تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری نارنج چقدر است؟ + معرفی مواد مغذی و فواید خوراکی

کالری نارنج چقدر است؟ 31Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 31 kcal
چربی: 0.2 g
کربوهیدرات: 10 g
پروتئین: 0.4 g

سال 2004 میلادی بود که سازمان غذا و داروی آمریکا FDA مصرف گیاه دارویی افدرا ephedra را ممنوع کرد؛ این گیاه به دلیل اثرات خطرناک بر قلب، مجوز مصرف نداشت. از آن زمان به بعد، بسیاری از محصولات کاهش وزن و بدنسازی ضمن در نظر گرفتن کالری نارنج، از این میوه در کنار کافئین به عنوان یک عضو از خانواده انواع رژیم لاغری استفاده کردند.

خوب است بدانید که نارنج اثرات شیمیایی زیادی بر سیستم عصبی دارد. این مواد شیمیایی ممکن است برای سلامت قلب افراد سالم مضر باشد. همچنین از این میوه برای کنترل چاقی، بهبود عملکرد ورزشکاران و بسیاری دیگر از اهداف سلامتی استفاده می‌شود. جالب است بدانید که هنوز شواهد علمی مناسبی برای تأیید تأثیر نارنج وجود ندارد.

ناگفته نماند که این عضو خانواده مرکبات از طرف انجمن ملی دو میدانی NCAA ممنوع شده است. البته نباید این ممنوعیت را به سایر مرکبات ربط داد.

کالری نارنج و سایر فواید چشمگیر آن

این میوه هم مانند دیگر خویشاوندانش حاوی ترکیب لیمونن است؛ لیمونن اثرات ضدالتهابی و ضدویروسی دارد. مطالعات جمعیت شناسی نشان داد که لیمونن ممکن است باعث پیشگیری از سرطان مخصوصاً سرطان روده بزرگ شود. البته هنوز نیاز به بررسی‌های دقیق و علمی احساس می‌شود.

در آزمایش‌های اخیر اطلاعات جدیدی درمورد اثر درمانی نارنج بر کرونا منتشر شده است. مطالعات همچنان در حال گسترش است. البته فراموش نکنید که لیمونن راهکاری برای پیشگیری یا درمان کووید-19 نیست.

ویتامین C موجود در نارنج

کالری نارنج چقدر است؟

کالری نارنج چقدر است؟

خوب است بدانید که برگ‌های نارنج سرشار از ویتامین C است و نقش یک آنتی اکسیدان بسیار قوی را بازی می‌کند. از طرف دیگر، اگر بخواهیم کالری نارنج را در رده کالری میوه و سبزی‌ها نادیده بگیریم، پوست این میوه منبع غنی فلاوونوئیدها است که یکی از بهترین انواع آنتی اکسیدان با ارزش درمانی بسیار بالا است.

باید اضافه کنیم که آنتی اکسیدان ها یکی از ترکیبات بسیار مهم در حفاظت از بدن در برابر تخریب سلولی ناشی از سرطان هستند. آن‌ها در غیرفعال کردن رادیکال‌های آزاد بدن نقش مهمی دارند؛ رادیکال‌های آزاد اجزای غیرثابتی هستند که با افزایش التهابات و خطر ابتلا به بیماری، به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند.

نقش کالری نارنج در کاهش وزن

به طور کلی، مرکبات در کاهش وزن تأثیر دارند که البته هنوز مطالعات دقیقی در مورد اثرگذاری آنها در انواع رژیمهای لاغری مثل رژیم سبزیجات انجام نشده است.

جالب است بدانید که بسیاری از مکمل‌های لاغری از عصاره نارنج در ترکیبات خود استفاده می‌کنند. اگرچه مطالعات علمی هنوز به طور دقیق ترکیب این مکمل‌ها را برای تعیین اثرگذاری هر جزء مکمل در فرایند کاهش وزن، بررسی نکرده است.

پی.سی نفرین موجود در نارنج فرایند شکست مولکول‌های چربی را افزایش می‌دهد، مصرف انرژی را بیشتر می‌کند و تاحدودی روی اشتها اثرگذار است که هرسه مورد باعث کاهش وزن می‌شوند.

نکته: اثرات لاغرکننده بودن نارنج بعد از افزایش مصرف آن، خودش را نشان می‌دهد که هنوز در این مورد اطلاعات موثقی که بی خطر بودن این میزان مصرف را تأیید کند، منتشر نشده است.

کاربردهای مفید نارنج

اگرچه کالری نارنج ناچیز است ولی از عصاره این میوه و حتی میوه تازه آن در طب چینی سنتی برای درمان مشکلات گوارشی، اسهال، یبوست و اسهال خونی استفاده می‌شود. در بعضی بخش‌های چین هم از نارنج تازه برای درمان اضطراب و تشنج (صرع) استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که نارنج اثراتی هم در کاهش علائم سندرم قاعدگی دارد که البته هنوز بررسی‌های کاملی در این مورد انجام نشده است. همچنین به اثرات درمانی انواع مرکبات در بهبود عملکرد تیروئید اشاره شده است که البته هنوز روی انسان آزمایش نشده است.

نقش نارنج در رژیم‌های پاکسازی

با صرف نظر کردن از کالری نارنج، باید اضافه کنیم که ویتامین C موجود در این میوه احتمالاً اثرات مثبتی بر سلامت پوست می‌گذارد. نباید از نقش شگفت انگیز ویتامین C در بهبود زخمها و شکل گیری کلاژن غافل شد. بااین اوصاف اگر هنوز در رژیم دیتوکس خود از حضور نارنج بهره نبرده‌اید، معطل نکنید!

کالری نارنج و بدنسازی

در مطالعات دیگری بر اثر پی.سی نفرین موجود در نارنج در بهبود عملکرد ورزشکار در رژیم‌های بدنسازی تأکید شده است. درواقع با افزایش مدت زمان تکرار و حجم تمرین، توانایی فرد برای انجام تمرینات سخت بیشتر می‌شود.

دز مصرفی نارنج در مکل های رژیمی

عموماً توصیه می‌شود که از عصاره نارنج در مکمل‌های رژیمی با دز 50-98 میلی گرم استفاده کنند. همچنین تأیید می‌شود که 40 میلی گرم سی نفرین با 320 میلی گرم کافئین، میزان بی خطر است.

همچنین اگر در کنار رژیم غذایی خود، درحال سپری کردن دوره درمان با دارو هستید، باید اضافه کنیم که خوردن یک نارنج حاوی 6/30 میلی گرم پی.سی نفرین تداخلی با داروی شما ندارد. ناگفته نماند که فرد باردار یا زنی که شیر می‌دهد نباید از نارنج استفاده کند.

پایان بخش

خوب است که انواع سوپ سبزیجات در رژیم برزیلی خود را با چند قطره آب نارنج تازه، مزه دار کنید. فراموش نکنید که کالری نارنج ناچیز است و نیاز به انجام ورزش یا فعالیت بدنی ویژه‌ای برای سوزاندن آن ندارید.

منبع: webmd، healthline