تاریخ امروز:مارس 2, 2024
چرا اشتهام زیاد شده؟

چرا اشتهام زیاد شده؟+ راهنمای کاهش اشتهای اصولی

1/5 - (1 امتیاز)

اشتهای زیاد برای خوردن بعضی غذاها میتواند غیرقابل کنترل باشد و بعضی مواقع فرد را به سمت خوردن غذاهای غیرسالم بکشاند. اگر شما هم درگیر چنین وضعیتی شده اید و هنوز نمیدانید چرا اشتهام زیاده شده؟ پنج دقیقه وقت کنار بگذارید تا حقایقی را برایتان روشن کنیم!

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

چرا اشتهام زیاد شده؟

در بعضی موراد اشتهای زیاد ممکن است به خوردن خوراکی های ناسالم منجر شود. البته این وضعیت اتفاقی بسیار شایع است و بیش از 90% افراد آن را در زندگی تجربه میکنند.

تجربه هرفردی با دیگری متفاوت است ولی معمولا شامل غذاهای فرآوری شده ای می شود که پرشکر، پرنمک یا دارای چربی های ناسالم است. مطالعات نشان میدهد که مردان بیش از زنان به خوردن غذاهای نمکی علاقه دارند درحالیکه زنان بیشتر به سراغ غذاهای پرچرب و شیرین می روند.

اشتهای زیاد کاری میکند تا فرد با مشکلاتی برای سلامتی اش دست و پنجه نرم کند. بنابراین تلاش های او برای رعایت یک رژیم غذایی سالم به بن بست میخورد.

اشتهای زیاد؛ با دلیل یا بدون دلیل

اینکه چرا اشتهام زیاد شده؟ ظاهرا دلیلی ندارد یا اینکه ممکن است به دیدن، چشیدن یا شنیدن درمورد غذایی خاص مربوط باشد. مثلا تبلیغات خوراکی درمورد شکلات یک بهانه برای پراشتهایی شماست.

خوب است بدانید

ناحیه مغز مسئولیت هایی درمورد حافظه، لذت و پاداش دارد که هرسه در افزایش یا کاهش اشتهای شما تاثیرگذار هستند. عدم تعادل هورمونی مثل به هم خوردن تعادل هورمون لپتین یا سروتونین باعث افزایش اشتها می شود.  نوسانات هورمونی در چرخه قاعدگی کاری میکند تا فرد از خودش بپرسد چرا اشتهام زیاد شده؟

زنان باردار هم از تجربه پرخوری خود در دوران بارداری میگوند که به دلیل نوسانات هورمونی اتفاق می افتد. همچنین ویارهای خاص اشتهای زن باردار را هدف قرار میدهد که خوردن خاک یا بعضی مواد غیرخوراکی از جمله آنهاست. چرا؟ چون بدن زن باردار دچار کمبود بعضی مواد مغذی می شود.

انواع پرخوری را بشناسید

دو نوع پرخوری داریم:

  • پرخوری انتخابی
  • پرخوری غیرانتخابی

پرخوری انتخابی تمایل به خوردن بعضی غذاهای خاص است؛ مثل علاقه به شکلات، همبرگر یا غذاهای رستورانی یا یک بسته چیپس. اما پرخوری غیرانتخابی اشتها برای خوردن هرچیز است؛ یا به دلیل گرسنگی واقعی یا هوس زودگذر. اینکه تشنه می شوید ممکن است به دلیل همین نوع پرخوری باشد. نوشیدن آب احتمالا به تشدید پرخوری غیرانتخابی کمک میکند.

چطور اشتهای خود را کم کنم؟

تااینجا متوجه شدید که چرا اشتهام زیاد شده؟ اما این همه داستان نیست. شما به روش های درست برای کنترل و کاهش اشتهایتان زیاد دارید.

استرس را کنترل کنید

استرس و پرخوری احساسی باعث بروز یک سری مشکلات برای سلامتی تان می شود. چنین احساسی باعث پرخوری عصبی با تمایل به خوردن غذاهای خوشمزه می شود. مثلا در سال 2015 مشخص شد که استرس مزمن به اشتهای زیاد مربوط می شود و درنهایت خطر افزایش شاخص توده بدنی را به همراه دارد (چاق شدن).

چرا اشتهام زیاد شده؟ استرس زیاد کار دستتان می دهد!

چرا اشتهام زیاد شده؟ استرس زیاد کار دستتان می دهد!

فراموش نکنید که استرس باعث افزایش وزن می شود. وقتی استرس دارید یعنی ترشح هورمون کورتیزول در بدن شما بالاست و همین عامل باعث شکل گیری چربی شکمی می شود.

تا میتوانید آب بنوشید

گرسنگی و تشنگی احساسات مشابهی را در بدن شما ایجاد میکنند. بنابراین نمیتوانید درست متوجه شوید که درحال حاضر تشنه هستید یا گرسنه؟ نکته اینجاست که وقتی در طول روز آبرسانی خوبی دارید احساس گرسنگی کمتری به سراغتان می آید. از طرفی نوشیدن آب زیاد برای بدنتان مفید است.

چرا اشتهام زیاد شده؟ چون خواب کافی ندارید

در سال 2013 مشخص شد که کمبود خواب تعادل هورمونی بدن را به هم میزند. این عدم تعادل ممکن است به پرخوری و افزایش وزن منجر شود. بنابراین با تغییر این الگوی ناسالم میتوانید تعادل هورمونی و در نهایت کاهش وزن اصولی و سالمی داشته باشید.

پروتئین بیشتری بخورید

یک رژیم غذایی پرپروتئین باید شامل مقدار زیادی پروتئین کم چرب باشد تا به کاهش پراشتهایی شما کمک کند. مثلا مطالعات در سال 2020 با آزمایش روی حیوانات نشان داد که مصرف پروتئین جلوی اشتها را میگیرد و باعث کاهش ترشح هورمون گرسنگی، گرلین، می شود.

آدامس بجوید

با اضافه کردن آدامس به رژیم غذایی تان میتوانید جواب دندان شکنی به چرا اشتهام زیاد شده؟ بدهید. جویدن آدامس دهان شما را مشغول نگه میدارد و احتمال کاهش میل به خوردن شیرینی و نمک را بیشتر میکند.

مطالعه ای در سال 2011 مشخص کرد تفاوت کم ولی چشمگیری بین دو گروه افراد وجود دارد؛ افرادی که آدامس میجوند اشتهای کمتری دارند درحالیکه درمورد افراد دسته دوم اینطور نیست. دسته اول کمتر گرسنه می شوند، اشتهای کمتری دارند و مدت زمان طولانی تری تا وعده بعدی میتوانند منتظر بمانند.

سخن پایانی

وقتی صحبت از رژیم لاغری و کاهش وزن میشود، پرخوری جای خود را به کم خوری و خوردن اصولی میدهد. اما اگر فرد بی دلیل دچار پرخوری شود و نداند چرا اشتهام زیاد شده؟ لازم است مواردی را بررسی کند. شاید استرس زیادی دارد، آب کمی مینوشد یا از ترفندهای کنترل اشتها مثل آدامس جویدن هنوز نمیداند.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *