تاریخ امروز:مارس 2, 2024

آیا کالری توت سفید تأثیری بر رژیم لاغری می‌گذارد؟ (راهنمای ارزش غذایی)

کالری توت سفید چقدر است؟ 60Kcal
مقدار: 1 لیوان
کالری: 60 kcal
چربی: 0.5 g
کربوهیدرات: 14 g
پروتئین: 2 g
میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

به نظر شما جایگاه کالری توت سفید در جدول کالری میوه ها چقدر مهم است؟ شاید بهتر باشد پیش از مطالعه این مقاله، سری به اپلیکیشن مینت بزنید و در بخش کالری شماری برنامه، ضمن ارزیابی کالری مصرفی روزانه، میزان کالری دریافتی از این میوه پرطرفدار را در رژیم کالری شماری خود نیز بدانید.

دانلود اپلیکیشن

با کلیک روی دکمه بالا امکان دسترسی و دانلود رایگان اپلیکیشن مینت را خواهید داشت. در قدم بعدی با ورود به بخش « به تناسب اندام برسم» و سپس « دریافت برنامه» میتوانید هدف خود را برای تناسب اندام انتخاب و متناسب با انتخاب خود، برنامه کامل رژیمی را دریافت کنید.

تنظبم کالری توت سفید برای تناسب اندام و لاغری

تنظبم کالری توت سفید برای تناسب اندام و لاغری

توت سفید از جمله میوه هایی به شمار می رود که به دلیل شیرینی مطبوع و ظاهر جذابی که دارد، کمتر کسی میتواند دربرابر آن مقاومت کند. قصد داریم در این مقاله بیشتر به کالری توت سفید بپردازیم و بررسی کنیم که آیا باید کالری آن را در رژیم لاغری جدی بگیریم یا خیر.

میزان کالری توت سفید و ریزمغذی های آن

همانطور که در جدول ابتدای مقاله خواندید، یک فنجان توت سفید تازه حاوی 60 کیلوکالری انرژی است. بنابراین نباید نگرانی چندانی درمورد میزان کالری دریافتی خود داشته باشید. همچنین میزان چربی و پروتئین موجود در توت سفید بسیار پایین است.

ویتامین ها و مواد معدنی

از بین همه انواع ریزمغذی ها، ویتامین C و آهن حرف اول را در جدول کالری توت سفید و ارزش غذایی آن می زند. باید اضافه کنیم که 14% از آهن مورد نیاز بدن و همچنین 85% از ویتامین C مصرفی بدن در روز با خوردن یک فنجان توت سفید تأمین می شود.

ناگفته نماند که ویتامین C یکی از ویتامین های ضروری برای حفظ سلامت پوست و بهبود عملکردهای مختلف بدن است. همچنین آهن یک ماده معدنی مهم با کارایی های متنوع است که از جمله آنها باید به نقل و انتقال اکسیژن در بدن اشاره کنیم.

ویتامین K موجود در توت سفید مبارز خوبی در برابر لخته های خونی و محافظ کارآمدی برای حفظ سلامت استخوان هاست. پتاسیم هم از جمله ریزمغذی های بسیار مفید برای کاهش فشار خون و کاهش خطر بروز بیماری های قلبی به شمار می رود.

بیشترین سهم کالری توت سفید برای کدام ماده است؟

کربوهیدرات های ساده حرف اول را در خانواده کربوهیدرات های به شکل قند می زنند. به طور کلی همه انواع میوه فقط کربوهیدرات بالایی دارند و میزان چربی و پروتئین آنها تقریبا صفر است.

کربوهیدرات های ساده در مقایسه با کربوهیدرات های پیچیده دارای زنجیره مولکولی کوتاه تری هستند. بنابراین زودتر هضم و فوری جذب جریان خون می شوند. خبر خوب اینکه انواع توت ها به ویژه توت سفید، سریع جذب خون می شود ولی تأثیر منفی بر قند خون شما نمی گذارد. بلکه یکی از گزینه های عالی در رژیم درمانی افراد مبتلا به دیابت است.

توت سفید تازه دارای 8/9 % کربوهیدرات یا 14 گرم در هر فنجان است. خوب است بدانید که بیشترین حجم کربوهیدرات موجود در توت سفید از نوع قند ساده ( گلوکز و فروکتوز) است و البته مقدار کمی هم نشاسته و فیبر در آن وجود دارد.

نقش فیبر در ارزش غذایی توت سفید

برای فیبر موجود در توت سفید باید از عبارت « مقدار مناسب» استفاده کنیم؛ 7/1 % از وزن توت تازه حاوی فیبر است. فیبر موجود در این میوه هم از نوع محلول در آب (25%) به شکل پکتین pectin است و هم از نوع غیرمحلول (75%) به شکل لیگنین lignin است

بابت کالری توت سفید نگرانی چندانی نداشته باشید!

بابت کالری توت سفید نگرانی چندانی نداشته باشید!

خوب است بدانید فیبر موجود در میوه ها یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش به شمار می رود. بنابراین اگر در روزهای رژیم لاغری، با مشکلاتی مثل یبوست روبه رو شدید، با افزایش مصرف میوه و سبزی و همچنین نوشیدن آب کافی میتوانید مشکل را برطرف کنید. ناگفته نماند که با مصرف میوه های دارای فیبر به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بروز بیماری های دیگر کمک میکنید.

فواید خوراکی توت سفید چیست؟

توت سفید یا عصاره توت سفید ممکن است فوایدی برای بهبود بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی، دیابت و سرطان داشته باشد.

کاهش کلسترول خون

کلسترول یکی از مولکول های چربی مهم در تمام سلول های بدن شماست. اما درنظر داشته باشید که بالا رفتن کلسترول خون با خطر بروز بیماری قلبی در ارتباط است. در آزمایش های حیوانی نشان داده شد که مصرف توت سفید و عصاره این میوه باعث کاهش چربی اضافه و افت سطح کلسترول خون می شود.

پایان بخش: چگونه کالری توت سفید را بسوزانم؟

برای سوزاندن کالری توت سفید لازم نیست تلاش چندانی از خودتان نشان بدهید. البته اگر پایبند به رژیم میوه خواری هستید، با انجام ورزش های زیر میتوانید مقدار کالری دریافتی از توت سفید یا هرنوع میوه دیگری را مصرف کنید:

پیاده روی ( 3 متر در ساعت): 16 دقیقه

دویدن (6 متر در ساعت): 6 دقیقه

دوچرخه سواری ( 10 متر در ساعت): 8 دقیقه

منبع: nutritionix، healthline