تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری شاهی و میزان تأثیر مصرف شاهی تازه در رژیم لاغری چقدر است؟

کالری شاهی چقدر است؟ 32Kcal
مقدار: 100 گرم
کالری: 32 kcal
چربی: 0 g
کربوهیدرات: 6 g
پروتئین: 2.3 g

هندوستان و قاره اروپا دو قاره مهم از نظر اهمیت دادن به شاهی یا به اصطلاح خودمان تره تیزک هستند و به لطف ناچیز بودن کالری شاهی، از آن به عنوان یکی از گیاهان دارویی بهره می‌برند. شاهی باستانی با خاصیت شفابخشی و نقش مفیدش در آشپزخانه، یک سبزی نسبتاً تندمزه نزدیک به طعم برگ خردل است که جای تعجب ندارد اگر تره تیزک را از نظر گیاه شناختی مرتبط با گیاه خردل بدانیم.

کالری شاهی و مهم‌ترین فواید خوراکی آن

شاید بهتر باشد با این سبزی کمتر نام برده شده بیشتر آشنا شوید. جالب اینجاست که شاهی ظریف و کم حجم قدمتی به اندازه چندین قرن دارد ولی همچنان در رژیم سبزیجات ممکن است به فراموشی سپرده و حتی کالری شاهی نادیده گرفته شود.

اثرات ضدسرطانی شاهی

در مطالعات انجام شده در شرکت توسعه و پژوهش صنایع روستایی استرالیا RIRDC ارزیابی‌های به دست آمده نشان داد که قابلیت ضدسرطانی تعدادی از سبزیجات کلم شکل یا براسیکا Brassica از جمله شاهی چشمگیر است.

هر سبزی آزمایش شده یک نمره ضدسرطان داشت که مبتنی بر واحد گلوکوزینولات آن بود. ناگفته نماند که این ماده به تنهایی فعالیت زیستی محدودی دارد ولی شکل سوخت و ساز آن قابلیت ضدسرطانی قابل توجهی را نشان می‌داد که می‌توانست عناصر سرطان زای بدن را کاهش دهد.

شاهی در مقایسه با سایر سبزی‌ها همچنان یک سبزی ضدسرطان مهم است که حتی از تربچه، شلغم، کلم بروکلی و کلم برگ هم شاخص ضدسرطانی آن بالاتر است.

مصرف شاهی برای تقویت بینایی

تره تیزک سرشار از کارتنوئید است و تأثیر به سزایی در سلامت چشم و بینایی شما می‌گذارد. اگر پایین بودن کالری شاهی هنوز شما را برای افزودن به رژیم لاغری قانع نکرده است، باید اضافه کنیم که مصرف فقط 100 گرم شاهی در روز می‌تواند 40% از نیاز مصرفی بدن به ویتامین A (به صورت کارتنوئید) را تأمین کنید.

کالری شاهی در رژیم لاغری چه تأثیری دارد؟

کالری شاهی در رژیم لاغری چه تأثیری دارد؟

هم ویتامین A و هم کارتنوئیدها از جمله بهترین ریزمغذی‌های مناسب چشم هستند که خطر شب کوری، آب مروارید، رتینیت پیگمانتوزا retinitis pigmentosa (بیماری ارثی شبکیه که شایع نیست) و حتی تخریب لکه زرد شبکیه به دلیل افزایش سن را کاهش می‌دهند.

شاهی و رقابت سنگین با پرتقال

جالب است بدانید که تره تیزک بیشتر از پرتقال حاوی ویتامین C است! شاهی تازه چیده شده به مراتب بیشتر از پرتقال ویتامین C دارد. فقط حدود 30 گرم شاهی تازه، 32% نیاز مصرفی روزانه را به این ویتامین تأمین می‌کند که 7% بیشتر از مقداری است که از خوردن پرتقال تازه به بدنتان می رسد. آیا همین مقایسه برای علاقه مند کردن شما به افزودن کالری شاهی به رژیم سبزیجات، کافی نیست؟!

ویتامین C نقش اساسی در سلامت پوست، لثه و استخوان بازی و از طرفی امکان جذب آهن غذاهای منبع آهن را در بدن شما فراهم می‌کند.

بهبود فعالیت قلبی-عروقی با مصرف شاهی

بنابر مطالعات علمی انجام شده، ویتامین C موجود در شاهی همچنین باعث بهبود سیستم قلبی-عروقی می‌شود. بنابراین فراموش نکنید ضمن اینکه در جدول کالری سبزی‌ها و میوه‌ها، کالری شاهی چندان چشمگیر نیست همچنین می‌توانید روی ویتامین C این سبزی در رژیم لاغری‌تان حساب ویژه باز کنید!

در آپریل 2004 میلادی بود که بررسی‌های منتشر شده در نشریه تغذیه دانشکده آمریکایی تأیید کرد دریافت روزانه 500 میلی گرم ویتامین C باعث افت 24 درصدی سطح پلاسمای CRP پس از دوماه می‌شود. در مطالعات اخیر هم مشخص شد که سطح CRP پلاسمای خون معیار مناسبی برای بررسی خطر بیماری‌های قلبی در فرد است که حتی بهتر از سطح کلسترول خون، نتیجه را نشان می‌دهد.

همچنین خوب است بدانید که شاهی سرشار از ویتامین K از دیگر ریزمغذی‌های بسیار مهم در سلامت قلب و عروق است. کافی است فقط 15 گرم تره تیزک را به بشقاب رژیم خام خواری خود اضافه کنید تا تقریباً 100% نیاز مصرفی روزانه به این ویتامین تأمین شود!

هرچه کالری شاهی کمتر، لبخند شما بیشتر!

البته این عنوان بیشتر حالت شوخی دارد و قصد ما این است که بگوییم شاهی ممکن است برای سلامت دندان‌های شما هم خوب باشد. ناگفته نماند که ترکیبات موجود در این سبزی ممکن است تأثیرات مفیدی بر پیشگیری از پوسیدگی دندان بگذارد.

پایان بخش: شاهی تازه بخورید

جالب است بدانید که کم کالری بودن شاهی و به شدت آسیب پذیر بودن بافت این سبزی دو ویژگی مهم آن است. درواقع به محض چیده شدن آماده گندیدگی است. بنابراین بهترین زمان مصرف شاهی برای رژیم غذایی‌تان، پس از چیدن از گلدان شخصی یا باغچه حیات است. این جمله شوخی نیست و تأکید ما بر حساسیت بالای بافت سبزی است که ما را برآن می‌دارد برای کاشت و برداشت شاهی، شخصاً اقدام کنیم.

منبع: healwithfood