تاریخ امروز:مارس 2, 2024
نکاتی درمورد بهترین زمان مصرف کربوهیدرات

بهترین زمان مصرف کربوهیدرات در طول روز

Rate this post

کربوهیدرات ها یکی از سه درشت مغذی اصلی بدن هستند که نقش مهمی در تامین انرژی، عملکرد مغز و سیستم عصبی، تنظیم قند خون و هضم غذا ایفا می کنند. کربوهیدرات ها در دو نوع ساده و پیچیده وجود دارند. کربوهیدرات های ساده به سرعت در بدن هضم و جذب می شوند و باعث افزایش سریع قند خون می شوند. کربوهیدرات های پیچیده دیرتر هضم و جذب می شوند و باعث افزایش تدریجی قند خون می شوند. در صورتیکه علاقه مند به رژیم کم کربو هستید، در مقاله امروز به موضوع بهترین زمان مصرف کربوهیدرات میپردازیم.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

میزان کربوهیدرات مورد نیاز روزانه افراد به عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت، سطح فعالیت بدنی و وضعیت سلامتی بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود که افراد بزرگسال حداقل 45 تا 65% از کالری روزانه خود را از کربوهیدرات ها دریافت کنند.

نقش کربوهیدرات در رژیم های لاغری و چاقی

میزان مصرف کربوهیدرات در رژیم های غذایی سالم برای کاهش وزن و افزایش وزن متفاوت است. در رژیم های لاغری، مصرف کربوهیدرات ها باید محدود شود تا بدن به سراغ چربی های ذخیره شده برای تامین انرژی برود. با این حال، حذف کامل کربوهیدرات ها از رژیم غذایی می تواند خطراتی را برای سلامتی ایجاد کند.

در رژیم های چاقی، افزایش مصرف کربوهیدرات های سالم می تواند به افزایش وزن سالم و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن کمک کند. کربوهیدرات های سالم شامل غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و حبوبات هستند.در رژیم های افزایش وزن، مصرف کربوهیدرات ها باید افزایش یابد تا بدن بتواند انرژی مورد نیاز برای افزایش وزن را تامین کند.

بهترین زمان مصرف کربوهیدرات برای لاغری

در رژیم های لاغری، بهترین زمان برای مصرف کربوهیدرات در وعده های صبح و ناهار است. مصرف کربوهیدرات در وعده شام باید محدود شود تا بدن فرصت کافی برای سوزاندن انرژی قبل از خواب داشته باشد. همچنین، بهتر است کربوهیدرات های پیچیده را در وعده های غذایی جایگزین کربوهیدرات های ساده کنید. کربوهیدرات های پیچیده باعث افزایش تدریجی قند خون می شوند و احساس سیری بیشتری ایجاد می کنند.

در رژیم های لاغری، توصیه می شود که کربوهیدرات ها را در طول روز به طور مساوی توزیع کنید. این به جلوگیری از نوسانات قند خون و کاهش اشتها کمک می کند.

با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که مصرف کربوهیدرات ها در اوایل روز به آنها کمک می کند تا در طول روز احساس سیری کنند. دیگران ممکن است متوجه شوند که مصرف کربوهیدرات ها در شب به آنها کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشند.

به طور کلی، توصیه می شود که بهترین زمان مصرف کربوهیدرات در رژیم های لاغری، روزانه 50 تا 100 گرم کربوهیدرات در وعده غذایی قبل از تمرین و 50 تا 100 گرم کربوهیدرات در وعده غذایی بعد از تمرین مصرف کنند.

فواید مصرف مکمل کربوهیدرات برای بدن

مکمل های کربوهیدرات می توانند فواید مختلفی برای بدن داشته باشند. از جمله فواید مصرف مکمل کربوهیدرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش انرژی
  • بهبود عملکرد ورزشی
  • کاهش خستگی
  • تقویت سیستم ایمنی
  • بهبود خلق و خو

بهترین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات برای افزایش وزن

نکاتی درمورد بهترین زمان مصرف کربوهیدرات

نکاتی درمورد بهترین زمان مصرف کربوهیدرات

در رژیم های افزایش وزن، بهترین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات در وعده های صبح، ناهار و میان وعده ها است. مصرف مکمل کربوهیدرات در وعده صبح به افزایش انرژی در طول روز کمک می کند. مصرف مکمل کربوهیدرات در وعده ناهار باعث افزایش انرژی برای انجام فعالیت های بدنی می شود. مصرف مکمل کربوهیدرات در میان وعده ها باعث جلوگیری از گرسنگی و افزایش کالری دریافتی می شود.

به طور کلی بهترین زمان مصرف کربوهیدرات از نوع مکمل برای افراد در رژیم های افزایش وزن، روزانه 200 تا 300 گرم مکمل کربوهیدرات در وعده های غذایی میان وعده مصرف کنند.

طریقه مصرف مکمل کربوهیدرات در بدنسازی

در بدنسازی، مصرف مکمل کربوهیدرات می تواند به افزایش حجم عضلات و بهبود عملکرد ورزشی کمک کند. بهترین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات در بدنسازی به شرح زیر است:

  • قبل از تمرین: مصرف مکمل کربوهیدرات قبل از تمرین باعث افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی می شود.
  • بعد از تمرین: مصرف مکمل کربوهیدرات بعد از تمرین باعث بازسازی ذخایر گلیکوژن عضلات و بهبود ریکاوری می شود.
  • در طول روز: مصرف مکمل کربوهیدرات در طول روز به تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت های بدنی کمک می کند.

به طور کلی، توصیه می شود که افراد در بدنسازی، روزانه 300 تا 500 گرم مکمل کربوهیدرات در وعده های غذایی قبل، بعد، و میان وعده های تمرینات ورزشی مصرف کنند.

کلام پایانی

بهترین زمان مصرف کربوهیدرات به اهداف و شرایط فردی شما بستگی دارد. در رژیم های لاغری، بهترین زمان مصرف در وعده های صبح (برای صبخانه رژیمی) و ناهار است. در رژیم های افزایش وزن، بهترین زمان مصرف در وعده های صبح، ناهار و میان وعده ها است. در بدنسازی، بهترین زمان مصرف مکمل کربوهیدرات قبل از تمرین، بعد از تمرین و در طول روز است. درصورتیکه اطلاعات محدودی درمورد مصرف این ماده غذایی دارید حتما با متخصص تغذیه یا پزشک خود برای آگاهی رسانی بیشتر مشورت کنید. پزشک راهنمایی های لازم را در اختیار خود قرار خواهد داد.

منبع: healthline

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *