تاریخ امروز:مارس 2, 2024

میزان کالری گل کلم و تأثیر آن در انواع رژیم غذایی چقدر است؟

کالری گل کلم چقدر است؟ 132Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 132 kcal
چربی: 2.6 g
کربوهیدرات: 24 g
پروتئین: 11 g

شما با یک سبزی بینهایت سالم و مغذی روبه رو هستید! صرف نظر از پایین بودن کالری گل کلم، این سبزی ترکیبات گیاهی بی نظیری دارد که احتمالاً در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها از جمله بیماری قلبی و سرطان نقش مهمی دارد. از طرف دیگر اگر برای کوچک کردن شکم یا ترتیب دادن یک رژیم لاغری به فکر یک سبزی درست و حسابی هستید، روی کالری گل کلم و سایر مواد مغذی آن می‌توانید حساب کنید.

کالری گل کلم و سایر مواد مغذی

اگرچه کالری گل کلم بسیار کم است ولی سرشار از ویتامین‌های متنوع و مفید برای بدن شماست. در واقع هر ویتامین و مواد معدنی که فکرش را بکنید در این سبزی بامزه گنجانده شده است. میزان مواد مغذی در یک فنجان گل کلم شامل موارد زیر است:

فیبر: 3 گرم

ویتامین C: 77% نیاز مصرفی روزانه

ویتامین K: 20% نیاز روزانه

ویتامین B6: 11% نیاز روزانه

فولات: 14% نیاز مصرفی روزانه

اسید پانتوتنیک: 7% نیاز مصرفی روزانه

پتاسیم: 9% نیاز مصرفی روزانه

منگنز: 8% نیاز مصرفی روزانه

منیزیوم: 4% نیاز مصرفی روزانه

فسفر: 4% نیاز مصرفی روزانه

کالری گل کلم بیشتر است یا فیبر آن؟

کالری گل کلم در سوپ گل کلم

از سوپ گل کلم در رژیم لاغری خود غافل نشوید!

در رده بندی کالری میوه و سبزی‌ها شاید نتوانید روی کالری گل کلم خیلی جدی حساب کنید ولی قطعاً فیبر بالای آن ثابت می‌کند به راحتی برای یک رژیم فیبر حسابی قابل اعتماد است.

خوب است بدانید که در هر فنجان گل کلم 3 گرم فیبر وجود دارد که 10% از نیاز مصرفی روزانه شما را تأمین می‌کند. لازم است یادآوری کنیم که فیبر یک منبع تغذیه عالی برای باکتری‌های سالم در روده است و به کاهش التهاب و بهبود سلامت گوارش کمک می‌کند.

مصرف کافی فیبر احتمالاً از بروز یبوست در رژیم یا به صورت کلی در فعالیت روزانه جلوگیری میکند. همچنین فیبر سبزیجات و میوه‌ها مانع بروز بیماری التهابی روده و التهاب در روده بزرگ می‌شود.

منبع عالی از آنتی اکسیدان

برای محافظت از سلول‌های پوست دربرابر التهاب و رادیکال‌های آزاد، بدون شک به این منبع غنی ازآنتی اکسیدان نیاز دارید. گل کلم هم مانند دیگر انواع خانواده کلم‌ها با وجود دونوع آنتی اکسیدان قوی باعث کندشدن روند رشد سلول‌های سرطانی در بدن می‌شود.

در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص شد که آنتی اکسیدان گل کلم، خاصیت محافظت کنندگی بالایی دربرابر سلول‌های سرطانی روده بزرگ، سینه و پروستات دارد. باوجود کم بودن کالری گل کلم اما حاوی مقادیر زیادی کارتونئید و فلاوونئید است که اثرات ضدسرطانی دارد و احتمالاً باعث کاهش خطرات ابتلا به بیماری‌های دیگر هم می‌شود.

تأثیر کالری گل کلم در کاهش احتمالی وزن

اگر قصد دنبال کردن یک رژیم لاغری را دارید باید خدمت شما عرض کنیم که این سبزی خوش ترکیب فواید زیادی برای لاغری دارد. در قدم اول باید به کالری ناچیز آن اشاره کنیم که باوجود چنین مقداری، می‌توانید هرمقدار که دوست دارید از این سبزی میل کنید بی آنکه نگران افزایش وزن خود باشید.

از طرف دیگر، گل کلم منبع غنی فیبر است و باعث کندشدن فرایند هضم و جذب و درنهایت طولانی شدن سیری در شما می‌شود. بنابراین میزان کالری مصرفی شما را در طول روز خواه ناخواه کم می‌کند و همین آیتم، به اندازه کافی بر کنترل وزن شما تأثیرگذار است.

92% گل کلم از آب است و همین، فاکتور خوبی برای کاهش وزن بی خطر به شمار می‌رود. بااین اوصاف شما با یک خوراک گیاهی پرآب، کم کالری و غنی از فیبر روبه رو هستید که قرار است به راحتی در کاهش وزن شما اثرگذار باشد.

پایان بخش: کالری گل کلم را چگونه بسوزانم؟

کالری گل کلم با انجام یکی از سه ورزش زیر مصرف می‌شود. توجه داشته باشید این سبزی، بسیار کم کالری است و نیازی نیست فشار چندانی برای سوزاندن آن به خودتان وارد کنید:

  • پیاده روی: 36 دقیقه
  • دویدن: 13 دقیقه
  • دوچرخه سواری: 18 دقیقه

منبع: healthline، nutritionix