تاریخ امروز:مارس 2, 2024
نکاتی در مورد نوشیدن الکل در رژیم

تأثیر نوشیدن الکل در رژیم چقدر است؟+ راهنمای کنترل و حذف الکل از رژیم غذایی

3.1/5 - (33 امتیاز)

کنترل مصرف بسیاری از مواد غذایی در رژیم های لاغری از جمله مهم ترین دغدغه های افراد به شمار می رود. نوشیدن الکل در رژیم از جمله همین دغدغه های مهم است که با هدف فرد برای تناسب اندام و سایر اهداف مغایرت دارد. شما برای مدیریت چنین شرایطی و رسیدن به هدفی که دارید چطور عمل میکنید؟

دانلود اپلیکیشن

تیم سلامت مینت تصمیم دارد به شما در این مسیر کمک کند. با دانلود رایگان اپلیکیشن مینت میتوانید برای هدف گذاری خود، قدم های حرفه ای تری بردارید. آماده اید؟

با اپلیکیشن مینت یک تعیین هدف اصولی برای کاهش وزن داشته باشید.

با اپلیکیشن مینت یک تعیین هدف اصولی برای کاهش وزن داشته باشید.

مطالعات نشان می دهند که هنوز رابطه علت و معلولی مداومی بین نوشیدنی الکلی و رژیم لاغری وجود ندارد. اما توافقات بر این موضوع است که زیاده روی در نوشیدن الکل در رژیم باعث افزایش وزن می شود.

در این مقاله اطلاعات بیشتری درمورد تأثیر الکل بر کندکردن روند کاهش وزن به شما می دهیم. همچنین قصد داریم شما را با انواع نوشیدنی های الکلی که کالری کمتری دارند بیشتر آشنا کنیم.

آیا نوشیدن الکل در رژیم لاغری تأثیر منفی می گذارد؟

در جمع کالری نوشیدنی ها، الکل یک نوشیدنی پر کالری است که احتمالا مانع هدفمند شدن تلاش فرد برای کاهش وزن می شود. بنابراین پاسخ، بله است!  اگر در دوران رژیم کاهش وزنتان به سراغ نوشیدنی های الکلی بروید، نتیجه معکوس خواهید گرفت. چرا؟ به دلایل زیر:

◄ کالری الکل بالاست. بنابراین به عنوان یک عنصر ترکیبی در بسیاری از نوشیدنی ها استفاده می شوند. همچنین باید اضافه کنیم که اگر قصد دارید نوشیدن الکل را در رژیم غذایی خود بگنجانید، فراموش نکنید که کالری دریافتی از این نوشیدنی از نوع کالری بی ارزش است که کمکی به جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن نمی کند.

◄ افراد معمولا از نوشیدنی های الکلی به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا استفاده میکنند تا بخشی از کالری دریافتی آنها در رژیم کالری شمارشان باشد.

◄ نوشیدنی الکلی جلوی خودداری فرد را میگیرد و باعث می شود تا بیشتر غذا بخورد و حتی به سراغ غذاهای ناسالم برود.

◄ الکل با سیستم چربی سوزی بدن همخوانی ندارد.

◄ زیاده روی در نوشیدن الکل باعث بی علاقگی فرد به ورزش کردن می شود.

برخی پژوهش ها نشان می دهند که رعایت حدتعادل در نوشیدن الکل ضرورتا باعث افزایش وزن نمی شود. البته پزشکان اعلام کردند که این نوشیدنی گاهی یک عامل خطرزا برای بیماری چاقی است.

نوشیدن الکل در رژیم نهایتا باعث چاقی می شود.

نوشیدن الکل در رژیم نهایتا باعث چاقی می شود.

مقدار کالری دریافتی از نوشیدنی های الکلی برای برخی افراد از مجموع کالری دریافتی روزانه آنها بالاست. جالب است بدانید، در یک مطالعه در کشور انگلیس در مورد سنگین ترین حجم نوشیدنی الکلی در هفته گذشته، کالری دریافتی از نوشیدنی های الکلی 19 و 27% کالری توصیه شده روزانه را به ترتیب زن و مرد شامل میشد.

ترفندهای کنترل و حذف نوشیدن الکل در رژیم

نگران نباشید! اگر نسبت به عادت نوشیدن این ماده نگران هستید و قصد دارید رژیم لاغری سفت و سختی را هم رعایت کنید، ما ترفندهای زیر را به شما پیشنهاد می دهیم تا با رعایت آنها، بتوانید نوشیدن الکل در رژیم را مدیریت و به هدفتان برسید.

محدودیت در نوشیدن– یک لیوان نوشیدنی در روز برای زنان و دو لیوان در روز برای مردان. با این دستورالعمل، شروع کنید!

افزایش روزهای بدون الکل در هفته– بالاتر برایتان نوشتیم که کالری الکل از نوع کالری بی ارزش است. پس چرا بدن عزیز خود را به جای میزبانی از کالری های مفید، با مصرف الکل در رژیم لاغری، آلوده کنیم!

انتخاب لیوان کوچکتر– فراموش نکنید که کنترل اندازه در همه انواع رژیم های لاغری مهم است. این اصل را درمورد نوشیدنی ها هم باید رعایت کنید.

آب به جای الکل– به جای نوشیدن الکل در رژیم به سراغ نوشیدنی بسیار سالمی مثل آب بروید. آب کمک میکند تا در یک دوره زمانی مشخص، الکل کمتری مصرف کنید.

پایبند باشید– این نکته بسیار مهم است! برای اینکه از مصرف الکل در رژیم لاغری منصرف شوید، بهتر است به ذهن و بدنتان زمان بدهید و صبور باشید.

نوشیدن الکل با معده خالی اشتباه است. چون اثر این نوشیدنی را چندبرابر میکند و وادار می شوید تا بیشتر بنوشید. همچنین فراموش نکنید که نوشیدن الکل در رژیم و حین غذاخوردن فرایند جذب غذا را کند میکند و همچنین باعث نوسانات خلقی خواهد شد.

فقط کافی است وقتی وسوسه می شوید به نوشیدن الکل روی بیاورید به این فکر کنید که با یک ماده غذایی بدون کالری باارزش روبه رو هستید. شما قصد دارید برای رسیدن به تناسب اندام، مصرف الکل در رژیم لاغری را متعادل و به مرور زمان، حفظ کنید!

کالری انواع نوشیدنی های الکلی

مؤسسه سلامت ملی NIH در فهرست زیر، گزارشی از میزان کالری نوشیدنی های الکلی معمول را منتشر کرده است:

  • 354 میلی لیتر آب جو: 153 کالری
  • 443 میلی لیتر جین، ویسکی، ودکا، تکیلا: 97 کالری
  • 147 میلی لیتر شراب قرمز: 125 کالری
لازم است تا کالری انواع نوشیدنی الکلی را بدانید.

لازم است تا کالری انواع نوشیدنی الکلی را بدانید.

  • 147 میلی لیتر شراب سفید: 121 کالری
  • 118 میلی لیتر شامپاین: 84 کالری
  • 118 میلی لیتر مارگاریتا: 168 کالری

ارتباط نوشیدن الکل در رژیم با اعتیاد به الکل

مؤسسه ملی اعتیاد به الکل و الکلیسم، اختلال نوشیدن الکل AUD را یک تشدید کننده بیماری مغزی مزمن تحت تأثیر مصرف الکل، از دست دادن مصرف الکل و اثرات منفی در زمان ننوشیدن آن تعریف کرده است.

در بررسی های زیادی به اثرات متفاوت در ارتباط بین الکلسیم و چاقی در مردان و زنان پرداخته شده است. به طور کلی، و همانطور که احتمالا میدانید، زیاده روی در نوشیدن الکل بر سلامت سبک زندگی فرد اثر میگذارد. بنابراین سالم خوری و ورزش منظم به شدت تحت تأثیر این اعتیاد قرار می گیرد.

خوب است بدانید که واکنش های بدنی به زیاده روی در نوشیدن الکل زمینه ساز افزایش اشتها و تمایل به خوردن چربی و قند بیشتر است. این روند دقیقا در نقطه مخالف هدف فرد برای کاهش وزن قرار دارد.

بی توجهی به نوشیدن الکل در رژیم احتمالا برابر است با کاهش توان بدنی در بهبود عضلانی پس از ورزش. بااین اوصاف افراد مبتلا به اختلال اعتیاد به الکل ممکن است متوجه این کم توانی در کالری سوزی با ورزش شوند.

باید اضافه کنیم که AUD باعث احساس اضطراب و افسردگی هم می شود. این حالات بر انگیزه و ظاهر فرد هم اثر میگذارد.

پایان بخش

فراموش نکنید که کالری الکل بالاست و از طرفی، این نوشیدنی از جمله کالری های بی ارزش برای بدن است. بنابراین گنجاندن و نوشیدن الکل در رژیم غذایی نه تنها تأثیر مفیدی بر روند کاهش وزن نمی گذارد بلکه اثرات آسیب زای قابل توجهی چون افزایش وزن (چاقی)، کاهش قدرت بدن در آماده سازی پس از ورزش، ضعف بدن در کالری سوزی با ورزش، اضطراب، افسردگی و کم انگیزگی دارد

ناگفته نماند که کنار گذاشتن نوشیدن الکل در رژیم لزوما به معنای تأثیر در کاهش وزن نیست ولی بهترین شروع برای نتیجه گرفتن است. برای ادامه مسیر بهتر است حجم مصرفی خود را کاهش بدهید و به مرور زمان، آب و نوشیدنی های دیگر را به جای الکل جایگزین کنید.

منبع: medicalnewstoday

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *