تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری

آیا زمان غذا خوردن برای لاغری به اندازه کالری گیری مهم است؟

Rate this post

« همینکه رژیم لاغری ام را رعایت کنم و ورزش کافی انجام بدهم کافی است». این باور غلط بسیاری از افرادی است که فکر میکنند با رعایت همین دو فاکتور میتوانند به تناسب اندام برسند. درحالیکه فاکتورهای مهمی مثل زمان غذا خوردن برای لاغری واقعا مهم است و متاسفانه بیشتر اوقات افراد آن را نادیده میگیرند. درواقع نادیده گرفتن همین نکته مهم باعث افزایش وزن با وجود یک سبک زندگی سالم می شود.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

زمانبندی برای غذاخوردن از چنان اهمیتی برخوردار است که پژوهش هایی درمورد آن انجام شده و نشان میدهد که زمان غذا خوردن به اندازه یک رژیم لاغری سالم مهم است.

آیا زمان غذا خوردن برای لاغری مهم است؟

تازمانیکه این مقاله را نخوانده باشید قطعا یکی از دغدغه های شما رسیدن به پاسخ این سؤال خواهد بود. خبر خوب اینکه مطالعات زیادی دراین مورد انجام شده که نتیجه آن به شرح زیر است:

آیا ریزه خواری دیروقت درست است؟

آیا غذاخوردن پس از ساعت 8 شب درست است؟

بنابراین وقت آن رسیده که پیش از رسیدن به پاسخ، چند نکته زیر را به خاطر بسپارید:

کالری گیری همان کالری گیری است!

فرقی نمیکند چه زمانی را برای خوردن انتخاب کنید، کالری همان کالری است. پس اگر ساعت 8 شب یک عدد موز بخورید به همان اندازه که برای عصرانه موز میل میکنید، مشکلی پیش نمی آید. به همین ترتیب اگر بستنی را برای صبحانه انتخاب کنید به معنی کالری گیری بیشتر از خوردن آن در ساعت 8 شب نیست.

زمان غذا خوردن شما هیچ تاثیری بر مقدار کالری گیری تان ندارد.

اصول کاهش وزن تغییر نمیکند

احتمالا حرف و حدیث هایی درمورد تعیین بهترین زمان غذا خوردن برای لاغری شنیده اید. درواقع این باور به عنوان یکی از روش های لاغری معرفی شده است. درحالیکه این حرف به نظریه زمانبندی غذایی برای چربی سوزی مربوط می شود. درحالیکه براساس مطالعات انجام شده تعیین ساعت غذا خوردن برای لاغری تاثیری بر روند کاهش وزن شما ندارد.

در عوض لازم است یک نکته بسیار مهم را به خاطر بسپارید و آن اینکه رژیم کالری شماری خود را طوری تنظیم کنید که کالری گیری کمتر از کالری سوزی داشته باشید. درواقع تاکید اصلی در فرایند چربی سوزی بر زمان غذا خوردن نیست بلکه مقدار فعالیت بدنی شما برای کالری سوزی است که اهمیت دارد.

آیا زمانبندی برای مواد مغذی مهم است؟

اجازه بدهید پیش از توضیح درمورد زمان غذاخوردن برای اهداف متفاوت، به موضوع زمانبندی مواد مغذی بپردازیم.

زمانبندی برای مصرف درشت مغذی ها ( کربوهیدرات، پروتئین و چربی) مخصوصا برای افرادی که ورزشکار حرفه ای هستند و به تناسب اندام و ترکیب بدنی شان اهمیت می دهند، مهم است. به طور کلی مفهوم زمانبندی مواد مغذی شامل برنامه ریزی حساب شده و مصرف همه مواد غذایی از همه گروه های غذایی همراه با مکمل های خوراکی و غذاهای غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی می شود.

زمان غذاخوردن برای لاغری به اندازه میزان کالری گیری و کالری سوزی شما مهم نیست..

زمان غذاخوردن برای لاغری به اندازه میزان کالری گیری و کالری سوزی شما مهم نیست..

به خاطر بسپارید

موضوع زمان غذا خوردن برای لاغری در مورد این است که دریافت انرژی شما از مواد مغذی و نسبت هضم درشت مغذی ها باید به بازیابی و ترمیم بافت های بدن شما کمک کند. علاوه بر این نباید از ارتباط نزدیک حال خوب پس از ورزش سنگین و افزایش سنتز پروتئین عضلات غافل بود. این یعنی زمانبندی برای مصرف مواد مغذی ممکن است شما را یک قدم به تناسب اندامی که مطلوب شماست نزدیک تر کند.

تعیین ساعت غذاخوردن برای لاغری و نتیجه مطلوب

البته ما بالاتر برایتان توضیح دادیم که نمیتوانید برای کاهش وزن روی زمان خوردن حساس باشید ولی فراموش نکنید که بهتر است بعضی مواد غذایی را در ساعات مشخصی از روز میل کنید. این الگوی غذایی کمک میکند سوخت و ساز بهتر و سبک زندگی سالم تری داشته باشید.

بهترین ساعت برای خوردن میان وعده

سطح انرژی شما با نزدیک شدن به ساعت بعد از ناهار بسیار افت میکند و در این بازه زمانی میل بیشتری به خوردن میان وعده دارید. متخصصین تغذیه مشکلی با خوردن میان وعده و همچنین زمان غذا خوردن برای لاغری ندارند اما مهم است که درمورد کیفیت و کمیت میان وعده ها و تنقلات حساسیت بیشتری داشته باشید.

درصورتیکه سبک زندگی سالمی دارید پس انتخاب یک میان وعده سالم با مقدار متناسبی از پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و چربی سالم هوشمندانه است؛ توصیه می کنیم به سراغ میان وعده های سالمی مثل مغزهای خوراکی، حمص همراه با کلم و برش های هویج یا ماست یونانی با انواع توت بروید.

وعده های پیش از تمرین

زمانبندی برای وعده پیش از ورزش مهم است چون بر میزان انرژی شما برای ورزش تاثیر میگذارد. احتمالا شنیده اید که افراد زیادی با معده خالی ورزش میکنند درحالیکه بنابر مطالعات علمی بهتر است پیش از تمرین غذا بخورید. اما برخلاف تصور عموم نه دقیقا پیش از شروع تمرین؛ توصیه ها درمورد سه ساعت مانده به تمرین است.

بنابر مطالعات انجام شده بهتر است چند ساعت (حدودا سه ساعت) پیش از شروع تمرین مقداری غذا بخورید. این وعده باید شامل کربوهیدرات های پیچیده مثل نان تست گندم، برنج قهوه ای، غلات کامل و پاستا باشد.

افزودن میوه و سبزی ها در زمان غذا خوردن برای لاغری به تامین انژری برای ورزش کمک میکند. البته عده ای هم طرفدار شیک پروتئینی هستند. ولی فراموش نکنید که مصرف شیک پیش از ورزش زمان مناسبی نیست چون این ماده به زمان زیادی برای هضم نیاز دارد درحالیکه شما برای سوخت گیری و تامین انرژی نیاز به غذاهای زودهضم دارید.

سخن پایانی

مطالعات زیادی درمورد ساعت غذا خوردن برای لاغری انجام شده است. اگرچه زمان غذا خوردن برای چربی سوزی اهمیت دارد، ولی نمیتوان روی این موضوع برای کاهش وزن تاکید کرد. تمرکز اصلی برای کاهش وزن دقت به میزان کالری گیری روزانه و شدت فعالیت بدنی برای کالری سوزی است.

بنابراین زمان غذا خوردن برای لاغری به اندازه نوع و شدت فعالیت بدنی اهمیت ندارد. نکته مهم دیگر کیفیت مواد غذایی مصرفی فرد است؛ مثلا برای میان وعده بهترین گزینه ها کربوهیدرات های پیچیده و پروتیئن است تا جلوی اشتهای شما را تا وعده شام بگیرد.

منبع: betterme

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *