تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
نکاتی درمورد رژیم غذایی حذفی

رژیم غذایی حذفی برای چه افرادی مناسب است؟

Rate this post

« من عاشقش بودم ولی اون عاشقم نبود!» این جمله درمورد رابطه بین شما و غذاها هم صدق میکند. یعنی چطور؟ ممکن است طرفدار غذاهایی باشید که برای شما مناسب نباشند. بنابراین بدن شما واکنش هایی مثل نفخ یا اسهال را نشان میدهد تا درنهایت از خوردن دوباره و چندباره این مواد غذایی پشیمان شوید. اینجاست که پای رژیم غذایی حذفی به میان می آید و شما باید برای سلامت جسم و روح خود گام درستی بردارید.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

منظور از رژیم غذایی حذفی چیست؟

بنابر برآورد انجام شده، 20 % جمعیت جهان دچار حساسیت یا عدم تحمل غذایی هستند ولی تشخیص این مشکل ساده نیست. اگر به صورت مداوم دچار دردهای شکمی می شوید، پزشک احتمالا نوعی رژیم غذایی خاص را برای شما درنظر میگیرد تا دلیل بروز این علائم دقیقا مشخص شود؛ رژیم حذفی elimination diet.

رژیم حذفی یک رژیم غذایی استاندارد برای تشخیص و تعیین مواد غذایی مناسب سلامتی شما است.// متخصص تغذیه

فواید ایجاد حذفیات رژیم غذایی چیست؟

در طول رژیم حذفی شما به سراغ آن دسته از مواد غذایی که احتمالا مشکلاتی برای سلامتی شما درست کرده اند نمیروید و این خودداری را تا چندین هفته باید ادامه بدهید. در دوره پرهیز باید دفترچه ای داشته باشید تا مشخص کنید چه غذاهایی را این مدت میخورید و چه تاثیری بر سلامتی شما دارند.

وقتی از خوردن غذاهای حساسیت زا خودداری میکنید، التهاب روده و سیستم ایمنی فروکش میکند و باعث بهبود و ترمیم هرگونه واکنش التهابی ناشی از غذاهای حساسیت زا می شود.// متخصص تغذیه

حالا، وقتی به تدریج این مواد غذایی حساسیت زا را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه میکنید، مراقب هستید تا ببینید بازگشت این مواد غذایی چه تاثیری بر گوارش و سلامت عمومی شما میگذارد. پس میبینید که با نظارت پزشک یا کارشناس تغذیه، رژیم غذایی حذفی به تشخیص الگویی کمک میکند تا علت و اثر مشکل را شناسایی کنید.

حساسیت غذایی دربرابر عدم تحمل مواد غذایی در برابر آلرژی غذایی

دقت کنید که این سه اصطلاح شباهتی با هم ندارند. مراکز غذایی زیادی هستند که برای چنین مشکلاتی به افراد خدمات میدهند و بسیاری از آنها زیرشاخه ای از سه اصطلاح مورد نظر هستند.

حساسیت غذایی– رژیم غذایی حذفی زمانی برای شما تجویز می شود که بدن دچار عدم تعادل باکتری های بد و خوب در سیستم گوارشی شود. علائمی مثل خستگی زیاد، دردهای مفصلی یا عضلانی، سردرد و مه مغزی از جمله نشانه های حساسیت غذایی است.

عدم تحمل غذایی– در این وضعیت بدن شما نمیتواند به درستی بعضی مواد غذایی یا مواد موجود در غذا را تجزیه کند و شما را با مشکلاتی مثل اسهال، گاز معده یا نفخ درگیر خواهد کرد. عدم تحمل غذایی باعث بروز علائم سرماخوردگی می شود.

آلرژی غذایی– این وضعیت شامل واکنشی به قیمت زندگی فرد می شود که بدن فرد به پروتئین موجود در بعضی غذاها واکنش زیاد از حد نشان میدهد. تصور کنید رژیم پروتیئن را انتخاب کرده باشید درحالیکه ندانید به پروتئین در خوراک گوشت یا آبگوشت حساسیت زیادی نشان میدهید. التهاب پوستی، کهیر، خارش و تاول، تورم از جمله علائم آلرژی غذایی است.

چه غذاهای باعث مشکلات گوارشی می شود؟

به طور کلی هشت نوع غذا باعث حدود 90 % آلرژی های غذایی می شود و بعضی از این مواد غذایی عامل عدم تحمل غذایی در افرادی می شود که آلرژی غذایی ندارند ولی همچنان حساسیت غذایی آنها را آزار می دهد.

تخم مرغ، ماهی، شیر، انواع بادام، صدف، سویا، مغزهای خوراکی درختی مثل بادام و گردو، گندم.

بعضی دیگر از مواد غذایی و مواد افزودنی هم باعث بروز مشکلاتی می شوند که عامل عدم تحمل غذایی و حساسیت غذایی هستند:

  • الکل
  • ذرت
  • داروی هیستامین که به طور طبیعی در غذاهایی مانند پنیر، آناناس، موز، آووکادوها و شکلات وجود دارد.
  • گلوتن (پروتئین موجود در گندم، جو)

نکته: رژیم بدون گلوتن برای افرادی که حساسیت به گلوتن دارند طراحی شده است.

رژیم غذایی حذفی برای افرادی که با خوردن بعضی مواد غذایی مشکل دارند مناسب است.

رژیم غذایی حذفی برای افرادی که با خوردن بعضی مواد غذایی مشکل دارند مناسب است.

  • ماهی و صدف
  • فروکتوز (قند موجود در میوه ها و بعضی سبزی ها)
  • لاکتوز (قند موجود در شیر و محصولات لبنی)
  • گیاهان نایت شید Nightshades ( گیاهانی مثل گوجه فرنگی، بادمجان یا فلفل که دارای ترکیبی به نام آلالوئیدها هستند)
  • بعضی افزودنی های غذایی مثل مونوسدیم گلوتومات
  • سولفیت ها ( ترکیبات موجود در شراب قرمز یا آب جو که به بعضی مواد غذایی هم اضافه می شود)

قدم اول برای رژیم غذایی حذفی

این رژیم غذایی مشخصا برای عدم تحمل یا حساسیت غذایی مناسب است و به حذف شایع ترین غذاهای محرک در رژیم غذایی افراد کمک میکند.// کارشناس تغذیه

مشورت با متخصص تغذیه

مهم ترین نکته را فراموش نکنید. در قدم اول باید با متخصص درمورد آنچه قصد دارید انجام دهید مشورت کنید. چون در غیر اینصورت:

ممکن است بیماری خطرناکی شما را درگیر کند– انتخاب بدون مشورت این رژیم غذایی باعث بروز بیماری هایی مثل بیماری سلیاک یا التهاب روده ای می شود بدون اینکه برای درمان آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که مراقبت نکردن باعث تاخیر در درمان یا مخفی شدن علائم درصورت تغییر رژیم غذایی می شود.

ممکن است دچار کمبود مواد مغذی شوید– اگر متخصص تغذیه شمار را همراهی نکند با مشکلات سلامتی دیگری درگیر خواهید شد چون رژیم غذایی حذفی که انتخاب کرده اید نامناسب است.

سخن پایانی

رژیم غذایی حذفی شامل شناسایی آن دسته از مواد غذایی و افزودنی های خوراکی می شود که باعث بروز حساسسیت یا عدم تحمل غذایی در فرد می شود. شناخته شده ترین مواد غذایی ماهی، شیر، گلوتن، فروکتوز، سویا، گندم و الکل و ذرت هستند.

منبع: health.clevelandclinic

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *