تاریخ امروز:آوریل 20, 2024
رژیم گیاهخواری

راهنمای لاغری با رژیم گیاهخواری (5 کیلو لاغری در یک ماه)

5/5 - (1 امتیاز)

آنچه می‌خوریم به شکلی بر زندگی ما تأثیر میگذارد. رژیم‌های غذایی ما به شدت بر کیفیت زندگی و طول عمر ما اثرگذار هستند. رژیم‌های غذایی سالم سطح سلامت فرد را ارتقا می‌دهد و شانس ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. با در نظر گرفتن این نکته، مهم است که در مورد آنچه مصرف می‌کنید مراقب و محتاط باشید. به همین دلیل است که امروزه افراد رژیم‌های غذایی متفاوتی مثل رژیم گیاهخواری را انتخاب میکنند.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

رژیم گیاهخواری (وجترینیسم) چیست؟

این یک برنامه غذایی است که در آن مصرف گوشت، ماهی و طیور منع می شود. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مردم گیاهخواری را انتخاب می‌کنند. مردم به دلیل فواید متعدد مرتبط با رژیم‌های گیاهی، گیاه خوار می‌شوند. برخی از این افراد صرفاً به دلایل اخلاقی به این شیوه زندگی می‌پیوندند.

عده‌ای به دلایل مذهبی از آن پیروی می‌کنند. برخی دیگر به دلایل زیست محیطی به این گروه می‌پیوندند، در حالی که برخی فقط شیوه ای متفاوت از زندگی را می‌خواهند. دلیل خاص شما هر چه باشد، مهم است که رژیم غذایی گیاهخواری خود را تا حد ممکن متعادل و سالمی را دنبال کنید.

گیاهخواران تمام مواد مغذی خود از منابع گیاهی تامین می‌کنند. راز رژیم گیاهخواری سالم این است که هر روز انواعی از غذاهای گیاهی سالم بخورید. درست مانند بیشتر رژیم‌های غذایی تخصصی، افراد مختلف این برنامه غذایی را به شکل متفاوتی تفسیر می‌کنند.

ممکن است بخواهید تخم مرغ را در برنامه غذایی خود بگنجانید در حالی که شخص دیگری ممکن است موافق آن نباشد. توجه به این نکته ضروری است که این رژیم غذایی تنها در صورتی باعث ارتقاء سلامت می‌شود که غذای انتخاب شده برای رژیم غذایی سالم باشد. سیب زمینی سرخ کرده از نظر فنی متعلق به این برنامه غذایی است، اما آیا واقعا سیب زمینی سرخ کرده سالم است؟

سیب زمینی سرخ کرده علاوه بر اینکه ساعات طولانی در معده باقی می‌ماند و مشکلاتی مانند رفلاکس را به وجود می‌آورد بسیار پر کالری و چرب است و به هیچ وجه برای رژیم لاغری انتخاب سالمی نیست. بنابراین این که شما حیوانی را نمی‌خورید به این معنا نیست که در مقایسه با سایر افراد دیگر، رژیم غذایی سالم‌تری دارید. باید به سراغ منابع مغذی تر و بهتر بروید.

آیا غذاهای گیاهی خوشمزه هستند؟

غذا در این برنامه غذایی می‌تواند حتی خوشمزه تر از غذا در یک برنامه غذایی معمولی باشد. این امر به این دلیل است که ترویج دهندگان گیاهخواری بسیار مبتکر هستند و در این برنامه غذایی غذاهای جایگزینی که حتی فکرش را هم نمی‌کنید وجود دارند. یک مثال خوب در این مورد توفو یا پنیر سویا است که در این رژیم به عنوان جایگزین اکثر پروتئین‌های حیوانی استفاده می‌شود. توفو یک فرآورده سویا است. البته این غذاها در ایران چندان رایج نشده اند. اما به مرور در حال جا افتادن هستند.

غذاهای موجود در این رژیم کاملاً رضایت بخش هستند. بنابراین، این تصور که در این رژیم دائما گرسنه خواهید بود، یک تصور اشتباه است. غذاهای این رژیم کاملا سیرکننده اند زیرا سرشار از فیبرها هستند . فیبر، همانطور که احتمالاً می‌دانید، یک اثر پر کننده دارد. در این رژیم غذایی میزان مصرف چربی‌های اشباع و قند تصفیه شده کم است و در مجموع کالری مصرفی کم خواهد بود. این رژیم بر غذاهایی مانند غلات، آجیل، دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها تأکید می‌کند. بسته به نوع رژیم گیاهخواری که دارید، می‌توانید از محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده کنید. با توجه به این موضوع، آیا انواع مختلفی از رژیم گیاهخواری وجود دارد؟

فواید رژیم لاغری گیاهخواری چیست؟

آیا رژیم گیاهخواری برای سلامت بدن مفید است؟

آیا رژیم گیاهخواری برای سلامت بدن مفید است؟

رژیم های گیاهخواری را با تعدادی از فواید می شناسند. درواقع مطالعات نشان می دهند که گیاهخواران در مقایسه با مصرف کنندگان گوشت، رژیم غذایی با کیفیتی را دنبال میکنند و مقدار مواد مغذی بیشتری را شامل فیبر، ویتامین C، ویتامین E و منیزیم به بدن می رسانند. البته این رژیم ممکن است چندین فایده دیگر هم برای بدن داشته باشد که در ادامه میخوانید:

ممکن است باعث کاهش وزن شود

اگر قصد لاغر شدن دارید، تغییر رژیم غذایی به رژیم گیاهخواری یک راهکار مؤثر به شمار می رود. درواقع بنابر مطالعه انجام شده مشخص شد که گیاهخواران به طور میانگین، 2 کیلوگرم بیشتر از غیرگیاهخواران طی 18 هفته وزن کم میکنند.

همچنین مطالعه مشابه دیگری در بازه زمانی شش ماهه با شرکت 74 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که رژیم های مبتنی بر گیاهخواری تقریبا دوبرابر رژیم های کم کالری در کاهش وزن فرد تأثیرگذار هستند.

علاوه بر این، در یک مطالعه دیگر با حضور تقریبا 61 هزار بزرگسال مشخص شد که گیاهخواران شاخص توده بدنی کمتری در مقایسه با همه چیزخواران دارند ( شاخص توده بدنی مقیاس اندازه گیری چربی بدن براساس قد و وزن است).

احتمالا باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود

تعدادی از مطالعات گویای این هستند که رژیم لاغری مورد نظر ممکن است ارتباطی با کاهش خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان سینه، روده بزرگ و معده داشته باشد. هرچند پژوهش های جدید در این مورد محدود هستند و بیشتر مطالعات مشاهداتی را شامل می شوند که رابطه علت و معلولی را نشان نمی دهند. فراموش نکنید که بعضی از مطالعات یافته های غیرمرتبطی را پیدا کرده اند.

بنابراین ما به مطالعات بیشتری برای درک چگونگی تأثیر رژیم غذایی گیاهخواری بر سرطان نیاز داریم.

احتمالا باعث تثبیت قند خون می شود

در چندین مطالعه به تأثیر احتمالی رژیم مورد نظر بر تثبیت سطح قند خون اشاره شده است. مثلا در بررسی شش مطالعه مرتبط با گیاهخواری به ارتباط این رژیم با بهبود کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رسیدند.

رژیم های این چنینی احتمالا با تثبیت سطح قند خون در بلندمدت از بروز دیابت جلوگیری میکنند. بنابر یک پژوهش با شرکت 2هزار و 918 نفر، تغییر از غیرگیاهخواری به گیاهخواری ارتباطی با کاهش 53 درصدی خطر دیابت در بازه زمانی پنج سال دارد.

بهبود سلامت قلب

رژیم های گیاهخواری باعث کاهش خطر بیماری های قلبی و حفظ سلامت این عضو و تقویت آن می شوند. در یک مطالعه دیگر با شرکت 76 نفر پایبند به چنین رژیمی، شاهد سطح گلیسیرید پایین تر، کاهش کلسترول کل خون و همچنین کلسترول بد خون بودند که همه ریسک فاکتورهای بیماری قلبی در زمان بالا بودن سطح هرکدام هستند.

انواع رژیم‌های گیاهی

راهنمای رژیم گیاهخواری

راهنمای رژیم گیاهخواری

انواع مختلفی از برنامه غذایی گیاهخواری وجود دارد. رژیم‌های مختلف از غذاهای متفاوتی تشکیل شده است. در اینجا انواع مختلف این رژیم تشریح شده اند.

  • لاکتو گیاهخواری

در این برنامه غذایی لاکتو وجترین‌ها گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ و همچنین همه غذاهای حاوی آن‌ها را مصرف نمی‌کنند. اما محصولات لبنی را حذف نمی‌کنند و لذا غذاهایی مانند ماست، شیر و پنیر می‌توانند در این رژیم گنجانده شوند.

  • اُوُ گیاهخواری (Ovo vegetarian)

این رژیم، گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و محصولات لبنی حذف می‌شوند. تفاوت این رژیم با لاکتوگیاهخواری این است که می‌توان در آن تخم مرغ مصرف کرد.

  • لاکتو اُوُ گیاهخواری (Lacto Ovo vegetarian)

در این رژیم گوشت، مرغ و ماهی از رژیم غذایی حذف می‌شود. اما همانطور که از نامش هم پیداست به فرد اجازه می‌دهد که از تخم مرغ و محصولات لبنی را در رژیم خود استفاده کند.

  • پِسکاتِریَن (Pescatarian)

در این رژیم، مصرف گوشت، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ مجاز نیست. اما به طور خاص، مصرف ماهی در این رژیم مجاز است.

  • پولو گیاهخواری

خوردن گوشت و ماهی در رژیم غذایی ممنوع است. با این حال، مصرف مرغ مجاز است. تخم مرغ و محصولات لبنی در برخی از انواع این رژیم مجاز است و در برخی دیگر مجاز نیستند. پس پولو وجترین‌ها مرغ می‌خورند.

  • ویگن

اکثر مردم معمولاً وجترین و ویگن را اشتباه می‌گیرند. همه ویگن‌ها وجترین هستند، اما همه وجترین‌ها ویگن نیستند. لطفا نگید وگان! وگان نداریم! روی اعصاب من نرید و درست تلفظ کنید، ویگن! ویگن‌ها گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی را مصرف نمی‌کنند و نسبت به سایر وجترین‌ها محدودیت بیشتری دارند.

  • شبه گیاه‌خوار یا نیمه گیاهخوار

این نوع از گیاه‌خواری به عنوان رژیم انعطاف پذیر نیز شناخته می‌شود. این رژیم غذایی در درجه اول بر غذاهای گیاهی تمرکز دارد. با این حال، شامل گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ، ماهی و طیور است اما فقط در مقادیر کم یا در موارد خاص اجازه مصرف آن‌ها را می‌دهد.

بسیار خب! اینها همه انواع گیاهخواری بودند.

سخن پایانی

نکته مهم اینجاست که هر روزبر تنوع رژیم های لاغری افزوده می شود. البته همراه با این سطح از تنوع، باید احتیاط و آگاهی افراد نسبت به عواملی که بر سلامت آن‌ها تأثیر می‌گذارد نیز بیشتر شود. یکی از این رژیم‌ها که به عنوان یک سبک زندگی سالم و سرشار از فواید شناخته شده است، برنامه رژیم گیاهخواری است.

در عصر کنونی، پیدا کردن یک فرد گیاهخوار، بسیار آسان است. این نوع سبک زندگی به سرعت گسترش یافته است. تا پیش از این، یافتن منوی رژیم گیاهخواری در رستوران‌ها و هتل‌ها دشوار بود. این روزها قطعاً چنین نیست. این موضوع نشان می‌دهد که چگونه محبوبیت رژیم گیاهخواری افزایش یافته است. بنابراین، سوال این است که رژیم گیاهخواری چیست؟ آیا به همان اندازه که مردم ادعا می‌کنند مزایایی دارد؟ آیا واقعاً به کاهش وزن کمک می‌کند؟ همه اینها و موارد دیگر در مورد این رژیم غذایی تخصصی در این مقاله آموزنده تشریح شده است. پس با ما همراه باشید.

منبع: betterme، healthline

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *