تاریخ امروز:آوریل 20, 2024
چگونه کالری شماری کنیم و به نتیجه برسیم؟

چگونه کالری شماری کنیم و کاهش/افزایش وزن داشته باشیم؟

Rate this post

برای تناسب اندام در 1402 هدف گذرای کرده اید؟! پس لازم است به مهم ترین سؤال پاسخ بدهید: چگونه کالری شماری کنیم؟ چون کالری شماری و حتی کالری گیری نقطه درستی برای شروع این هدف گذاری است. فقط یک نکته باقی می ماند و آن بررسی موافقان و مخالفان کالری شماری است. عده ای این روش را درست و عده دیگر آن را نادرست میدانند.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

به باور بعضی از متخصصین تغذیه، کالری شماری باعث محدودیت غذایی و محرومیت بدن از دریافت مواد مغذی و در نتیجه اختلالات در غذاخوردن می شود. عده ای دیگر هم معتقداند این روش برای کاهش وزن اصولی، مؤثر و مفید است.

بهتر است خیال شما را جمع کنیم!

به طور کلی هیچ روشی به عنوان بهترین روش کاهش وزن تایید نشده است. مثلا عده ای ورزش HIIT را تاثیرگذار میدانند در حالیکه بعضی دیگر با پیاده روی و ورزش های هوازی سبک برای لاغری موافق اند. جالب اینجاست که عده دیگری هم اصلا با ورزش برای تناسب اندام موافق نیستند. عده ای هم با کالری شماری موافق اند.

فراموش نکنید که دستورالعمل ما برای کالری شماری برای سلامتی برنامه هایی دارد، درمورد مزایا و معایب این روش برایتان توضیح خواهیم داد و روش دقیق شروع را معرفی میکنیم. در این مسیر با بهترین تمرین های ورزشی، بهترین وعده های غذایی و بهترین تجهیزات ورزشی هم آشنا خواهید شد.

چگونه کالری شماری کنیم تا لاغر/ چاق شویم؟

توجه داشته باشید که وقتی صحبت از کنترل وزن می شود یعنی چه مقدار کالری گیری و چه مقدار کالری سوزی لازم است. کالری واحدی از اندازه گیری است که مقدار انرژی دریافتی بدن از غذا و نوشیدنی ها را نشان میدهد. همین واحد اندازه گیری برای توصیف کالری سوزی در طول روز استفاده می شود.

برای کاهش وزن شما به یک رژیم کالری شماری درست نیاز دارید که طی آن کالری سوزی بیشتر از کالری گیری داشته باشید. اما برعکس، وقتی هدف، افزایش وزن باشد یعنی کالری گیری بیشتر و کالری سوزی کمتر. در کل اگر هدف شما تغییر وزنی است باید کمبود کالری یا افزایش کالری گیری داشته باشید و برای اطمینان از درست بودن مسیر لازم است مراقب غذاخوردن (کالری گیری) و فعالیت های روزانه تان (کالری سوزی) باشید.

اینطور باید عرض کنیم که شما میخواهید طی 10 هفته، 4.5 کیلوگرم کم کنید ( هر هفته یک کیلو). یک کیلو چربی بدن شما تقریبا 3هزار 500 کالری است. البته این وضعیت بین افراد با توجه به تراکم چربی بدن و روش مصرف انرژی در گذر زمان متفاوت است.  بنابر 3500 کالری شما باید هر هفته از همین مقدار کالری کسری کالری داشته باشید.

در پاسخ به چگونه کالری شماری کنیم، بهتر است اینگونه مدیریت کنید:

  • روزانه 500 کالری در روز کم کنید.
  • روزانه بر شدت ورزش خود برای سوزاندن 500 کالری اضافه کنید.
  • یا ترکیب هردو؛ روزانه 250 کالری گیری کمتر داشته باشید و 250 کالری بعدی را هم با ورزش بسوزانید.

هدف نهایی در رعایت انواع روش های کاهش وزن این است که تعادل کالری بدن شما با عادات غذایی و ورزش برقرار باشد. گرچه این اصل با روش ها یا رژیم های لاغری مثل رژیم فستینگ یا رژیم حذفی زیر سؤال می رود.

کالری شماری: اثرگذاری و بی نتیجه بودن

دقت کنید که کالری شماری برای همه جواب نمیدهد. بعضی از افراد فقط به غذاخوردن اهمیت میدهند بدون آنکه نگران کالری گیری روزانه شان باشند. بعضی دیگر هم وقت و حوصله ندارند که بخواهند بدانند چگونه کالری شماری کنیم و نکته اینجاست که بسیاری از ما همینطور هستیم! عده دیگری هم اهداف دیگری برای سلامتی شان دارند که کالری شماری جزء آن نیست.

بهتر است در ادامه پاسخ به چگونه کالری شماری کنیم با مزایا و معایب این روش کاهش وزن آشنا باشید!

بهتر است در ادامه پاسخ به چگونه کالری شماری کنیم با مزایا و معایب این روش کاهش وزن آشنا باشید!

بااین اوصاف زمانی کالری شماری اثرگذار است که

  • شما مشخصا بخواهید وزن زیاد/کم کنید.
  • شما به دنبال یک روش ساده بدون دردسر برای مدیریت رژیم غذایی تان هستید.
  • کالری شماری توصیه پزشک و با هدف درمانی انجام می شود.

اما کالری شماری زمانی بی نتیجه خواهد بود که

  • میخواهید ترکیب بدنی تان را تغییر بدهید (پس باید مراقب مصرف درشت مغذی ها باشید؛ کربوهیدرات، پروتئین و چربی)
  • میخواهید مراقب مصرف ریزمغذی ها باشید؛ ویتامین ها و مواد معدنی
  • سابقه اختلال غذاخوردن دارید و متوجه افت کالری شدید در نتیجه رژیم غذایی ناسالم شده اید.
  • مطمئن نیستید که چقدر کالری باید دریافت کنید.

چگونه کالری شماری کنیم و درست پیش برویم؟

در پایان اولین مورد تعیین مقدار کالری گیری در روز است. این شمارش درصورتیکه کم خوری یا پرخوری میکنید برای شما مناسب نیست.  پس بهترین روش برای کالری شماری این است که با متخصص تغذیه مشورت کنید. متخصص میتواند با توجه به وزن، قد و پرونده پزشکی تان مشخص کند که مقدار کالری شماری روزانه تان چقدر باید باشد.

پاسخ به پرسش های رایج

چه مقدار کالری گیری در روز نیاز دارم؟

در پاسخ به چگونه کالری شماری کنیم، هر فردی با توجه به سوخت و ساز بدن خود باید برای کالری گیری برنامه ریزی کند؛ قد، سن، جنسیت، وزن فعلی، سطح فعالیت، سلامت فعلی و عدد سوخت و ساز بدن تعیین کننده است.

آیا کاهش وزن با کالری شماری ممکن است؟

درصورتیکه نقصان کالری ( کاهش کالری دریافتی و افزایش کالری سوزی) یک برنامه اصولی با مشورت با یک متخصص تغذیه باشد و مداومت داشته باشد میتوانید وزن کم کنید.

مزیت رژیم کالری شماری چیست؟

با انتخاب رژیم کالری شماری خودتان را ملزم میکنید درمورد نوع و کیفیت غذای مصرفی تان حساس و دقیق باشید. همچنین حجم غذای مصرفی تان را مدیریت میکنید. بنابراین میتوانید پاسخ درستی به چگونه کالری شماری کنیم، بدهید!

معایب رژیم کالری شماری چیست؟

رژیم استرس آور، احتمال خطا، وقت گیر و خسته کننده.

منبع: myprotein، cnet

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *