تاریخ امروز:مارس 2, 2024
نکاتی درمورد رژیم برنج قهوه ای

آیا رژیم برنج قهوه ای برای سلامت بدن مفید است؟ ( معرفی دو روش کاهش وزن با برنج)

Rate this post

می گویند که رژیم برنج قهوه ای را باید با نام کامل تر آن شناخت؛ رژیم سم زدایی برنج قهوه ای. همانطور که از نام آن متوجه شده اید، این رژیم غذایی خاص فقط بر پایه برنج قهوه ای تنظیم می شود. اگر مایل هستید از بین انواع رژیم های غذایی خاص، این رژیم را هم امتحان کنید لازم است جواب مناسبی برای این سؤال داشته باشید که آیا رژیم لاغربرنج قهوه ای جواب می دهد؟

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

چرا می توانم رژیم برنج قهوه ای را امتحان کنم؟

یک فرضیه درمورد این رژیم غذایی وجود دارد و آن این است که خوردن برنج قهوه ای باعث می شود نقش غلات و فیبر بیش از هرزمان دیگری در پاکسازی بدن پررنگ تر شود.

بااین اوصاف شما یکی از انواع رژیم های پاکسازی را انتخاب میکنید که فواید چشمگیری برای سلامت عمومی بدن دارد. پس از آسیاب برنج قهوه ای، پوسته بیرونی آن است که حذف می شود و باقی برنج خوردنی است. محصول باقی مانده یک غذای سالم از غلات کامل است که نقش جارو را در دستگاه گوارش شما دارد.

فواید غذایی برنج قهوه ای

برنج قهوه ای به عنوان غلات کامل یک منبع غذایی طبیعی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر است. این مجموعه را بهتر بشناسید:

  • ویتامین های گروه B(B3، B1، B6)
  • منگنز
  • فسفر
  • آهن
  • اسیدهای چرب ضروری

اصول رژیم لاغری با برنج قهوه ای چیست؟

نظریه شکل گرفته درمورد رژیم برنج قهوه ای شامل برنامه ای می شود که در آن باید در طول روز چندین وعده کوچک غذا بخورید و همه این وعده ها، برنج قهوه ای است. البته باید اضافه کنیم این نوع رژیم لاغری به دو روش دنبال می شود و بااینکه هردو روش با هم فرق دارند، ولی درمورد هردو یک توافق هست که به لطف برنج قهوه ای، از بدن سم زدایی می شود. اما تفاوت این دو روش در مورد نوع غذاهایی است که میتوانید در هرکدام مصرف کنید.

روش اول- رژیم برنج قهوه ای با آب

به طور کلی دو روش برای این رژیم لاغری وجود دارد.

به طور کلی دو روش برای این رژیم لاغری وجود دارد.

در این نوع رژیم لاغری با برنج شما باید هر روز و به مدت دو هفته، شش وعده غذایی کوچک میل کنید. لازم است که برنج را بدون هیچ مواد افزودنی دیگر در آب بپزید. در این نسخه نمیتوانید غذای دیگری کنار برنج میل کنید.

مایعات مورد نیاز شما باید 8-10 لیوان آب خالص و آب سبزی های تازه در روز باشد. البته مورد دوم را فقط گاهی میتوانید در برنامه داشته باشید.

نسخه اول رژیم لاغری با برنج قهوه ای را کسانی دنبال میکنند که معتقداند با خوردن برنج و آب میتوانند یک الگوی غذایی برای سم زدایی از بدن طی دو هفته داشته باشند.

روش دوم- رژیم برنج با میوه و سبزی ها

این نسخه به اندازه روش اول سختگیرانه نیست و تعادل بیشتری دارد. شما میتوانید همراه با برنج قهوه ای، میوه و سبزی هم میل کنید که ترجیحا باید خام باشد. درواقع طرفداران هومیوپاتی ( تحریک سیستم ایمنی و عصبی بیمار با هدف درمان) توصیه میکنند که این رژیم را با میوه و سبزی های ارگانیک و خام دنبال کنید. همچنین میتوانید درکنار نوشیدن آب فراوان از نوشیدن انواع آب میوه تازه هم لذت ببرید.

ناگفته نماند که این رژیم کاهش وزن برای یک هفته برنامه ریزی می شود. همه مواد غذایی فرآوری شده حذف می شوند ولی تنوع وعده های غذایی در مقایسه با نسخه اول بیشتر است. مثلا برای وعده صبحانه برنج و میوه میل کنید، در وعده ناهار رژیم برنج قهوه ای به سراغ چیزی جز برنج نروید و وعده شام را با همراهی سبزی ها میل کنید.

بااینکه در این نسخه از رژیم لاغری، محدودیت هایی وجود دارد ولی شما میتوانید هر مقدار که دوست دارید در طول روز میل کنید.

حقایقی درمورد رژیم برنج قهوه ای

با توجه به اینکه انبوهی از رژیم های غذایی متنوع در دنیای سلامت و تناسب اندام معرفی می شود، احتمالا این سؤال پیش می آید که « رژیم لاغری با برنج قهوه ای یک رژیم غذایی مد روز است؟». پاسخ مثبت است. ولی باید اضافه کنیم که همه رژیم های مد روز قرار نیست ناسالم و غیراصولی باشند.

شاید بهتر باشد در ادامه این پرسش، بپرسید « آیا این رژیم واقعا نقش سم زدایی برای بدن دارد؟»

در نسخه اول رژیم، شما مجاز به خوردن فقط برنج هستید. بنابراین یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیست چون عملا بدن شما را از دریافت مواد مغذی مورد نیاز محروم میکند. اما نسخه دوم که شامل میوه و سبزی ها و غلات و آب و آب میوه ها می شود، یک برنامه غذایی متناسب با رژیم گیاهخواری کم چربی است که باعث کاهش وزن می شود.

بعضی مطالعات به خاصیت سم زدایی رژیم لاغری با برنج قهوه ای اشاره میکنند.

بعضی مطالعات به خاصیت سم زدایی این رژیم لاغری اشاره میکنند.

به موضوع سم زدایی برگردیم! افرادی که رژیم برنج را دنبال میکنند حس بهتری دارند. البته این حس خوب احتمالا در نتیجه اثرات ادرار زیاد از نوشیدن آب فراوان همراه با اثرات آرام بخش ناشی از خوردن برنج است. باید اضافه کنیم که شواهد پزشکی (بالینی) درمورد خاصیت سم زدایی و بهبود سلامت عمومی فرد در مورد این رژیم لاغری وجود ندارد.

اما بنابر پژوهش های انجام شده در سال 2016، برنج قهوه ای دارای ماده ای به نام اینوزیتول است که قدرت بدن برای سم زدایی را بالا می برد. پژوهشگران این مطالعه اشاره کردند که اینوزیتول ارتباطی تنگاتنگی با فلزات سنگین سمی مثل سرب، جیوه و آرسنیک دارد و کمک میکند تا بدن آنها را دفع کند.

از دیگر فواید اینوزیتول میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

◄ تعادل بخشیدن به سطح گلوکز خون

◄ بهبود علائم سندرم متابولیک ( کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و تعادل بیشتر در قند خون)

◄ پیشگیری از سرطان

◄ کاهش شدت حملات عصبی و رفتارهای خشونت آمیز

◄ کاهش التهاب

پایان بخش

اگرچه رژیم غذایی برنج قهوه ای، در هر دو نسخه، تقریبا دارای شاخص های مغذی متعادلی است ولی مقداری از مواد مغذی مهم را ندارد که مهم ترین آنها ویتامین D، B12 و کلسیم است. باید اضافه کنیم که نسخه دوم، برنج با میوه و سبزی ها، در مقایسه با نسخه اول، فقط برنج و آب، تعادل بیشتر و سختگیری کمتری دارد.

اگر قصد دارید این رژیم لاغری را فقط برای یک هفته دنبال کنید احتمال ضعیفی وجود دارد که دچار کمبود مواد مغذی بشوید اما اگر رژیم برنج قهوه ای را برای مدتی طولانی رعایت کنید لازم است برای جبران کمبودها، از مکمل های غذایی کمک بگیرید.

منبع: lovetoknowhealth، livestrong

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *