌ها می‌شود. البته هنوز نیاز به بررسی‌ها و مطالعات آزمایشیگاهی بیشتری داریم تا دقت و صحت موضوع مشخص شود.

برای سوزاندن کالری انار چه کنم؟

خب حالا که به هیچ نمی خواهید مصرف انار را محدود کنید باید به نحوی کالری آن را بسوزانید. در ادامه به چند فعالیت که می توانید به کمک آن ها کالری حاصل از یک انار ( حدود 250 کالری) را بسوزانید، اشاره می کنیم:

 • برای سوزاندن 250 کالری، باید نزیدیک به 1000 قدم با سرعت متوسط پیاده روی کنید. تقریبا معادل یک ساعت پیاده روی است.
 • 20 دقیقه بدوید
 • 25  دقیقه شنا کنید
 • 30 دقیقه از پله ها بالا و پایین بروید!
 • 10 الی 15 دقیقه طناب بزنید

احتمالا اگر رابطه خوبی با فعالیت بدنی ندارید، همین الان پشیمان شده اید و به مصرف کنترل شده تر انار روی می آورید. به جز ورزش یک راه حل دیگر محدود کردن کالری از سایر وعده های غذایی در طول روز است که می تواند جایگزین مناسبی برای این تمرینات باشد. هر چند چنانچه واقعا می خواهید کاهش وزن داشته باشید، باید فعالیت بدنی روزان راه در برنامه خود قرار دهید.

ارزش غذایی انار

 • ● آب 93/77 گرم
 • ● فیبر: 00/4 گرم
 • ● قند: 67/13 گرم
 • ● کلسترول: 00/0 میلی گرم
 • ● ویتامین A: 00/0 میکروگرم
 • ● ویتامین D: 00/0 میکروگرم
 • ● ویتامین E: 60/0 میلی گرم
 • ● ویتامین K: 40/16 میکروگرم
 • ● ویتامین C: 20/10 میلی گرم
 • ● ویتامین B1 (تیامین): 07/0 میلی گرم
 • ● ویتامین B2 ( ریبوفلاوین): 05/0 میلی گرم
 • ● ویتامین B3 (نیاسین): 29/0 میلی گرم
 • ● ویتامین B4 (کولین): 60/7 میلی گرم
 • ● ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید): 38/0 میلی گرم
 • ● ویتامین B6: 08/0 میلی گرم
 • ● ویتامین B9 (فولات): 00/38 میکروگرم
 • ● ویتامین B12: 00/0 میلی گرم
 • ● کلسیم: 00/10 میلی گرم
 • ● آهن: 30/0 میلی گرم
 • ● منیزیم: 00/12 میلی گرم
 • ● فسفر: 00/36 میلی گرم
 • ● پتاسیم: 00/236 میلی گرم
 • ● سدیم: 00/3 میلی گرم
 • ● روی: 35/0 میلی گرم
 • ● مس: 16/0 میلی گرم
 • ● منگنز: 12/0 میلی گرم
 • ● سلنیم: 50/0 میکروگرم

انار سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از بدن در برابر سموم محیطی مثل آلودگی و دود سیگار محافظت میکنند. همچنین آنها به عنوان پیشگیرنده از آسیب به DNA شناخته شده اند که در برابر سرطان ایستادگی میکنند. جالب است بدانید که آب انار به تنهایی مانع سرطان نمیشود ولی مطالعاتی گویای این هستند که ممکن است افزودنی های مغذی برای انواع رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه مثل رژیم مدیترانه ای داشته باشد.

فیبر موجود در انار را دست کم نگیرید!

نصف فنجان انار حاوی 48/3 گرم فیبر است. دقت کنید که میوه های پرفیبر نقش بسیار مفیدی در بهبود دستگاه گوارش دارند و همچنین به سلامت روده ای کمک زیادی میکنند.

علاوه بر بهبود سلامت روده ها، خوردن مقدار کافی فیبر که شامل خوردن کل میوه می شود میتواند باعث کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت و کمک به مدیریت وزن در بلند مدت شود.

میوه کم کالری

هر صد گرم این میوه 83 کالری انرژی تولید میکند. دانه های انارمزه متفاوتی به بشقاب شما میدهد که البته کالری آن کم است. دانه های انار را میتوانید به عنوان یک میان وعده سالم کم کالری هم درنظر بگیرید.

مفید برای پروستات

بعضی از پژوهش ها نشان می دهند که ترکیبات موجود در آب انار به ضعیف کردن جذب سلول های سرطانی به سیگنال های شیمیایی که باعش انتشار سرطان می شود کمک میکند.

پژوهش ها از دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که آب این میوه مانع رشد سلول های سرطانی و کاهش مرگ ناشی از سرطان در مردان و آن دسته ای می شود که درمان های اولیه را برای سرطان پروستات داشته اند.

در مطالعات دیگری روی انار گفته شد که این میوه در کند کردن رشد سرطان پروستات نقش دارد. ولی شایان ذکر است که این مطالعات به مؤثر بودن انار یا آب آن به عنوان بخشی از یک رژیم گیاهخواری سالم تأکید میکنند.

در بررسی های دیگر هم به ترکیبات ضد سرطانی عصاره پوست انار اشاره می شود و اینکه پوست انار برای افزودن به ترکیبات دارویی بهتر است استفاده شود.

بهبود سلامت قلب

صدها سال است که انار نقش غذای دارویی در سنت هندی را دارد چون ترکیبات آنتی اکسیدانی قابل توجهی در آن نهفته است. خوب است بدانید که استرس اکسیداتیو با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت و بیماری های قلبی ارتباط دارد.

انار به دلیل دارای بودن اجزای آنتی اکسیدانی باعث بهبود فاکتورهای استرس اکسیداتیو می شود و در نتیجه اثر مثبتی بر این بیماری ها میگذارد.

اگر به خوردن میوه های خون ساز علاقه مند هستید علاوه بر اینکه میتوانید بابت کارلی انار مطمئن باشید، میتوانید روی مقوی و خونساز بودن این میوه هم حساب ویژه باز کنید. از طرفی، فیبر موجود در انار کاری میکند تا مدت زمان بیشتری سیر بمانید و این یعنی یک رژیم لاغری اصولی!

ترفندهای افزودن دانه های انار به رژیم لاغری

دانه های انار برخلاف بسیاری از انواع میوه ها در تره بار به نظر میرسد. اندازه کوچک تخم ها یک امتیاز عالی برای افزودن آنها به هرچیزی است؛ از ماست تا بستنی! ولی پختن تارت شیرین با دانه های انار کاری میکند تا مزه تازه متفاوتی را به دنیای مزه های تجربه شده تان اضافه کنید.

◄ دانه های انار را در غلات صبحانه، ماست یا یک کاسه از اسموتی مورد علاقه تان اضافه کنید.

◄ دانه ها را به سالاد سبز یا یک کاسه غلات خود اضافه کنید.

◄ اگر طرفدار سالاد میوه هستید از مقداری دانه انار برای هنرنمایی بیشتر آن استفاده کنید.

◄ از افزودن دانه های انار در انواع اسموتی یا گرفتن آب انار به عنوان یک نوشیدنی عصرانه سالم غافل نمانید!

◄ خوردن یک قاشق کامل دانه انار در روز میتواند طراوت زیادی در طول روز به شما ببخشد.

◄ آیا هنوز در رژیم غذایی جدیدتان از لطف انار و مقداری خامه محروم هستید؟! یک عصرانه سریع و بسیار ساده که به راحتی در حافظه چشایی شما جاخوش میکند.

◄ تزئین کیک پنیری، بستنی و پودینگ خانگی با انار فوق العاده است. معطل نکنید!

◄ میتوانید یک سس سالسای عالی با هنرنمایی فلفل سبز، پیاز و مقداری ادویه داشته باشید.

◄ کمی انار را به نوشیدنی های مورد علاثه تان اضافه کنید و بینهایت لذت ببرید.

مردمان آمریکای شمالی انار را در اواخر تابستان تا اوایل زمستان دارند و یک میوه فصلی عالی است. البته بعضی میوه فروشی ها انار وارداتی میفروشند و به همین دلیل رژیم غذایی مردمان این منطقه از کره زمین ممکن است همیشه میزبان انارهای دوست داشتنی باشد!

خوب است بدانید که حرارت دادن دانه های انار کمی از مزه آن میکاهد پس بهتر است انار تازه و خام میل کنید.

انتخاب انار مناسب و سالم

خب به قسمت جذاب داستان رسیدیم! انتخاب انار سالم کارسختی نیست و بسیاری از میوه و تره بارها انارهای تازه و سالمی به مشتریهایشان میدهند. دقت کنید که انار سالم باید سنگین با پوست محکم باشد. اگر خراش هایی روی سطح آن میبینید آن را دلیل بر ناسالم بودن میوه ندانید.

انار تازه در رژیم سالاد

انار را به نیمه های برابر تقسیم کنید و با یک قاشق به پوست آن ضربه بزنید تا دانه ها داخل جمع میوه های سالاد شما اضافه شوند. این دانه ها نقش جذابی در سالاد رژیمی، ماست، غلات صبحانه، انواع دسر خانگی سالم و موارد دیگر خواهند داشت.

سخن ما با شما

انار علاوه بر خوشمزه بودن آن، میوه بسیار پر خاصیتی است. از خواص اصلی انار می توان به خونساز بودن آن اشاره کرد. ضمن اینکه چون انار سرشار از آنتی اکسیدان بوده، خواص ضد سرطانی و ضد پیری نیز دارد و آسیب رسیدن به سلول ها جلوگیری می کند. علاوه بر این سرشار از ویتامین C و حاوی مواد معدنی چون فولات، ویتامین K، منیزیم، پتاسیم و کلسیم است.

منیع: medicalnews