تاریخ امروز:سپتامبر 23, 2023
چربی پهلو

دلایل به وجود آمدن چربی پهلو و 5 سلاحِ مقتدر برای نابودیِ آن

4.6/5 - (69 امتیاز)

اگر به شما بگویند ترجیح می‌دهید با ورزش مستمر و رژیم غذاییِ اصولی کدام یک از دغدغه‌های تناسب اندام‌تان را برطرف کنید به طور قطع گزینه اول شکم، چربی پهلو، لاغری پهلو ها هستند. البته گمان نکنید این گزینه اول، خیلی محجوب و سر به زیر، با در نظر گرفتن تلاشِ شما در این امر رام می‌شود و آب. هرگز! این دقیقا معضلی است که حتی ورزشکاران بزرگ را دچار چالش‌های بسیار می‌کند. شناخت نسبی از عملکرد اعضای بدن و چگونگی رفتارِ آن‌ها در تقابل با سبک زندگی روزمره انسان‌های عصر مدرن، می تواند تاثیر قابل توجهی بر انتخاب سبک زندگی درست و در نهایت تغییراتی چشمگیر در بهبود فرایند رسیدن به تناسب اندام داشته باشد. پس اگر در ادامه دادنِ این مسیر مصمم هستید، بهتر است قبل از جنگ تن به تن نگاهی به دلایل به وجود آمدن چربی‌ پهلو بیندازیم.

ژن بد یا ژن خوب؟! مسئله این است

چربی پهلو ها می‌تواند میراثِ نه چندان جذابی باشد که اجداد گرامی برای ما باقی گذاشته‌اند. از بحث ژن خوب برخی از عزیزان که بگذریم تنها چیزهایی که این میان به ما رسیده است در کنارِ بینی نسبتا بزرگ و جوش‌های ضد گلوله که با هیچ محصول پوستی از بین نمی‌روند، از رو نرفتن چربی نواحی پهلو و شکم است. البته تجمع چربی‌ها در نواحی متفاوت از بدن افراد اتفاق می‌افتد که این مورد به شدت به شانس شخصِ شما بستگی دارد.

مورد بعدی لزومِ آگاهی از این است که مشکل بدن دقیقا چیست. بیشتر اوقات، آزمایشات هورمونیِ منظم باعث می‌شود در صورت داشتن اختلال جزئی یا کلی در ترشح هورمون‌های مختلف، در زمانِ مناسب متوجه این اختلال بشویم، سپس با مراجعه به پزشک و مصرف داروهای مناسب از ادامه‌دار شدن مشکلات پیشگیری کنیم. یکی از مواردی که به شدت تحت تاثیر هورمون‌ها هستند چاقی نواحی شکمی و پهلوها است.

جدای از این‌ها، تجمع چربی در نواحی پهلو می تواند مستقیما از سبک زندگی انسان تاثیر بپذیرد و آیینه‌ی رفتارهای نادرست و غیراصولیِ ما در طول روز باشد. نداشتن فعالیت مناسب در طول روز، نشستن‌ها و قرارگیری‌های طولانی مدت در پوزیشن‌هایی که باعث عدم تحرک شکم و نواحی پهلو می‌شوند، حتی اجتناب از غذا خوردن بی دلیل در طولانی مدت، باعث می‌شود فعالیت آنزیم‌های چربی کاهش پیدا کند و در ادامه با کاهش متابولیسم، وزن افراد کم شود در حالیکه چربی‌های ناحیه پهلو کماکان به سمت تان چشمک می‌زنند.

در ادامه به بررسی 5 راه ساده و تضمینی که ما را در نابودی چربی‌های این ناحیه کمک می‌کنند، می‌پردازیم.

  • غذاهای مضر رفاقتی دیرینه با چربی پهلو دارند!

به این مورد اشاره کردیم که به اندازه کافی غذا نخوردن اصلا خوب نیست و در واقع مُشت محکمی است بر دهانِ تمام زحماتی که در راستای داشتن اندام ایده آل می‌کشیم.

خوردن بیش از حد مواد غذایی مضر_که تعریفش کاملا مشخص است_  باعث تسریع روند چربی سازی می شود.پس با گول زدن خودتان غذای مورد علاقه تان را از این دایره خارج نکنید!

غذاهایی مانند فست فودها، انواع شیرینی‌جات، نوشابه ها و شکلات نه تنها باعث افزایش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن می‌شوند، بلکه با داشتن میزان قابل توجهی از چربی ترانس و مصنوعی باعث می‌شوند این چربی جایگزین نادرستی از چربیِ اصیل تلقی شود و دیگر چربی مورد نیاز و مفید را نیز دریافت نکنیم. در نتیجه مصرف بی رویه این مواد، باعث التهاب و چاقی شکمی می شود.

  • رژیم غذایی‌تان باکیفیت و پُربار باشد لطفا

رژیم غذایی سالم برای از بین بردن چربی پهلو

رژیم غذایی سالم برای از بین بردن چربی پهلو

داشتن رژیم غذاییِ ضعیف و نخوردن‌های طولانی مدت به اندازه ی خوردن فست فود و…در میدان دادن به چربی های پهلو موفق است. به طور مثال اگر رژیم غذاییِ شما میزانِ مناسبی از پروتئین را در خود نداشته باشد احساس گرسنگیِ بیشتری را در طی روز تجربه می‌کنید درحالیکه پروتئین کافی در طول روز باعث تلقین احساس سیری در بازه های زمانی بیشتری می‌شود. “نه” گفتن به مصرف افراطی کربوهیدرات ها و جایگزینی رژیم با انواع مواد غذاییِ سالم به روند آب کردن چربی‌های پهلو کمک قابل توجهی می‌کند.

  • اگر در طول روز زیاد می‌نشینید، برای چربی پهلو گوش به زنگ باشید!

نشستن‌های طولانی مدت جدای از آسیب‌های جدی که می تواند به مهره های کمر، گردن و … وارد کند، باعث عادت به عدم تحرک در ادامه ی روز هم می‌شود که بسیار خطرناک است. تصور کنید ساعت‌ها لَم دادن جلوی تلویزیون، سبک شغلیِ پشت میز نشینی، ترجمه و کارهای این چنینی تا چه حد می‌تواند در تقابل با چربی سوزی موثر باشد.

در بازه‌های زمانیِ کوتاه از نشستن فاصله گرفته و تمرینات ساده کششی را انجام دهید. در عین حال کمی راه بروید و اجازه ندهید چربی‌ها تصور کنند حالا که کسی حواسش نیست همین جا سفت و سخت می‌مانند و هیچ جا خانه خودِ آدم نمی‌شود!

  • استرس را تا دوردست‌ها بدرقه کنید!

تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند بسیاری از اعضای بدن به همراه ترشح آنزیم‌های مختلف روند تولید چربی هارا همراهی می‌کنند. نا‌آرامی و استرس باعث تاثیر بر غدد مختلف و وادار کردن آن‌ها به ترشح هورمون‌های موثر می‌گردد. هورمون‌ها هم که استاد راهنمای تجمع چربی‌ها هستند. دیگر خودتان تا آخرش را بخوانید.

در کنار این ها استرس در برخی افراد باعث پر خوری‌ها و کم خوری‌های افراطی می‌شود که هر دو به یک اندازه در فرایند آب کردن چربی‌های پهلو ما را ناکام می‌گذارند.

  • ورزشِ مستمر؛ انتخابی برای جسورها

نیاز نیست در زمینه تمرینات ورزشی انتخاب‌های سخت و جسورانه داشته باشید. اما اینکه ورزش را به عنوان سبکی در زندگی-هرچند نیم ساعت در روز- بپذیرید و به آن متعهد باشید، انتخاب جسورانه‌ای است. با موارد ساده‌ای مثل طناب زدن، نرمش‌های سبک و پیاده روی می‌توانید تا حد زیادی به آب شدن چربی‌های نا‌زیبای نواحی مختلف بدن به خصوص چربی پهلو کمک کنید.

انجام ورزش مستمر

انجام ورزش مستمر

باید در نظر داشته باشیم همه این موارد در حالی تاثیر گذار هستند که تبدیل به عاداتِ موثر در سبک زندگی شخصی شما بشوند. پیشنهاد ما این است که هر ماه یک یا دو عادت را به دلخواه برای خودتان ایجاد کنید و سعی کنید در طول ماه متعهدانه آن‌ها را رعایت کنید. خواهید دید که در طی چند ماه، دیگر چربی های پهلو و نارضایتی از نداشتن تناسب اندام دغدغه‌تان نخواهد بود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *