تاریخ امروز:مارس 2, 2024
رژیم دیتوکس

راهنمای کامل رژیم ‌دیتوکس به همراه غذاهایی که باید مصرف کنید

Rate this post

رژیم های ‌سم زدایی تغییرات کوتاه مدت در عادات غذایی است که به برای حذف سموم اضافی موجود در بدن از طریق مصرف آب‌میوه‌ها‌، میوه‌ها و سبزیجات انجام می‌شود. این رژیم‌ها معمولاً بین 3 تا 7 روز طول می‌کشند. هدف این رژیم‌ها بهبود گردش خون‌، تقویت ایمنی‌، پاکسازی پوست و افزایش انرژی است. آب‌میوه‌هایی که در رژیم ‌دیتوکس دخیل هستند به طور کلی ترکیبی از انواع مختلف میوه و سبزیجات تازه است. رژیم های ‌سم زدایی که به رژیم دیتوکس معروف هستند فواید زیادی دارند. مهمترین آن این است که چنین رژیمی ‌قطعاً تصور شما را از غذا و عادات غذایی شما بهتر خواهد کرد. صرف نظر از اینکه سایر مزایا را دریافت می‌کنید یا خیر.

میخوای هر غذایی که دوست داری، بخوری و بازم لاغر شی؟🤩
همین الان اپلیکیشن مینت رو نصب کن تا بتونی ماهی ۵ کیلوگرم بدون محدودیت غذایی، کم کنی💪

گفته می‌شود رژیم های ‌دیتوکس نه تنها از نظر جسمی‌، بلکه از نظر ذهنی نیز افزایش تمرکز و وضوح ذهنی ایجاد می‌کنند.

رژیم ‌دیتوکس چیست؟

سبک زندگی شلوغ امروزی ممکن است تلاطم زیادی را به همراه داشته باشد و این تلاطم وارد زندگی افراد شود. نمی‌توان  از انتخاب‌های نامناسب در سبک زندگی، مانند نوشیدن زیاد قهوه یا غذا خوردن در بیرون غافل شد. سبک زندگی مدرن می‌تواند منجر به غفلت از سلامتی شود.

گفته می‌شود که به مرور زمان‌، به دلیل انتخاب نامناسب غذا‌، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر و انواع آلودگی‌ها‌، چندین سم در بدن تجمع می‌یابد.

رژیم ‌دیتوکس با هدف حذف مواد ناخواسته موجود در بدن و همچنین افزایش جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی انجام می‌شود.

چنین رژیمی به طور کلی شامل نوشیدن مایعات زیاد‌، خوردن غذاهای کامل یا حتی روزه‌داری برای چند روز یا گاهی حتی یک هفته است.

انواع رژیم‌های ‌دیتوکس

رژیم‌های ‌دیتوکس از نظر نوع و همچنین شدت تفاوت‌های قابل توجهی با یکدیگر دارند.

 1. پاکسازی ویژه

شدیدترین نوع دیتوکس این نوع است که شامل تهیه معجونی از آب لیمو‌، شربت افرا‌، فلفل قرمز و آب است که حداقل به مدت ده روز مصرف می‌شود.

 1. رژیم آب‌میوه

شاید یکی از پرطرفدارترین رژیم های ‌دیتوکس‌، رژیم شستشوی آب‌میوه است که در آن در طول دوره رژیم غذایی فقط آب‌میوه یا آب سبزیجات مصرف می‌شود.

رژیم‌های پاکسازی کبد نیز مرسومند که اساساً شامل نوشیدن مقدار زیادی آب‌، آب سبزیجات و میوه و همچنین کنترل مصرف پتاسیم است.

3. روزه گرفتن 1-3 روزه

 1. نوشیدن آبمیوه و سبزی، اسموتی، آب و چای
 2. نوشیدن مایعات خاص مثل آب نمک یا آب لیمو
 3. کم کردن غذاهای حاوی مواد سنگین، حساسیت زا و آلاینده ها
 4. مصرف انواع مکمل و گیاهان دارویی
 5. خودداری از خوردن غذاهای حساسیت زا و مصرف دوباره و تدریجی آنها
 6. استفاده از مسکن ها، پاک کننده های روده بزرگ و تنقیه
 7. ورزش منظم
 8. حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و شکر تصفیه شده

مهم: فراموش نکنید که رژیم غذایی دیتوکس از نظر شدت و مدت زمان اجرا، تنوع دارد.

چرا باید رژیم ‌دیتوکس انجام دهم؟

راهنمای رژیم دیتوکس

راهنمای رژیم دیتوکس

رژیم ‌دیتوکس از نظر جسمی ‌و روحی چندین مزیت دارد.

رژیم ‌دیتوکس علاوه بر پاکسازی بدن از سموم‌، تأثیرات مثبتی بر سلامت روان نیز دارد. با توجه به تجربیات متعدد از افرادی که از این رژیم پیروی کردند‌، ‌دیتوکس باعث ایجاد احساس آرامش‌ و طراوت در بدن می‌شود. برخی دیگر نیز گزارش کرده‌اند که احساس شادابی و انرژی می‌کنند.

در نگاهی دقیق‌تر‌، می‌توان مواردی از فستینگ را در بسیاری از فرهنگ‌ها پیدا کرد که گفته می‌شود این احساس آرامش را ایجاد می‌کند‌ و همچنین باعث ایجاد نظم و انضباط می‌شود.

از این رو‌، ایده روزه گرفتن یا محدود کردن رژیم غذایی برای انواع خاصی از غذاها در ساعات خاص از روز کاملاً مرسوم است.

این رژیم‌های ‌دیتوکس عمدتا برای رژیم لاغری، کاهش مصرف موادی مانند الکل‌، تنباکو یا قهوه‌، غلبه بر بیماری‌هایی مانند سردرد یا درد مفاصل و حتی بهبود عادات غذایی فرد استفاده می‌شود.

فراموش نکنید که یک رژیم غذایی متعادل از همه گروه های غذایی مثل سبزی ها، انواع میوه، پروتئین های باکیفیت، غلات و حبوبات گزینه های سالم برای تأمین همه نیازهای بدن شما هستند. بنابراین اگر قصد دارید رژیم غذایی دیتوکس را اجرا کنید باید حتما نظر مربی ورزشی یا کارشناس تغذیه را جویا شوید.

ناگفته نماند که دیتوکس درمانی هم از جمله گرینه های توصیه شده پرطرفدار است. این روش درمانی به دلیل احتمال قرار گرفتن بدن در معرض سموم و مواد شیمیایی در محیط کاربرد دارد. این مواد آلوده کننده شامل مواد شیمیایی، فلزهای سنگین و سایر ترکیبات مضر برای بدن می شود.

ادعا میشود که این رژیم برای بهبود بیماری های متفاوتی مثل چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری خودایمنی، التهاب، حساسیت، نفخ و بیماری های مزمن مفید است.

باهمه این اوصاف، مطالعات انسانی درمورد رژیم غذایی دیتوکس کم است و بسیاری از مطالعات فعلی هم تامیزان چشمگیری ناقص هستند.

مزایای رژیم ‌دیتوکس

در واقع‌، چندین مزیت ملموس وجود دارد که می‌توان از چنین رژیم غذایی جدا از آرامش روانی بهره برد. این موارد شامل:

 1. ارتقاء سلامت پوست و مو

حذف سموم منجر به داشتن پوستی سالم و درخشان می‌شود. همچنین ممکن است آکنه را کاهش دهد و پوست شما را پاک کند.

گفته می‌شود که این رژیم‌ها موها را درخشان کرده و همچنین باعث بلندتر شدن آنها می‌شود. این به دلیل حذف سمومی در فولیکول‌ مو است که می‌توانند مانع رشد موها شود و منجر به شکنندگی و بی روح شدن موها شود.

 1. تقویت دستگاه گوارش و کاهش وزن

حذف سموم به جذب ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی کمک می‌کند. علاوه بر این‌، گفته می‌شود رژیم‌های ‌دیتوکس متابولیسم را تغییر داده و منجر به مدیریت طولانی مدت وزن می‌شود.

 1. تقویت سیستم ایمنی بدن

از آنجا که پس از دیتوکس مقادیر بیشتری از ویتامین‌ها و مواد معدنی جذب می‌شوند و‌ اندام‌های حیاتی سالم تر می‌شوند‌، ایمنی بدن افزایش می‌یابد.

 1. بهبود وضعیت روانی

رژیم‌های ‌دیتوکس همچنین به خواب‌، تمرکز و وضوح ذهن کمک می‌کنند. بنابراین‌، آنها در بهبود وضعیت روانی هر فردی نقش دارند. علاوه بر این‌، این رژیم‌ها همچنین به تاخیر یا کاهش علائم مشهود پیری کمک می‌کنند.

 1. بمب آنتی اکسیدان

میوه‌ها حاوی مقدار زیادی مواد غنی از آنتی اکسیدان مانند ویتامین A‌، C‌، E و غیره هستند‌، بنابراین رژیم ‌دیتوکس آنتی اکسیدان را در بدن افزایش می‌دهد. این آنتی اکسیدان‌ها گردش خون را بهبود می‌بخشند.

 1. تغذیه آگاهانه را ترویج می‌دهد

با رژیم ‌دیتوکس قطعاً رابطه شما با غذا بهتر می‌شود. این به این دلیل است که شما نسبت به آنچه که در بدن خود قرار می‌دهید آگاه و حساس می‌شوید. بنابراین‌، ایده ‌دیتوکس شیوه زندگی سالم‌تری را به دنبال خوهد داشت. شما شروع به قدر‌دانی از بدن خود خواهیدد کرد. در مورد آنچه می‌خورید محتاط می‌شوید زیرا می‌دانید چه تاثیری بر بدن شما دارد. علاوه بر این‌، تعادل را در زندگی حفظ خواهد کرد.

کدام مواد سمی حذف می شوند؟

رژیم مورد نظر خیلی به ندرت سموم را برای حذف تشخیص می دهد. مکانیزم اثرگذاری آن هم مشخص نیست. درواقع مشاهدات و مطالعات اندک نزدیک به هیچ هست که درمورد حذف هرگونه سم از بدن شما بگوید.

جالب است بدانید که بدن انسان به تنهایی میتواند به کمک کبد، ادرار، تعریق و مدفوع سم زدایی کند. کبد، سموم را بی خطر میکند و بعد مطمئن می شود که آنها از بدن دفع می شوند.

با وجود این، مواد شیمیایی اندکی هستند که ممکن است به سادگی با این فرایند حذف نشوند که از جمله آنها آلاینده های ارگانیک همیشگی، فتالات، بیسفنول A و فلزات سنگین است.

این مواد در شکل گیری بافت چربی و چربی خون نقش دارند و مدت زمانی طولانی برای از بین بردن و دفع آنها نیاز است که به چند سال هم می رسد. هرچند، این ترکیبات عموما در محصولات تجاری امروز یا محدود هستند یا از بین رفته اند. به طور کلی شواهد اندکی هست که به تأثیرگذاری این رژیم بر حذف این ترکیبات اشاره کرده باشد.

چگونه رژیم ‌دیتوکس را شروع کنیم؟

نحوه شروع رژیم دیتوکس

نحوه شروع رژیم دیتوکس

ما در مورد اینکه چرا باید چنین رژیمی را رعایت کرد صحبت کردیم. اقدامات زیر ممکن است در شروع رژیم ‌دیتوکس شما مفید باشد:

اولین کاری که باید قبل از شروع انجام دهید‌، مشورت با متخصص تغذیه یا پزشک است. اطمینان حاصل کنید که پیروی از این رژیم هیچ تاثیری بر سلامتی شما نخواهد داشت.

برای ترک مواد محرک مانند کافئین‌، الکل یا تنباکو آماده شوید. آنها را با آب لیمو‌، چای دم کرده یا دم‌نوش‌های گیاهی یا آب جایگزین کنید.

نوعی از رژیم ‌دیتوکس را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. رژیم غذایی در افراد مختلف بر اساس فیزیک بدن و میزان کالری دریافتی متفاوت است.

حذف سموم می‌تواند علائمی ‌مانند تهوع‌، سردرد و استفراغ را ایجاد کند که موقتی بوده و در مراحل اولیه ظاهر می‌شوند. خود را برای چنین شرایطی آماده کنید.

‌دیتوکس خود را طوری برنامه ریزی کنید که خوردن غذای جامد را کاملاً متوقف نکنید. این به دلیل این هست که؛ رژیم ‌دیتوکس خالص حاوی کربوهیدرات یا پروتئین مورد نیاز بدن نیست. بنابراین‌، مطمئن شوید که تغذیه کافی دارید اما به شیوه‌ای سالم تر.

خود را برای سردرد‌، خستگی و حالت تهوع‌، که معمولاً در مراحل اولیه ایجاد می‌شود‌، آماده کنید.

از ورزش در حین ‌دیتوکس خودداری کنید. بدن شما کالری کمتری دریافت می‌کند‌، بنابراین ورزش در طول این رژیم مفید نیست و می‌تواند باعث خستگی و ضعف شود.

ممکن است در طول این رژیم غذایی‌، زبان شما پوشیده از باکتری شود. برای از بین بردن این لایه از باکتری‌ها از یک خراشنده زبان استفاده کنید.

اگر به دنبال بهبود سلامت روده هستید زیرا غذاهایی حاوی فیبر هستند‌، قطعاً می‌توانید میوه و سبزیجات مصرف کنید.

پس از اتمام ‌دیتوکس و اگر در طول دوره غذای جامد مصرف نکرده اید‌، آن را به آرامی‌ و کم‌کم به رژیم خود اضافه کنید. اگر به طور ناگهانی شروع به خوردن غذای جامد کنید‌، سیستم شما مختل می‌شود.

پایان بخش

درواقع هیچ مستند پزشکی مشخصی وجود ندارد که نشان بدهد این رژیم غذایی واقعا باعث از بین رفتن سموم بدن یا سود رساندن به سلامت بدن شود. همچنین هیچ مستند علمی مشخصی گزارش نشده است که به بهبود عملکرد سیستم گوارش از نخوردن غذاهای جامد که واقعا برای بدن مفید هستند، اشاره کند.

درواقع اگر وزن شما کم شود به دلیل از دست دادن آب، ذخیره کربوهیدرات و دفع است که همگی پس از شروع دوباره یک رژیم منظم، به بدن باز میگردد.

هیچ مطالعه علمی مستندی در مورد تأثیر رژیم دیتوکس بر سطح سموم بدن وجود ندارد. هرچند ساختار بدن انسان به گونه ای است که یک سیستم سم زدایی پیچیده دارد و در صورت مراقبت و اجرای درست این سیستم، به خوبی برای دفع و کاهش سموم عمل میکند.

منابع:

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *