تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری فلفل دلمه چقدر است؟ راهنمای مصرف در رژیم

کالری فلفل دلمه چقدر است؟ 32Kcal
مقدار: 1 عدد
کالری: 32 kcal
چربی: 0.2 g
کربوهیدرات: 7.6 g
پروتئین: 1 g

فلفل دلمه‌ای سبز یا قرمز یا فلفل دلمه‌ای زرد از جمله میوه‌هایی است از خانواده بادنجانیان که جزوی از فلفل‌های قرمز، گوجه فرنگی و درخت نان breadfruit (گیاهی با بافت میوه شبیه به نان) به شمار می‌آید. کالری فلفل دلمه‌ای زرد از جمله نکاتی است هر دنبال کننده رژیم لاغری می‌خواهد بیشتر درمورد آن بداند.

ناگفته نماند که فلفل دلمه‌ای قرمز، بومی مرکز و جنوب آمریکاست و همچنین با دو نام فلفل شیرین یا کاپسیکوم capsicum هم شناخته می‌شود. لازم به یادآوری نیست که فلفل دلمه‌ای را هم به صورت خام و هم پخته می‌شود میل کرد.

خوب است بدانید فلفل دلمه‌ای قرمز هم مثل اقوام نزدیکش، فلفل قرمز، هم به صورت خشک شده و هم ساییده شده مصرف می‌شود که معروف است به پاپریکا.

کالری فلفل دلمه‌ای سبز پایین است و همانطور که در جدول ابتدای راهنمای مصرف می‌بینید، در کنار چربی، کربوهیدرات و پروتئین اندک، سرشار از ویتامین C و سایر انواع آنتی اکسیدان است و همین ویژگی‌ها باعث شده تا فلفل دلمه‌ای زرد انتخابی هوشمندانه و عالی در یک رژیم خام خواری سالم باشد.

کالری فلفل دلمه‌ای سبز و سایر مواد مغذی

فلفل خام تازه بیشترین درصد آب را در خود گنجانده است؛ 92%. باقی ترکیبات آن شامل کربوهیدرات و مقدار ناچیزی پروتئین و چربی است. مواد مغذی اصلی در هر 100 گرم فلفل دلمه‌ای قرمز خام شامل موارد زیر می‌شود:

  • آب: 92%
  • قند: 2/4 گرم
  • فیبر: 1/2 گرم

نقش کربوهیدرات در کالری فلفل دلمه‌ای

 کالری فلفل دلمه ای در رنگ های مختلف

هر رنگ متفاوت فلفل دلمه ای، کالری متفاوتی دارد.

کربوهیدرات بیشترین ترکیب موجود در فلفل دلمه‌ای زرد است که بیشترین میزان حجم کالری یعنی 6 گرم کربوهیدرات را دربرمیگیرد.

کربوهیدرات‌ها عمدتاً به صورت قند هستند مثل گلوکز و فروکتوز که درواقع مزه شیرین فلفل به دلیل وجود این نوع قند است. کالری فلفل دلمه‌ای با وجود فیبر پایینی که دارد، اندک است؛ حدود 2% در فلفل دلمه‌ای تازه. فلفل منبع خوبی از فیبر به شمار می‌آید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

منبع سرشار از مواد معدنی و انواع ویتامین!

ویتامین C- یک فلفل دلمه‌ای قرمز متوسط 169% از نیازدریافتی روزانه از این نوع ویتامین را تأمین می‌کند که این، یعنی غنی‌ترین منبع تأمین ویتامین از مواد مغذی طبیعی. اگرچه کالری فلفل دلمه‌ای کم است ولی روی ویتامین C آن در رژیم سالاد خود به راحتی حساب کنید!

ویتامین B6- شناخته شده ترین نوع از این ویتامین، پیریدوکسین Pyridoxine است که نقش بسیار مهمی در ساخت گلبول‌های قرمزخون دارد.

ویتامین K1- نوعی از ویتامین K معروف به phylloquinon فیلوکینون که ویتامین تأثیرگذار در زمان لخته شدن خون و سلامت استخوان‌ها است.

پتاسیم- این ماده معدنی ضروری نقش مهمی در حفظ سلامت قلب دارد.

فولات- یا همان ویتامین B9 کاربردهای متفاوتی دارد. اگر قصد دارید دوران بارداری را با یک رژیم سالم بگذرانید، باید خدمت شما عرض کنیم که فولات موجود در فلفل دلمه‌ای زرد بهترین ماده معدنی مورد نیاز بدن در زمان حاملگی است.

ویتامین E- شما با یک آنتی اکسیدان تمام عیار روبه رو هستید! سلامت عصب‌ها و ماهیچه‌های شما با وجود چنین ویتامینی تضمین می‌شود. شاید دلتان بخواهد بخشی از بشقاب رژیم مدیترانه‌ای خود را با فلفل دلمه‌ای سبز یا قرمز تزئین کنید. روغن‌های سالم سرد، مغزهای خوراکی، دانه‌های گیاهی و سبزیجات از جمله منابع این ویتامین محلول در چربی هستند.

ویتامین A- فلفل دلمه‌ای قرمز سرشار از محافظ ویتامین A(بتاکاروتن) است که بدن شما آن را تبدیل به ویتامین A می‌کند.

کالری فلفل دلمه‌ای را چطور بسوزانم؟

در پایان شاید بد نباشد برای مصرف کالری فلفل دلمه‌ای راهکار مناسبی پیشنهاد بدهیم. با انجام یکی از سه ورزش زیر می‌توانید میزان 100 گرم فلفل دلمه‌ای را در بدن بسوزانید:

◄ پیاده روی 9 دقیقه

◄ دویدن 3 دقیقه

◄ دوچرخه سواری 4 دقیقه

اگر در مبحث کالری میوه و سبزی، درمورد رنگ فلفل دلمه ای حساسیت دارید باید خدمت شما عرض کنیم که رنگ‌های متنوع زرد و قرمز از دیگر انواع فلفل دلمه‌ای است که فلفل دلمه‌ای سبزعلاوه بر اینکه نشان دهنده نارس بودن گیاه است کالری به مراتب کمتری در مقایسه با دو رنگ زرد( 50 کالری) و قرمز (31کالری) دارد. نوع سبز رنگ آن در مقایسه با رنگ‌های دیگر، کمی تلخ مزه است.

منبع: healthline، nutritionix