تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
معرفی رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو

رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو (چگونه یاد اجداد غارنشین را زنده نگه داریم!)

Rate this post

به نظر شما انتخاب یک رژیم غذایی از دوران پیش از تاریخ و انسان های غارنشین درست است؟! شاید برایتان جالب باشد که رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو نوعی رژیم غذایی است که از گروه های غذایی مصرفی انسان های غارنشین خبر میدهد؛ یعنی دوره تاریخی حدود 2/5 میلیون تا 10هزار سال پیش.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

باید اضافه کنیم رژیم غذایی غارنشینی مدرن شامل میوه و سبزی ها، گوشت کم چرب، مغزهای خوراکی و دانه های گیاهی می شود. به عبارتی همان موادی که انسان های اولیه با شکار و جمع آوری برای سیر شدن میخوردند. البته مواد غذایی رایج با شروع کشاورزی در حدود 10هزار سال پیش را شامل نمی شود؛ یعنی یک رژیم غذایی بدون غلات، حبوبات و محصولات لبنی.

از دیگر نام های رژیم غذایی غارنشینی، رژیم پالئولیتیک، رژیم عصر حجر، رژیم شکارچی جمع کننده و رژیم غارنشین است. 

شعار رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو چیست؟

اجازه بدهید کمی درمورد هدف شکل گیری این رژیم غذایی برایتان بنویسیم. این رژیم شناخته شد تا یادآور همان مواد غذایی مصرفی انسان های اولیه باشد. این رژیم غذایی خبر از ناهمخوانی ژن های انسان با رژیم های مدرن خارج از سیستم مزرعه داری میدهد.

محصولات کشاورزی مثل غلات و حبوبات به راحتی دردسترس هستند و به دنبال آنها، باید به لبنیات اشاره کنیم. محصولات کشاورزی باعث بروز تغییراتی در ذائقه گوشت خواری انسان می شود و بنابر رژیم پالئو، چنین تغییراتی در رژیم غذایی فراتر از توان انسان برای تغییر یا کنارآمدن است. پس این ناهماهنگی باعث افزایش وزن و چاقی، دیابت و بیماری های قلبی می شود.

چرا رژیم پالئو را توصیه میکنند؟

با خواندن دلایل زیر متوجه می شوید که چرا متخصصین تغذیه این رژیم غذایی را توصیه میکنند:

کاهش وزن یا ثبات وزن سالم

کاهش بیماری های قلبی، عروقی و خطرات تهدید کننده بروز این بیماری ها

آشنایی با جزئیات رژیم غذایی پالئو

درمورد این رژیم غذایی توصیه های متفاوتی به صورت کتاب یا در اینترنت موجود است. به طور کلی رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو قوانین زیر را دارد:

◄ چیزی که میخورید

◄ میوه ها و سبزی ها

◄ مغزهای خوراکی و دانه های گیاهی

◄ تخم پرندگان

گوشت کم چرب مخصوصا دام مزرعه یا وحشی

◄ ماهی مخصوصا ماهی سالمون، قزل آلا و تن که نیروگاه امگا3 است

◄ روغن میوه و مغزهای خوراکی مثل روغن زیتون یا گردو

نبایدها در رژیم انسان های غارنشین کدام اند؟

شاید برایتان عجیب باشد ولی انسان های اولیه از خوردن این مواد غذایی که امروزه در هر آشپزخانه ای وجود دارد، خودداری میکردند:

غلاتی مثل گندم، جودوسر و جو

حبوباتی مثل انواع لوبیا، نخود و عدس

محصولات لبنی مثل شیر و پنیر

قندهای تصفیه شده یا قند اضافه

نمک اضافه

سبزی های نشاسته دارد مثل ذرت، نخود و سیب زمینی

غذاهای فرآوری شده مثل چیپس یا انواع کیک

چگونه برای رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو برنامه ریزی کنم؟

در ادامه قصد داریم یک برنامه روزانه از رژیم پالئو را معرفی کنیم:

برای وعده صبحانه– سالمون آبپز و طالبی

برای وعده ناهار– سالاد کاهو با هویج، خیار، گوجه فرنگی، آووکادو، گردو با چاشنی آب لیمو

برای وعده شام– کباب فیله گوساله بدون چربی+ بروکلی آبپز+ سالاد سبزیجات با گوجه فرنگی، آووکادو، پیاز، بادام با چاشنی آبلیمو و دسر توت فرنگی

میان وعده: پرتقال، برش های هویج یا کلم پیچ

آیا رژیم غارنشینی برای سلامتی من مفید است؟

به طور کلی رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو ویژگی هایی دارد که میتوانید به عنوان یک رژیم غذایی سالم روی آن حساب کنید. ویژگی های رایجی مثل نقش میوه و سبزی ها، گوشت های کم چرب و خودداری از مصرف غذاهای فرآوری شده در این رژیم غذایی چشمگیر است.

البته مطالعات محدودی درمورد مقایسه رژیم پالئو با یک رژیم غذایی متعادل و سالم تر، رژیم غذایی از همه گروه های غذایی، هم انجام شده است. در بسیاری ازاین مطالعات، تعداد شرکت کنندگان محدود و همچنین مدت آزمایش بین چند هفته یا چندماه اندک بود.

از طرفی هر پژوهشی یک نوع نگاه متفاوت به این رژیم غذایی خاص دارد. بااین اوصاف نمیتوانید به راحتی متوجه شوید که با گذر زمان چه نتیجه ای از این رژیم غذایی قرار است نصیب سلامتی شما شود.

اما در کوتاه مدت فواید زیر را برای سلامتی شما دارد:

باعث کاهش وزن می شود.

به کنترل کلسترول و فشار خون و تریگلیسیرید کمک میکند.

گزارشی از یک پژوهش

گزارش فردی درمورد فواید رعایت رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو با یک الگوی رژیمی بلند مدت در بزرگسالان اسپانیایی به نکات جالبی اشاره کرده است.

این گزارش میگوید که رژیم انسان های اولیه به کاهش بیماری های قلبی یا عروقی کمک میکند؛ یعنی شما هرچه کمتر به سراغ غذاهای فرآوری شده مثل چیپس و شکلات بروید و میوه و سبزی بیشتری بخورید، از این خطرات در امان هستید.

سخن تندرستی پایانی

همه انواع رژیم های غذایی، چه لاغری چه افزایش وزن، یک هدف را دنبال میکنند؛ سلامتی و تناسب اندام. بنابراین تصمیم با خود شماست که کدامیک را انتخاب کنید.

رژیم غارنشینی یا رژیم پالئو یکی از همین رژیم های غذایی سالم است که به دلیل حذف غذاهای فراوری شده میتواند انتخاب سالمی برای سلامتی و تندرستی شما به شمار رود. فراموش نکنید که این رژیم، برنامه غذایی انسان های اولیه در میلیون ها سال قبل بوده است!

منبع: mayoclinic

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *