تاریخ امروز:مارس 2, 2024

کالری زرشک و اثرات ضدالتهابی آن در رژیم غذایی

کالری زرشک چقدر است؟ 19.6Kcal
مقدار: 1 قاشق چایخوری
کالری: 19.6 kcal
چربی: 0 g
کربوهیدرات: 4.4 g
پروتئین: 0.8 g

از زرشک که قرنهاست ارزش دارویی دارد و برای مشکلات گوارشی، عفونت و مشکلات پوستی تجویز می‌شود به این سادگی نمی‌شود صرف نظر کرد! البته صرف نظر از کالری زرشک که اندک است، فواید چشمگیری دیگری هست که مهم‌ترین خاصیت آن وجود ماده‌ای معروف به بربرین berberine است. بربرین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل میکند که احتمالاً در کنترل دیابت، عفونت‌های دهانی و همچنین درمان انواع جوش (آکنه) نقش مؤثری دارد.

کالری زرشک و سایر مواد مغذی

زرشک مواد مغذی قابل توجهی دارد و سرشار از کربوهیدرات، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی است. اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح بدهیم، زرشک منبع باارزشی از ویتامین C است که این نوع از آنتی اکسیدان در برابر آسیب‌های سلولی از بدن محافظت می‌کند. بنابراین دارویی عالی و انتخابی هوشمندانه در انواع رژیم غذایی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان است.

همانطور که در جدول ابتدای راهنمای کالری زرشک می‌بینید، کالری یک قاشق چایخوری زرشک عدد ناچیزی است. اما نباید از مواد معدنی ارزشمندی مثل زینک، منگنز و روی در این گیاه غافل شد؛ هرسه ماده، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری‌ها بازی می‌کنند.

رنگ قرمز ملایم زرشک در بشقاب رژیم مدیترانه‌ای شما به دلیل وجود ماده‌ای به نام آنتوسیانین است و به عنوان رنگدانه های گیاهی احتمالاً به تقویت عملکرد مغز و سلامت قلب شما کمک می‌کند.

نقش زرشک در رژیم پاکسازی میوه‌ای

کالری زرشک در رژیم دتوکس

رژیم دتوکس خود را با وجود زرشک خوشرنگ و مزه، لذت بخش کنید!

کم بودن کالری زرشک این انگیزه را به شما می‌دهد تا به این سادگی از ترش مزگی ملایم نزدیک به شیرینی آن صرف نظر نکنید. شما می‌توانید زرشک را، به غیر از افزودن در رژیم خام خواری خود، در مربا یا گوشه‌ای از بشقاب چلومرغ و حتی به عنوان مهمان ویژه‌ای در رژیم سالادتان اضافه کنید. ناگفته نماند صرف نظر از کالری زرشک که چندان قابل اعتنا نیست، پیشنهاد می‌دهیم آن را به صورت تازه در بشقاب رژیمی‌تان استفاده کنید

اگر به فکر پیاده کردن یک رژیم پاکسازی مقوی و اثرگذار مبتنی بر میوه‌ها هستید، پیشنهاد می‌دهیم از آب زرشک در ترکیب رژیم دیتوکس خود حتماً استفاده کنید.

نکته: انواع متفاوتی از مکمل زرشک هم در بازار موجود است که شامل کپسول خشک، عصاره مایع، پماد یا ژل می‌شود. البته به دلیل محدود بودن آزمایشات انسانی درمورد اثر این مکمل‌ها، هنوز میزان مصرف مشخصی برای آن‌ها اعلام نشده است.

ناگفته نماند باوجود تأیید بی خطر بودن مصرف مکمل‌ها، گزارش‌هایی هم مبنی بر دل درد یا اسهال ناشی از زیاده روی در خوردن آن ثبت شده است. همچنین هنوز درمورد عوارض مکمل‌های زرشک در کودکان یا زنان باردار گزارشی ثبت نشده است.

زرشک و درمان اسهال

جالب است بدانید که این میوه کم کالری زرشک، قرن‌هاست که برای مداوای اسهال استفاده می‌شود. مهم‌ترین دلیل این خاصیت وجود ماده بربرین در زرشک است که باعث کند شدن عبور مدفوع از روده و در نتیجه جلوگیری از اسهال می‌شود. قدیمی‌ترین مطالعات درمورد خاصیت و فواید زرشک ثابت کرد که در درمان اسهال ناشی از عفونت باکتریایی هم نقش مؤثری دارد.

مصرف زرشک برای مراقبت از دندانها

آزمایشات جالب توجهی به تأثیر عصاره زرشک بر درمان التهاب‌های دهانی اشاره کرده است. همانطور که بالاتر برایتان توضیح دادیم، میوه کم کالری زرشک به دلیل وجود بربرین خاصیت ضدالتهابی بالایی دارد.

این احتمال را در نظر بگیرید که در روزهای دنبال کردن رژیم لاغری خود، دچار التهابات دهانی مثل التهاب لثه شوید که با اضافه کردن مقدار مشخصی از زرشک به بشقاب رژیمی خود، می‌توانید جلوی پیشروی این التهاب را بگیرید.

کالری زرشک را چطور بسوزانم؟

شناخت درست کالری میوه و سبزی‌ها کمک می‌کند میزان مصرف و روش کالری سوزی آنها را بدانیم. برای سوزاندن کالری اندک زرشک سه ورزش زیر را می‌توانید انتخاب کنید:

◄ دویدن: 9 دقیقه

◄ پیاده روی: 26 دقیقه

◄ دوچرخه سواری: 14 دقیقه

منبع: healthline، nutritionix