تاریخ امروز:ژوئن 26, 2022
راهکارهای افزایش اشتها

دستورالعمل و 12 راهکار قطعی برای افزایش اشتها

Rate this post

اگر شما یک اکتومورف (افرادی با اندامی‌کشیده و لاغر) هستید که نمیداند چطور باید وزن و اشتهای خود را زیاد کند، باید بدانید که انجام این کار به این آسانی‌ها نیست. اما آیا این به این معناست که شما محکومید که همواره کم وزن با دنده‌های بیرون زده باشید؟ مطمئنا خیر. شما اشتهای کمی‌دارید و فارغ از اینکه چه چیزی خورده‌اید، یک وعده غذایی در طول روز کاملا شما را سیر نگه می‌دارد و حتی فکر خوردن سه وعده غذا در روز شما را آزار می‌دهد. حال، چگونه قرار است وزن اضافه کنید؟ اشتهای کم، نیمی از مانع شما برای افزایش وزن است. شما فیزیک اندامی‌کشیده و لاغر، سوخت و ساز زیاد (سرعت متابولیسم بالا) و ضعف اندکی در سیستم گوارشی دارید و با وجود این مسائل حتی اضافه کردن 10 پوند (حدود 5 کیلوگرم) عضله برای شما دشوار است. اکنون راه حل چیست؟ بسیار خب! در ادامه مقاله به این مساله خواهیم پرداخت و راهکار های افزایش اشتها را معرفی خواهیم کرد.

به طور خلاصه بگویم؛ شما باید در رژیم چاقی که دارید، بر روی «ارزش غذایی مواد» و «شمردن کالری مازادی» که مصرف می‌کنید تمرکز کنید و همچنین اقداماتی را هم در جهت افزایش اشتهای خود انجام دهید.

با متمرکز شدن بر روی ارزش غذایی مواد و مصرف بیشتر پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های خاص که کالری بالایی هم دارند می‌توانید به شماری از اهداف مهم خود دست یابید. این کار به نوبه خود باعث می‌شود شما سریع‌تر از هر مزومورف (افرادی با طبیعت عضلانی و استخوان بندی درشت) یا اندومورفی (اندومورف‌ها استعداد چاقی دارند) وزن خود را بالا ببرید.

راهکارهای افزایش اشتها

راهکارهای افزایش اشتها

اکنون می‌دانید دقیقا باید برای افزایش وزن سریع چکار کنید. بیایید با ارائه راهکارهایی در مورد افزایش اشتها شروع کنیم تا با دریافت کالری بیشتری در هر روز، بتوانید سریعا به بدنتان حجم بدهید.

چگونه افزایش اشتها داشته باشیم؟

افزایش وزن بدون داشتن اشتها و یک برنامه غذایی سالم ممکن نیست. از این رو برای افزایش اشتها در طول روز باید تعداد زیادی وعده‌های غذایی کوچک و کم حجم میل کنید. فراموش نکنید که باید در هر وعده ی کم حجمتان از غذاهای مقوی و پرکالری استفاده کنید و همچنین برخی از مراحلی که در ادامه ذکر می‌شوند را دنبال کنید.

پیشنهاد: در اینجا یک راهنمای کامل در مورد همه آنچه که برای افزایش وزن و عضله لازم است به افرادی که متابولیسم بالایی دارند و خیلی سخت وزن اضافه می‌کنند ارائه می‌کنم.

روش‌هایی که پشتوانه تحقیقاتی دارند را به صورت ساده توضیح خواهم داد تا با عمل به آنها به مرور زمان اشتهای شما را افزایش پیدا کند و درنهایت بتوانید به عضلات خود را با افزایش کالری دریافتی حجم بدهید.

در اینجا 12 روش ساده اما موثر برای افزایش وزن و اشتها ارائه می‌شود:

  • برای افزایش اشتها سراغ غذاهایی که دوست دارید بروید.

اولین قدم برای مقابله با اشتهای کم خوردن غذاهایی است که به نظر شما خوشمزه و وسوسه برانگیز است. فکر نمی‌کنم باید دلیلی برای این مورد بیاورم زیرا طبیعتا همه به غذای مورد علاقه خودشان هجوم می‌برند به نسبت غذایی که میلی به آن ندارند و اجبارا آن را میخورند.

پیشنهاد: در اینجا لیستی از غذاهایی که به شما کمک می‌کند تا وزنتان را افزایش دهید ارائه شده است:

اگر امکان انتخاب غذای مورد علاقه خود را داشته باشید، بیشتر خواهید خورد. مغز شما به همین سادگی کار می‌کند.

چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

غذاهایی وجود دارند که به طور طبیعی شما را گرسنه‌تر می‌کنند. اولین آنها پنیر است. این مورد با تحقیقی اثبات شده است که نشان می‌دهد مغز ما برنامه ریزی شده‌است که به یک ماده مخدر به نام «کازئین» موجود در مجصولات لبنی پاسخ مثبت دهد که باعث جذابیت غذاهای لبنی و به ویژه پنیر می‌شود.

چگونه اشتها را تحریک کنیم؟

مورد دیگری که می‌توانید امتحان کنید آب‌میوه‌هایی است که نه تنها به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها بسیار سالم هستند  بلکه میزان کالری بالایی نیز دارند. اگر شما یک اکتومورف هستید، تمایل به محصولات شیرین، مافین‌ها (کیک)، شیرینی‌های آجیلی و سریال شیرین (غلات صبحانه شیرین) می‌تواند به افزایش اشتهای شما کمک شایانی کند (اگرچه با این روش ممکن است بیشتر چربی در بافت‌های شما انباشته شود و نه عضله!).

برای افزایش اشتها، در طول روز تعداد زیادی وعده کوچک بخورید

افزایش تعداد وعده های روزانه برای افزایش اشتها

افزایش تعداد وعده های روزانه برای افزایش اشتها

دنبال بهترین راه برای افزایش اشتها هستید؟ به این منظور هر 2 الی 3 ساعت یا کمتر غذا یا میان وعده بخورید. پشتوانه علمی‌این عمل ساده است؛ زیرا مسلم است که خوردن 2 الی 3 وعده غذایی بسیار بزرگ در روز، بدون احساس سیری مفرط، بسیار سخت تر و چالش برانگیزتر است.

چگونه اشتها ایجاد کنیم؟

تجزیه هر وعده به میان وعده‌های کوچک یا وعده‌های غذایی کوچکتر به طوری که تقریباً 6-7 وعده غذایی مکرر در روز داشته باشید، می‌تواند راهی عالی برای جذب کالری مداوم باشد.

با این حال، باید توجه کنید که ایده در اینجا افزایش وزن از طریق افزایش اشتها و سوزاندن آن نیست. خوردن وعده‌های غذایی کم، باعث افزایش متابولیسم می‌شود که باعث می‌شود بدن کالری‌ها را سریعتر بسوزاند، در حالی که شما باید کالری مصرفی مازاد داشته باشید.

بنابراین همواره باید کالری زیادی را در هر وعده غذایی خود مصرف کنید.

چگونه این کالری‌های زیاد را در وعده‌های غذایی کم حجم بگنجانیم؟

به عنوان مثال، اگر قصد دارید برای وعده غذایی بعدی خود سیب میل کنید، مقداری کره بادام زمینی روی تکه‌های آن بمالید. یا مثلا، آووکادو و یک سس روغن زیتون پرچرب به سالاد خود اضافه کنید (اطمینان حاصل کنید که سالاد خیلی پرفیبر نباشد) تا میزان جذب کالری تان بالا برود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.