تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری یک فنجان بلوبری چقدر است ؟+ راهنمای مصرف

کالری بلوبری چقدر است؟ 57Kcal
مقدار: 1 فنجان
کالری: 57 kcal
چربی: 0.3 g
کربوهیدرات: 14.5 g
پروتئین: 0.7 g

بلوبری blueberry از خانواده محبوب توت‌ها berries یکی از پرطرفدارترین میوه‌های تابستانی به شمار می‌رود که با مزه شیرین و منبع سرشار از مواد مغذی، همچنان جزو انتخاب‌های اصلی برای لاغری و کاهش وزن به حساب می‌آید و بسیاری از ورزشکاران می‌خواهند بدانند که کالری یک فنجان بلوبری چقدر است؟ آیا کالری بلوبری به نسبت کالری سایر میوه ها بیشتر است؟

یکی از دلایلی که این میوه را از جمله سالم‌ترین میوه‌ها می‌دانند، آنتی سیانین موجود در آن است. این نوع از فلاویید که در بادمجان بنفش یا قرمز رنگ، کلم پیچ بنفش و کران بری cranberry (معروف به توت خرس) وجود دارد باعث شده است رنگ این میوه، آبی رنگ باشد.

مزایای یک فنجان بلوبری کدام است؟

 

اگر تصمیم جدی گرفته‌اید که خطرات داشتن یک زندگی ناسالم را از خودتان دور کنید و حتی اگر تجربه لاغری بدون رژیم هم داشته باشید، شاید بهتر باشد با میوه‌ها و سبزیجات شروع کنید. پژوهش‌های متفاوت نشان داده‌اند که بلوبری از جمله میوه‌هایی است که احتمال بروز بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی را کم می‌کند و از طرف دیگر، تأثیر چشمگیری روی سلامت پوست و مو، افزایش انرژی بدن و کاهش وزن می‌گذارد.

کالری یک فنجان بلوبری چقدر است؟

 

همچنان که در جدول ابتدای مقاله مشاهده می‌کنید، 91% کالری موجود در این توت خوشمزه، کربوهیدرات است؛ اگر یک فنجان بلوبری خام (148 گرم) داشته باشید معادل 4/84 کیلوکالری و اگر یک فنجان بلوبری خشک شده (160 گرم) داشته باشید معادل 2/502 کیلوکالری دریافت خواهید کرد.

خوب است بدانید که 14% از ارزش غذایی و مواد مغذی بلوبری از آن کربوهیدرات است و قندهای ساده ای مثل گلوکز و فروکتوز را دربرمیگیرد. همچنین نباید از کربوهیدرات از نوع فیبر آن هم غافل شد. همچنین به خاطر بسپارید که 16% کربوهیدرات بلوبری را فیبر تشکیل می‌دهد. بنابراین یک فنجان (100 گرم) بلوبری 6/3 گرم فیبر دارد.

خوب است بدانید که

در هرفنجان بلوبری خام، نزدیک به 4/21 گرم کربوهیدرات وجود دارد.

یک ظرف بلوبری تا بدانیم کالری یک فنجان بلوبری چقدر است

درمورد میزان چربی این نوع توت لذیذ هم لازم است به 5/0 گرم چربی آن اشاره کنیم که بسیار ناچیز است و نگرانی از بابت جذب چربی برای شما ایجاد نمی‌کند.

اگر بخواهید از شاخص گلیسمی (شاخص قندی) و میزان قند موجود در یک فنجان توت بنفش بیشتر بدانید باید خدمت شما عرض کنیم که هرفنجان بلوبری، 7/14 گرم قند دارد و شاخص قندی آن هم تقریباً پایین و روی عدد 53 است. بیماران دیابتیک می‌توانند با خیال آسوده این میوه را مصرف کنند و نگران نوسانات قندی خونشان نباشند.

نکات تکمیلی در مورد کالری بلوبری

 

برای اینکه بدانیم کالری یک فنجان بلوبری چقدر است لازم است چند نکته مهم را هم در نظر بگیریم. بلوبری منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر است:

  • ویتامین K1 (مفید برای استخوان و مانع لخته شدن خون)
  • ویتامین C (اسید اسکوربیک؛ آنتی اکسیدان عالی برای پوست و سیستم ایمنی) یک فنجان بلوبری 24% ویتامین سی دارد.
  • منگنز (سوخت و ساز بدن) یک فنجان بلوبری 25% نیاز روزانه بدن به منگنز را تأمین می‌کند.

همچنین نباید از ویتامین E، ویتامین B6 و مس موجود در این میوه کوچولوی قدرتمند غافل شد.

یک فنجان بلوبری، یک پایان خوش!

 

اگر اهل ورزش‌های طولانی و سنگین هستید باید خدمت شما عرض کنیم که بلوبری با همین اندازه کوچک می‌تواند به راحتی التهاب ماهیچه‌ای موضعی و استرس اکسیداتیو بعد از تمرین را کم کند. فقط کافی است از مکمل‌های بلوبری مصرف کنید تا آسیب‌های ایجاد شده در سطح مولکولی کم شوند. بنابراین شما با خوردن یک فنجان بلوبری می‌توانید ضعف عملکرد ماهیچه‌ای بعد از تمرینات سنگین را کمتر کنید و یک رژیم لاغری اصولی را تجربه کنید.

شما با آگاهی از اینکه کالری یک فنجان بلوبری چقدر است، همچنین متوجه خواهید شد که بررسی‌های انجام شده با مشارکت 10 زن ورزشکار نشان می‌دهد مصرف بلوبری بعد از تمرین‌های سنگین مربوط به پا، تأثیر چشمگیری در بهتر شدن عملکرد عضلات داشته است.

منبع: medicalnewstoday