تاریخ امروز:ژوئن 26, 2022
رژیم شوک

دستورالعمل کامل رژیم شوک + میزان تاثیرگذاری رژیم

3.5/5 - (2 امتیاز)

چنانچه به دنبال رژیم شوک هستید، احتمالا تاکنون مدت زمان زیادی را رژیم گرفته اید اما به نتیجه مدنظر خود نرسیده اید و به اصطلاح دچار استپ وزنی شده اید و احتمالا از دوستانتان شنیده اید که بدنت به شوک نیاز دارد و هم اکنون باید رژیم شوک بگیری. اما رژیم شوک چیست؟ آیا واقعا تاثیرگذار است؟ این شوک چگونه به بدنتان وارد می شود؟ آیا به دستگاه شوک نیاز است؟؟!! آیا درست است که هرچقدر می خواهیم باید غذا بخوریم؟ این شوک باید به صورت کم خوری وارد شود یا پر خوری؟؟ در این مقاله به پاسخ همه این سوالات می پردازیم.

رژیم شوک چیست؟

احتمالا تاکنون تعاریف مختلفی را از رژیم شوک شنیده اید. برخی نوشته اند که چیزی نباید بخوری و برخی نیز به پر خوری اشاره کرده اند. می توان گفت که هر کس می تواند به نوعی به بدن خود رژیم شوک وارد کند. البته بهتر است این شوک توسط مشاور تغذیه تعیین گردد. اما در این مقاله ما به رژیم شوکی که بر پر خوری در مدت زمان کم متمرکز است، اشاره می کنیم. یعنی در بازه یک الی 7 روزه، دیگر رژیم های قدیمی را رعایت نمی کنید، هیچ پرهیز غذایی نخواهید داشت و اتفاقا پیتزا با پنیر پیتزای فراوان و نوشابه نیز میل می کنید! (چه رژیم باحالی!) احتمالا در این لحظه با شنیدن این تعریف به خود شما نیز شوک وارد شد، دیگر بدنتان جای خود دارد!

رژیم شوک چیست؟

رژیم شوک چیست؟

این رژیم، یک رژیم یک، سه یا هفت روزه است و برای زمانی مناسب است که فرد مدت زمان طولانی در رژیم های مختلف مانند رژیم کم کالری، رژیم اتکینز یا…بوده است، اما دچار استپ وزنی شده است. به عبارتی کالری نقصان دریافتی دیگر موثر نیست و به اصطلاح بدن عادت کرده است (به عبارتی دیگر متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن به این مقدار کالری واکنش نشان نمی دهد) و تغییری نمی کند. بنابراین باید یک شوک به بدن وارد شده تا از این حالت استپ وزنی خارج شود. تعداد روزهای این رژیم با توجه به BMI که دارید و شرایطی که متخصص تشخیص می دهد، طراحی می گردد.

در رژیم شوک یک سری غذاها برای فرد تعیین می شود که فرد در اندازه خوردن این غذاها آزاد است. اما معمولا توصیه می شود که فرد تا حد سیری غذا را مصرف کند و در خوردن غذا، زیاده روی نکند.

بنابراین اگر تا کنون رژیم نگرفته اید، شروع رژیم با رژیم شوک اصلا انتخاب مناسبی برای شما نیست، اما برعکس چنانچه چندین ماه است در رژیم یه سر می برید و هیچ تغییری نکردید و به استپ وزنی رسیده اید، رژیم شوک بهترین انتخاب ممکن است.

کسانی که خیلی راه ها را تاکنون برای لاغری رفته اند و تاکنون به نتیجه نرسیده اند، این رژیم با افزایش متابولیسم و سوخت ساز بدن، بسیار برای آن ها موثر است.

کسانیکه با استپ وزنی مواجه می شوند، باید تغییراتی را در رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی به صورت همزمان ایجاد کنند تا محرکه لازم برای چربی سوزی فراهم شود.

تاثیر گذاری رژیم شوک چقدر است؟

باید بگوییم که این رژیم به تنهایی هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و حتما باید در کنار ورزش و فعالیت بدنی باشد تا این استپ وزنی شکسته شود. پس از این که استپ وزنی شکسته شد، باید یک رژیم دیگر با توجه به تغییراتی که فرد داشته است، طراحی شود.

توجه کنید که این رژیم، یک رژیم دائمی نیست و چنانچه مدام در حال رعایت این رژیم شوید، ناخوداگه وارد یک چرخه رژیم یویویی شده اید، که ابتدا کاهش وزن را تجربه می کنید، سپس دوباره به وزن اولیه باز میگردید و دوباره رژیم میگیرید . این چرخه خسته کننده دوباره تکرار می شود که عوارض زیادی را می تواند در پی داشته باشد.

این رژیم برای چه کسانی مناسب است؟

رژیم شوک برای کسانی مناسب است که مدت زمان طولانی در حال رژیم گرفتن بوده اند، اما دچار استپ وزنی شده و هیچ تغییری نمی کنند. همچنین فرد باید زمان لازم برای فعالیت بدنی داشته باشد تا به عنوان مکمل در کنار رژیم رعایت شود.

چه کسانی نباید این رژیم را بگیرند؟

چنانچه برای بار اول است که می خواهید رژیم لاغری بگیرید یا تاکنون دچار استپ وزنی نشده اید، رژیم شوک برای شما مناسب نیست. همچنین باید حتما در کنار رژیم، فعالیت بدنی نیز داشته باشید.

مضرات رژیم شوک چیست؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، رژیم شوک تنها در مواقع استپ وزنی کاربرد دارد و اگر بخواهید مدام این رژیم را بگیرید، وارد چرخه ای از افزایش وزن و کاهش وزن می شوید و هیچ وقت ثبات وزن نخواهید داشت که از عوارض این اتفاق می توان به شلی پوست، ترک پوستی و معده درد اشاره کرد. حتی ممکن است برعکس عمل کرده و دچار افزایش وزن شوید. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع این رژیم حتما با یک مشاور تغذیه مشورت کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.